رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با انتقاد از مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر کاهش 10 نفری اعضای شورای شهر تهران، گفت: چهارمین دوره شورای شهر تهران با داشتن 31 عضو کارنامه موفقی نسبت به دوره های قبلی به خصوص دوره سوم با 15 عضو دارد.

 

محمد سالاری روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه شورای کلانشهر تهران حداقل نیازمند 31 عضو است، افزود: در کمیسیون های مختلف و تخصصی شورای شهر تهران باید تعداد حداقلی از اعضای اصلی شورا حضور داشته باشند تا بتوانند کار کارشناسی انجام دهند.

 

وی مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر کاهش تعداد اعضای شورای شهر تهران از 31 به 21 عضو را غیرکارشناسی دانست و اظهار کرد: چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران با 31 عضو نسبت به دوره های قبلی کارآمدی و کارایی بیشتری داشته است.

 

سالاری با اشاره به تعدد کمیسیون های تخصصی فعال در شورا و لزوم بحث و بررسی موضوعات در نشست های تخصصی گفت: در حال حاضر که شورای شهر تهران 31 عضو دارد، کمیسیون معماری و شهرسازی شورا دارای سه عضو است که کاهش 10 نفری اعضا موجب کاهش همین تعداد اعضای کمیسیون ها نیز خواهد شد.

 

وی یکی دیگر از دلایل مخالفت خود با کاهش تعداد اعضای شورای شهر تهران را فرآیند تصمیم مهم دولت و مجلس شورای اسلامی برای تصویب سند جامع مدیریت شهری دانست.

 

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: در این سند که در کمیسیون هشتم دولت در دست بررسی است، در محدوده شهرها ، شوراها به عنوان پارلمان محلی تصمیم گیری می کنند.

 

وی با بیان اینکه سند جامع مدیریت شهری در حقیقت قانون اساسی در محدوده شهرها است خاطر نشان کرد: این قانون موازی قانون اساسی ملی است و برای همه ماموریت های مدیریت شهری و تصدی گری ها نوشته می شود.

 

وی با بیان اینکه این قانون پس از بررسی در کمیسیون هشتم، به دولت ارائه و برای تصویب به مجلس ارسال می شود خاطر نشان کرد: نظارت بر اجرای این سند در کلانشهر تهران نیازمند شورای شهری با حداقل 31 عضو خواهد بود.

 

سالاری ابراز امیدواری کرد که شورای نگهبان با درنظر گرفتن تدوین سند جامع مدیریت شهری و کارنامه خوب شورای اسلامی شهر تهران، به این مصوبه رای ندهد.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با بیان اینکه ممکن است نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به تعداد اعضای پالمان های شهری در سایر شهرها و شهرستان های کشور ایراداتی داشته باشند اما باید بدانند که در شهر تهران افزایش اعضای شورا نه تنها باری بر شهر ایجاد نکرده بلکه فرصت های زیادی را نیز ایجاد کرده است.

 

وی با اشاره به اینکه تعداد بسیاری از افرادی که در شهر تهران به عنوان عضو شورا انتخاب می شوند، چهره ملی هستند افزود: این افراد برای شهر تهران یک فرصت محسوب می شوند.

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی و انتخاب شهرداران تصویب کردند که اعضای شورای شهر تهران 21 نفر عضو اصلی و 11 نفر عضو علی البدل باشند.

 

 

 

نمایندگان در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به بررسی طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران پرداختند و کلیات آن را با 142 رای موافق، 13 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر در جلسه تصویب کردند.