محمد سالاری رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در خصوص بازدیدی که به همراه مجید فراهانی، دیگر عضو شورای شهر، از منطقه 16 داشت، گفت: محله جوادیه یکی از محلات دارای بافت فرسوده شهر تهران است که به لحاظ سرانه خدماتی شرایط نامناسبی دارد، البته شهرداری منطقه در تامین سرانه‌های ورزشی و سالن‌های چند منظوره، اقدامات بسیار خوبی انجام داده است که در آستانه افتتاح قرار دارد و امیدواریم ظرف یک یا 2 ماه آینده مورد بهره‌برداری شهروندان این منطقه قرار بگیرد.

این عضو شورای شهر تهران، ادامه داد: محله جوادیه مشکلاتی در حوزه بافت فرسوده و نفوذناپذیری برخی از گذرها دارد که در جریان این بازدید که با حضور نمایندگان سازمان نوسازی شهرداری تهران و شهرداری منطقه انجام شد، تصمیم گرفتیم،‌ اقدامات لازم به منظور تملک باقیمانده املاک ریزدانه، انجام و موجبات احیا و نوسازی تعداد قابل توجهی از پارسل‌ها فراهم شود.

وی ادامه داد: سازمان نوسازی نیز در این حوزه اقدامات خوبی را در مناطق و محلات مختلف تهران مبتنی بر رویکرد بازگشایی معابر و تهاتر از محل آپارتمان‌هایی که دارد، انجام داده است.

سالاری همچنین با اشاره به بازدیدی که از محله گود باغ آذری داشت، گفت: در اصل این محله باغ بوده اما در سال 1325 تصمیم‌گیری می‌شود که در اطراف تهران حصاری برای محافظت از شهر با 12 دروازه کشیده شود. همان زمان برای تامین آجر مورد نیاز، دستور داده می‌شود که کوره‌های آجرپزی در محدوده اطراف شهر و در همین محله ایجاد شوند و یکی از محلاتی که برای تولید آجر از آن خاکبرداری انجام شد، محله باغ آذری بود که بر اثر خاکبرداری ها تبدیل به گود شد.

وی ادامه داد: در همین گود برای کارگران کوره‌های آجرپزی، خانه‌هایی ساخته شد و به تدریج افراد دیگر که اکثرا هم مهاجر بودند، به این منطقه آمده و خانه‌هایی را ساختند و امروز محله باغ آذری یکی از 6 محله دارای وضعیت قرمز در تهران شده است.

سالاری با بیان اینکه در این محله مجموعه ای از چالش‌ها و مشکلات اعم از آسیب‌های اجتماعی، فرسودگی و کمبود سرانه‌های خدماتی و نبود کیفیت زندگی وجود دارد، اظهار داشت: در این دوره مدیریت شهری، قرار شد تا در طرح موسوم به فداییان اسلام که اخیرا به تصویب کمیسیون ماده 5، مبتنی بر رویکرد بازآفرینی رسیده است، محدوده‌ای را در نظر گرفته تا با کمک بخش خصوصی، خانه‌هایی مقاوم و دارای استانداردهای لازم ساخته شود تا ساکنین گود باغ آذری که حدود 3 هکتارمساحت و 3 هزار نفر جمعیت دارد، درآنجا ساکن شوند.

سالاری افزود: امیدواریم که با این روند، محدوده گود به محلی برای تامین سرانه‌های خدماتی محدوده‌های اطراف گود نیز که حدود 15 هکتار سکونتگاه دارد، تبدیل شود.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران همچنین درباره بازدید از پارک میثاق در محله گود باغ آذری، گفت: این پارک در مجاورت باغ آذری قرار دارد و اتفاق خیلی خوبی که در این پارک رخ داده، این است که یکی از وزرشکاران که از ساکنین قدیمی باغ آذری است، آکادمی فوتبالی را با مساحت ۲۰۰ متر مربع، در مجاورت زمین ورزشی شهرداری در این پارک ایجاد کرده است که  اکثر استانداردهای مورد نیاز را دارد. من از مسئولان منطقه  تقاضا دارم که این اقدامات را در سطح شهر به مردم معرفی کنند تا سایر شهروندان نسبت به این اقدامات ترغیب شوند.