رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه شهرداری تهران ، دولت و یا سایر سازمان ها هیچکدام به تنهایی نمی توانند مسئله فرونشست ها را حل کنند، تصریح کرد: فرونشست زمین در تهران یک مسئله فرابخشی است.

محمد سالاری در گفت وگو با «تهران سما» درباره مسئله فرونشست ها در شهر تهران گفت: مشکل فرونشست ها، یک مشکل چند بعدی است که اگر بخواهیم آن را حل کرده یا از دامنه آن جلوگیری کنیم باید آن را به طور جدی مورد آسیب شناسی قرار دهیم.

سالاری با اشاره به اینکه یکی از مشکلات فرو نشست ناشی از وضعیت اقلیم و جغرافیای شهر تهران است، در این باره اظهار کرد: تهران به سمت خشک شدن پیش می رود و باکمبود بارندگی مواجه است به طوری که یکی از نگرانی های جدی، بحث استحصال آب از لایه های زیر زمینی در کشور و شهر تهران است.

به گفته این عضو شورای اسلامی شهر تهران یکی از نگرانی های موجود در بحث فرونشست زمین، وضعیت نگران کننده مغارها و چاه های جذبی است که در زیر شهر تهران حفر شده است.

وی افزود: متاسفانه علی رغم اینکه تهران دارای 8 تا 10 میلیون نفر جمعیت است و می توان گفت شهر به طور کامل شکل گرفته اما هنوز در تهران شبکه فاضلاب نداریم به طوری که در همه ساختمان ها و برج های ساخته شده، نسبت به حفر چاه و تونل ها و مغارهایی اقدام شده است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: شورای اسلامی شهر تهران باید محور تشکیل جلسه مشترکی با حضور همه سازمان های زیر مدخل باشد تا در شرایطی که متاسفانه مدیریت یکپارچه شهری نداریم بتوانیم با توجه به اهمیت موضوع فرونشست ها ، جلساتی را با نهادها و سازمان های مرتبط برگزار کنیم.

سالاری افزود: در حال حاضر نظرات مختلفی در خصوص وضعیت فرونشست وجود دارد به طوری که برخی از صاحب نظران معتقدند ممکن است حفاری هایی که در شهر تهران در رابطه با خطوط مترو و تونل و پل ها صورت می گیرد در بحث فرونشست مزید بر علت باشد و این در حالی است که برخی کارشناسان نیز نشت آبی که در سیستم های آب شرب را عامل مهمی در فرونشست ها می دانند چراکه در لایه های زیرین دارای مغارها هستیم که می توانند زمینه سازشسته شدن خاک و بروز فرونشست باشند.

سالاری با ابراز امیدواری نسبت به تشکیل هر چه سریعتر کمیته رسیدگی به وضعیت تهدیدات فرونشست در شهر تهران گفت: امیدواریم با تشکیل این کمیته، در اسرع وقت نسبت به شناسایی مغارهای پر خطر اقدام شود.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به نگرانی شهروندان در خصوص تردد در خیابان ها و معابر و احتمال بروز فرونشست ، گفت: امیدواریم با استفاده از تکنولوژی های نوین اسکن ، چاله های زیر زمین شناسایی شود و مسئله تهدید فرونشست ها مدیریت شود.