نشست تخصصی گردشگری شهری با محوریت گردشگری شبانه از سلسله نشست های “گفتمان شهر” با حضور حسن خلیل آبادی، رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران و حجت نظری عضو شورای شهر تهران و جمعی از اساتید و کارشناسان این حوزه به کوشش محمد سالاری عضو شورای اسلامی شهر تهران و با همکاری شرکت نوسازی عباس آباد برگزار شد.

محمد سالاری در این نشست گفت: با توجه به اینکه امروزه قسمت عمده جمعیت کشور را جامعه شهری تشکیل می دهند ، این جامعه شهری در طول زندگی با مشکلات و چالش های مختلفی نظیر استرس های کاری و روزمره و مشکلات روحی ناشی از سختی های زندگی شهری مواجهند.

وی ادامه داد: بنظرمی رسد که مدیریت شهری و دولت ها بجز ورود در حوزه های عمرانی می بایست در حوزه های نرم افزاری نیز ورود پیدا کنند و بسترسازی لازم را برای افزایش نشاط اجتماعی و فرصت های لازم برای گذران اوقات فراغت جمعیت متراکم در شهرها و کلانشهرها فراهم کنند .

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با تاکید بر لزوم توجه جدی به گردشگری شهری بیان کرد:‌ متاسفانه در طول سال های گذشته در حوزه گردشگری شهری اقدامات اساسی و بنیادی صورت نگرفته و همین امر باعث شده که شهروندان شهرهایی مانند تهران نتوانند از این فرصت گردشگری برای گذران اوقات فراغت و ایجاد نشاط اجتماعی استفاده کنند.

وی ادامه داد: گردشگری شهری علاوه بر اینکه برای شهروندان فرصتی را فراهم می آورد تا در کنار خانواده ها و هم نوعان خود فارق از مشکلات و چالش های روزانه اعم از معیشتی ،اقتصادی و اجتماعی به یک تمدد اعصاب برسند ، می تواند برای مدیریت های شهری که در این سال ها با مشکلات اقتصادی مواجه شده اند مفید بوده و منبعی برای درآمدزایی باشد.

این عضو شورای شهر تهران افزود: برای شهرهایی که ظرفیت های گردشگری اعم از اماکن و بناهای تاریخی و میراثی، موزه ها، پارک های عمومی جذاب و عرصه های تفرجگاهی زیادی دارند می توانند موجبات حضور توریست در شهر و نهایتا افزایش درآمدهای پایدار را فراهم کنند.

سالاری با بیان اینکه گردشگری شهری صرفا شامل گردش شهروندان در عرصه های تاریخی میراثی و عمومی وطبیعی نیست اظهارداشت:گردشگری شهری می تواند شامل حضور در جشنواره ها و کنفرانس های ملی و جهانی یا سفرهای مذهبی و گردشگری سلامت باشد، همچنین شهرهایی که دارای ظرفیت های قابل توجه آموزشی و پژوهشی هستند نیز می توانند مقصد گردشگری شهری واقع شوند.

وی در ادامه با انتقاد از مغفول مانده گردشگری شبانه در کشور ما اظهارداشت: ما با نداشتن گردشگری شبانه از قسمت عمده فرصت و زمان در اختیار مردم شهر که می توانند در سطح شهر، میادین، فروشگاه ها، اماکن تاریخی و موزه ها حضور یابند، غفلت کرده ایم و این مساله باعث شده که این زمان و فرصت به نوعی هدر رود.

سالاری افزود: بررسی های تاریخی نشان می دهد که درکشور ما در بسیاری از مقاطع تاریخی علی رغم اینکه در آن زمان برق و نورپردازی وجود نداشت ، گردشگری شبانه به نوعی وجود داشته است و مردم در مناسبت های مختلف مانند مناسبت های مذهبی، شب ها در سطح شهر حضور داشته اند.

این عضو شورای شهر تهران ضمن ابراز تاسف از اینکه در شهرهای کشور بخصوص شهری مانند تهران که جامعه شهری بشدت نیاز به استفاده از ظرفیت شبانه شهر را دارد ،گردشگری شبانه وجود ندارد بیان کرد: متاسفانه بسترهای لازم برای این نوع از گردشگری در کشور ما فراهم نشده است.یکی از دلایل این امر بر می گردد به عدم مدیریت یکپارچه در حوزه گردشگری، چراکه حضور شبانه مردم در سطح شهر علاوه بر اقدامات مدیریت شهری نیاز به مجوز های نهادهای امنیتی و انتظامی و دولت و حاکمیت دارد.

وی ادامه داد: در این خصوص ما تجربیات خوبی هم داشته ایم و تجربه گردشگری شبانه در برخی از عرصه های تهران آن هم بصورت محدود نشان می دهد که مردم استقبال بسیار خوبی از این نوع گردشگری کرده اند که به عنوان مثال می توان از خیابان 30 تیر ، میدان مشق ، برخی از عرصه های برج میلاد و اراضی عباس آباد اشاره کرد.

سالاری افزود: بنظر می رسد که یکی از اولویت های مهم مدیریت شهری جدید می بایست احیا و به فعلیت رساندن این فرصت ارزشمند برای شهروندان تهرانی باشد. اگر ما در شهر تهران با تعامل و همدلی با سایر سازمانها و نهادهای مسئول، مدلی از گردشگری شبانه را ایجاد کنیم قطعا این تجربه موفق بسرعت در سایر کلانشهرها و شهرهای کشور به عنوان یک الگو مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: ما بعنوان اعضای شورا بدنبال آن هستیم تا با ارتقا جایگاه متولی گردشگری در شهر تهران از ستاد به یک نهاد دارای اختیارات و مسئولیت های فراتر، نظیر سازمان گردشگری بتوانیم گردشگری شهری علی الخصوص گردشگری شبانه را بصورت پایلوت در محدوده هایی از شهر که بستر سازی های لازم در آن شکل گرفته اجرا کنیم تا کم کم به اکثر اماکن و مناطق عمومی شهر تهران توسعه پیدا کند.

وی افزود: فراهم کردن امکان گردشگری مردم در شب می تواند در کاهش آلودگی هوا و ترافیک نقش موثری داشته باشد .