محمد سالاری در جریان بررسی طرح الزام شهرداری تهران به ادغام و کاهش حوزه‌های معاونت شهرداری تهران از ۹سطح به حداکثر ۶ سطح سازمانی و حذف پست‌های قائم‌مقام یا جانشین و مشاور در کلیه واحدهای ستادی، مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌ها با تاکید بر اهمیت اصلاح ساختارسازمانی شهرداری تهران گفت: هدف از ارائه این طرح چیست؟ آیا تعداد نیروی انسانی در شهرداری با این طرح کم می شود؟ چرا آقای رسولی در کنفرانس مطبوعاتی مطرح کردند که قرار است ۲۵۰ نفر، با شهرداری خداحافظی کنند؟ در حالی که کسی قرار نیست خداحافظی کند، رییس شورا باید در این خصوص تذکر می دادند.

 وی دادمه داد: موضوع دوم اینست که آیا با اجرای این طرح چابک سازی، کاهش هزینه و برونسپاری صورت می گیرد؟ آیا مجموعه مشکلاتی که طراحان این طرح می گویند، با کاهش ۹ معاونت به ۶ معاونت رفع می شود؟ ما در کمیسیون، جلسه ای با حضور آقایان نگین تاجی و شیخ و خانم اشرفی و سه شهردار منطقه و اساتید دانشگاه علامه طباطبایی در این خصوص برگزار کردیم و همه تاکید داشتند که ما باید دراین حوزه مطالعات جامع و کاملی انجام دهیم.

 رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران تصریح کرد: ما اکثر این سوالات را از کاندیداهای شهرداری تهران نیز پرسیده بودیم و برخی از آنها معتقد بودند اصلاح ساختار سازمانی شهرداری تهران باید به تاسی از سایر کلانشهرهای دنیا باشد و حتی باید در این خصوص مشاور خارجی بگیریم و اکنون مرکز مطالعات شهرداری مطالعاتی را در این مورد انجام داده و معاونت برنامه ریزی نیز ۱۰ جلد گزارش تهیه کرده است حتی این موضوع در ماده ۱۲ برنامه سوم هم آمده است.

 سالاری افزود: مگر ما معاونت برنامه با سازمان خدمات امور استخدامی را تجمیع نکردیم، مگر وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت تجمیع نشد و در نهایت با روی کار آمدن آقای روحانی، ایشان سه بار به مجلس رفته اند و با ادله می گویند که باید این وزارتخانه ها جدا شوند. مجموعه این ادله نشان می دهد که صرفا با کاهش تعداد معاونت ها، مشکل حل نمی شود. باید توجه داشته باشیم که مبانی اصلاحات رسیدن از مطالعه به اقدام و تصمیم است. امروز معاونت های تخصصی و کمیسیون حقوقی شورا و کارشناسان، مخالف این تصمیم هستند و اینکه ما دستور دهیم معاونت های شهرداری از ۹ به ۶ برسد و پست قائم مقام حذف شود هیچ وقت نه در پارلمان های محلی و نه در پارلمان ملی سابقه نداشته است و بعضا شهرداری ملزم به انجام مطالعه با رویکرد کاهشی شده است.

 وی در پایان تاکید کرد: من درخواست دارم آقای رسولی این طرح را پس بگیرد تا منویات ایشان را در برنامه سوم و از طریق لایحه پیگیری کنیم.