انقلاب اسلامی ایران مهم ترین و بنیادی ترین رویداد در طول تاریخ معاصر اسلام است. اثر این رویداد به روشهای گوناگون و در اندازه های مختلف تقریبا در تمام کشورهای اسلامی مشاهده شده است. انقلابی که در نوع خود و در مقایسه با دیگر انقلاب های جهان، از لحاظ تکوین، حرکت، روند و نتیجه آن دارای ویژگیهای کم نظیری است.

انقلاب به معناي تحوّل سريع، شديد و بنيادین ناشي از وقوع خیزش عموم مردم در اوضاع و احوال سياسي جامعه و در نتيجه، جايگزيني يك نظام سياسي، حقوقي و اقتصادي به‌جاي نظام ديگر مي‌باشد، به عبارت دیگر انقلاب اسلامي عبارت است از حركت امّت مسلمان در جهت تغيير نظام غير اسلامي و جايگزين نمودن يك نظام جامع و كامل مبتنی بر تعالیم الهی و ارزش های اسلامي و تلاش براي اجراي مقررات، قوانين و برنامه‎هاي اسلامي در كليهٔ شئون زندگي .

به قول شهید مطهری، انقلاب اسلامي راهي است  كه  هدف  آن، اسلام  و ارزش‌هاي اسلامي مي‎باشد و انقلاب و مبارزه، تنها براي برقراري ارزش‌هاي اسلامي انجام مي‎گيرد.

انقلاب اسلامی در دهه‌های آخر قرن بیستم و در شرایطی که نظام جهانی به شدت از رابطه و رقابت دو ابر‌قدرت متأثر بود، به وقوع پیوست. نظام دو قطبی بین‌المللی به گونه‌ای بود که حتی وقایع ملی و منطقه‌ای نیز از کشمکش‌های آشکار و پنهان آمریکا و شوروی تأثیر می‌پذیرفتند. در خصوص این پدیده شگرف جهان معاصر، محمد سالاری عضو سبزواری شورای اسلامی شهر تهران با تبیین ابعاد انقلاب به تشریح چگونگی زوایای پیدا و پنهان انقلاب اسلامی پرداخت.

دلایل پیروزی انقلاب

سالاری، محوریت اسلام، ولایت فقیه و رهبری قدرتمند دینی و نیز حضور مردم مسلمان در صحنه را از مهمترین عوامل پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی ایران دانست و افزود: ایدئولوژی غنی و پویای اسلامی، رهبری و حضور و حمایت مردم آگاه و فهیم ایران، از عوامل اصلی تحقق انقلاب اسلامی ایران بود.

وی گفت: یكی از مهمترین اهداف انقلاب اسلامی ایران كه از عوامل پیروزی آن نیز محسوب می شود، مبارزه با ظلم و ستمگری و فساد بود. ملتی كه از ستم و جنایت و فساد رژیم پهلوی به ستوه آمده بودند، مصمم شدند كه با هدایت و رهبری امام خمینی(ره) ریشه ظلم و فساد را از بیخ و بن بركنند و این انگیزه قوی آنان را در پیروزی شان بر دشمن یاری نمود.

سالاری در ادامه اظهار داشت: شعارهایی که در طول درگیری مردم با عوامل رژیم ارائه می شد ، حاکی از ماهیت فکری انقلاب و آرمان های والای امام بود، قریب به اتفاق شعارهای مردمی در طی سال های شکل گیری انقلاب برخاسته از اسلام و مهم ترین خواسته آنها یعنی ایجاد حکومت اسلامی و احیای دین بود. نکته دیگر که نباید از آن غفلت کرد، این است که جامعه دینی ایران به دنبال حضور استعمار غرب و استبداد داخلی، طی سده های اخیر، هرگاه زمینه را مهیا دیده به صحنه آمده است که نشانگر نقش دین ، استقلال طلبی و آزادیخواهی در حرکت آفرینی اجتماعی مردم ایران است.

 

تاثیر نقش امام و یارانش در پیروزی انقلاب

عضو شورای اسلامی شهر تهران در خصوص نقش امام و یارانش در پیروزی گفت: بدون شک صلابت ، قاطعیت و معنویت آن امام بزرگوار از درسهای فراموش ناشدنی تاریخ است. یاد و نام امام بزرگوارمان کاخ قدرتهای طاغوتی و نیز دل آنها را میلرزاند.

سالاری افزود: انقلاب اسلامی با دیگر انقلاب‌ها یك تفاوت كلی و ماهوی دارد و آن نقش رهبری دینی و مرجعیت شیعه و اسلامی‌بودن آن است. حضرت امام(ره) هیچ موقع مبارزه‌ی مسلحانه را تأیید نكردند. ایشان اعتقاد داشتند انقلاب حتماً باید اسلامی و مردمی باشد . اگر امام نبود این انقلاب به نتیجه نمی‌رسید؛ وقتی حضرت امام یك كلام گفت كه “شاه باید برود” و بر این کلام هم پافشاری كرد، افراد زیادی كه خیلی مبارز و روشنفكر هم بودند، گفتند: این شعار خیلی بزرگی است، سخت است، زمان می‌برد و نمی‌شود. ولی حضرت امام سر حرفشان ایستادند و موفق هم شدند. امام به خاطر یك نكته كه كمتر در رهبران بزرگ جهان دیده می‌شود، موفق شدند و آن اعتقاد قلبی به نقش مردم در پیشبرد انقلاب بود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: به اعتقاد من امام‌خمینی(ره) و یارانشان اعتقاد شدید و راسخی به نصرت الهی و نیروی مردم داشتند و علت اینكه مردم به ایشان عشق می‌ورزند در همین نكته بود كه آنها فهمیده بودند كه امام به مردم علاقه‌ی شدید دارد و شما كمتر رهبری در دنیا می‌بینید كه این‌قدر ارتباطش با مردم مستحكم باشد و اگر پایمردی امام و یارانشان نبود انقلاب به این زودی به پیروزی نمی‌رسید.

شهدا نهال انقلاب را آبیاری کردند

سالاری نقش شهدا را در پیروزی انقلاب بارز توصیف و تصریح کرد: نقش شهدا در پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به لحاظ تامین استقلال و حاکمیت ارزش های اسلامی بی بدیل است.

اگرشهدای گرانقدر، خون های پاک و مقدسشان را تقدیم این انقلاب نمی کردند به یقین امروز شاهد حاکمیت نظام جمهوری اسلامی ، اقتدار ، بالندگی و توسعه در کشور نبودیم .

وی گفت: باید نقش حماسه هایی که شهدا در دوران انقلاب خلق کردند را قدر بدانیم و امروز با توجه به شرایط موجود و هجمه های فرهنگی دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی باید این مهم درسرلوحه برنامه کاری مسوولان قرارگیرد که در این راستا گرامیداشت دهه مبارک فجر برای آگاهی بخشی به خصوص برای جوانانی که روزهای انقلاب را درک نکرده اند از اهمیتی دوچندان برخوردار است.

عملکرد رژیم سابق

سالاری در خصوص تاثیر عملکرد کارگزاران رژِیم سابق در پیروزی انقلاب گفت: فساد فراگیر در همه بخش ها و استبداد شدید و خفقان ناشی از روحیه استکباری شاه و کارگزارانش، نقش موثری در پیروزی انقلاب داشت . شاه و عواملش فکر می کردند که امام در پاریس به کلی فراموش خواهد شد، اما ایشان درمرکز توجه مطبوعات و محافل سیاسی جهان قرار گرفت و با رادیو و تلویزیون های دنیا تماس روزانه برقرار کرد. چهره عجیب و استثنایی این مرد روحانی که در زیر درختی در حومه پاریس نشسته و با سخنان دلنشین خود بر ضد شاه، از هزاران کیلومتر آن طرف تر، انقلاب را رهبری می کرد، توجه همه جهانیان را به خود جلب کرده بود

پیروزی انقلاب در 22 بهمن

سالاری 22 بهمن را مهمترین روز در تاریخ ایران دانست و گفت: در روز 22 بهمن 1357، تاريخ نهضت اسلامي مردم ايران به رهبري امام خميني (ره) به نقطه عطف خود رسيد. در اين روز سرانجام مبارزات مردم مسلمان به بار نشست و پادشاهي 2500 ساله و ظلم و استبداد بيش از 50 ساله رژيم پهلوي در ايران، ريشه کن شد و به خواست الهي حکومت جمهوري اسلامي تأسيس شد. روزهای قبل از 22 بهمن روزهای حساسی بود، در روز 19 بهمن پرسنل نيروي هوايي ارتش به محضر امام رسيدند و با ايشان بيعت نمودند. شب 21 بهمن، در نيروي هوايي تهران، درگيري مسلحانه بين عده‌اي از افراد اين نيرو و گارد شاهنشاهي پيش آمد که با دخالت مردم، درب پادگان ها به روی مردم باز شد و سلاح هايي به دست مردم افتاد. سران ارتش دست اندر کار کودتا شدند و در روز 21 بهمن از ساعت چهار بعدازظهر اعلام حکومت نظامي شد. امام اعلام کردند که مردم به حکومت نظامي اعتنا نکنند. مردم در روز22 بهمن به مراکز دولتي، نظامي، انتظامي و راديو و تلويزيون يورش برده و آنها را فتح کردند. با فرار بختيار از ايران و اعلام بيطرفي ارتش در روز 22 بهمن 1357، انقلاب اسلامي ايران پس از سالها مجاهدت، ايثار، فداکاري و مقاومت در راه رضاي الهي با رهبري بي نظير حضرت امام خميني و به همت مردم سرافراز ايران به پيروزي نهايي رسيد.

وظیفه خطیر ما در دهه چهارم انقلاب

سالاری، رسالت مدافعان نظام را در دهه چهارم انقلاب حساس توصیف کرد و افزود : در عرصة داخلی آنچه مورد نیاز است، پیدا کردن راههای میان بر همراه با تدبیر و درایت و حکمت است؛ ما نمی توانیم آرام و معمولی حرکت کنیم؛ باید با شتابی حساب شده و منظم و منضبط پیش برویم. باید بتوانیم کارهایی را که برای نسلهای آینده ماندگار خواهد بود انجام بدهیم. در دهه چهارم انقلاب، پیشرفت و عدالت به عنوان دو شاخص عمده و دو هدف اصلی باید در کانون توجه واقع شود. ما مثل بعضی از کشورها و نظامهای دنیا فقط به پیشرفت فکر نمی کنیم؛ ما پیشرفت را همراه با عدالت می خواهیم… نه عدالتِ بدون پیشرفت مطلوب است، نه پیشرفتِ بدون عدالت.

عضو شورای اسلامی شهر تهران، نو آوری و وحدت را دو وظیفه مهم کارگزاران در دهه چهارم انقلاب دانست و گفت: انقلاب ما بر آمده از یک نو آوری تاریخی و بزرگ بود و اکنون نیز باید با ابتکار عمل های نو و جدید به پیش برود؛ همچون مسئله هسته ای که با نو آوری های دانشمندان، سرداران دیپلماسی و حمایت و هدایت های بی بدیل رهبری حل و فصل شد، بطوریکه هم اکنون جهانیان مدل برجام ایرانی را الگوی حل سایر مشکلات جهانی می دانند، باید با ابداعات تازه در عرصه داخلی و جهانی روند پیشرفت انقلاب را تسریع کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در یک جمع بندی کلی باید در دهه چهارم انقلاب به این موارد توجه کنیم: حرکت پرشتاب و کسب اقتدار به ویژه اقتدار معنوی، همراه کردن پیشرفت و عدالت، تلاش برای نوآوری در روش ها و شکوفایی و به ثمر نشاندن تلاش های گذشته و پرهیز از اختلاف و تفرقه در داخل و در پیش گرفتن سیاست اتحاد و تعامل درونی برای تفوق و برتری بیرونی.

اهمیت برجام در سالروز انقلاب اسلامی

سالاری در خصوص اهمیت برجام در سالروز انقلاب اسلامی گفت: همزمان با سالروز ورود حضرت امام (ره) به کشور بار دیگر دوره شکوفایی تمدن انقلاب اسلامی ایران آغاز شد و آن چیزی که در اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) اتفاق افتاد، این بود که قدرت های جهانی ایران را به عنوان مرکز ثقل مهمی در خاورمیانه به رسمیت شناختند.

وی افزود: با اجرای برجام، ایران به جایگاه تعادل در منطقه خاورمیانه بازگشت و این اتفاق بزرگی است.

سالاری خاطر نشان کرد: آبادانی و سرافرازی ایران، نوید بخش ثبات و پایداری منطقه است و ما در این راستا به مسئولیت های منطقه ای خود واقف هستیم زیرا آبادانی ایران به توسعه تمام منطقه منجر خواهد شد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: برقراری امنیت منطقه ای توسط ایران یک معامله برد- برد است که تمام ملت های منطقه از آن سود خواهند برد.

قائم مقام دبیر کل حزب همبستگی با بیان اینکه بحث برجام و نتایج حاصل از آن بحثی فراجناحی است، گفت: در راه توافق هسته ای و برجام همه قوا کمک کردند و مقام معظم رهبری نیز در نقش رهبری در این مذاکرات نقش ویژه ای داشتند و تلاش برای تقلیل این همدلی و مشارکت همه جانبه به امور جناحی، نوعی کم اهمیت ساختن آن و اشتباهی بزرگ است.

وی افزود : نقش مقام معظم رهبری در تحقق برجام بی‌بدیل بود و تذکرات ایشان راه‌های نوینی باز کرد ، حتی تذکرات ایشان اخطاری به‌طرف مقابل بود که از خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی ایران عبور نکنند.

سالاری ادامه داد: برجام به سرانجام رسید و حقوق ایران در دنیا تثبیت شد و حقوق استراتژیک ملت به کرسی نشست و همه چیز آماده رشد و بالندگی بیش‌تر این ملت و کشور است.

وی گفت: مقام معظم رهبری دائما مذاکرات را رصد می کردند و با درایت به این نکته توجه داشتند تا برجام در چارچوب نظام اسلامی قرار گیرد و از آن خارج نشود به طوری که همه تحلیلگران دولت و وزیر امور خارجه و تیم مذاکره کننده خود را مدیون این تیزبینی، دور اندیشی و بصیرت مقام معظم رهبری می دانند.

 ضرورت مشارکت حد اکثری در انتخابات

 سالاری، با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب، در هر دوره‌ای از انتخابات همواره بر حضور حداکثری پای صندوق‌ها تأکید دارند، افزود: برگزاری انتخاباتی پرشور با حضور حداکثری بیانگر بلوغ سیاسی ملت و حمایت قاطع آن‌ها از حریم ولایت و ارزش‌های نظام است و به عبارتی حضور حداکثری در انتخابات آینده انقلاب را بیمه می‌کند.

قائم مقام دبیر کل حزب همبستگی مشارکت و حضور میلیونی مردم در این دوره از انتخابات را مهر تاییدی بر نظام جمهوری اسلامی و گامی به سوی آینده‌ای بهتر برای نظام و کشور دانست و گفت: مشارکت حداکثری در انتخابات پیش رو می‌تواند بیعتی دوباره با نظام و آرمانهای امام راحل باشد.

وی ادامه داد: مردم با حضور حداکثری در انتخابات در آینده کشور خود سهیم شده و این موضوع منجر به توسعه و پیشرفت روزافزون کشور در عرصه‌های مختلف می‌شود.

 انقلاب اسلامی مهمترین پدیده تاریخ معاصر

سالاری انقلاب اسلامی را پدیده مهم جهان معاصر خواند و گفت: انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مهمترین پدیده های تاریخ معاصر ، در ابعاد مختلف قابل بررسی است . در این انقلاب ، مردم ایران ثابت کردند که ملتی آگاه و مقاوم هستند و این توانایی را دارند که در جهان پر از تبعیض و بی عدالتی ، با هدایت و رهبری بی بدیل حضرت امام خمینی(ره) تحولی نوین ایجاد کنند .

وی افزود: تا پیش از شکل گیری انقلاب اسلامی ، همواره فقدان رهبری جامع الشرایط ، از عوامل مهم ناکامی نهضت ها و جنبش های منطقه ای یا ملی در کشور بوده است. هم در جریان نهضت مشروطه و هم در جریان جنبش ملی شدن صنعت نفت که دو خیزش و حرکت اساسی و فراگیر ضد استبدادی و ضد استعماری در تاریخ کشور ما محسوب می شود، همین کاستی در عدم کامیابی جنبش ، نقش اساسی و انکارناپذیر داشته است . بنابراین در تحلیلی تطبیقی از این دو جنبش ، در مقایسه با جنبش اسلامی سالهای 41 تا 43 به رهبری و هدایت حضرت امام خمینی (ره) که به انقلاب اسلامی سال 57 منتهی شد، نقش عنصر رهبری در به ثمر رسیدن انقلاب قابل توجه است .

سالاری تصریح کرد: با شکل گیری انقلاب اسلامی ، شیوه جدیدی از حکومت مبتنی بر شاخصه های اسلامی پا به عرصه گذاشت و بسیاری از ملتها و دولتها را در نظام بین المللی تحت تاثیر قرار داد . این تاثیرگذاری در خلال بیش از سه دهه ، تداوم یافته و ایران اسلامی را به عنوان یک کشور توانمند و پرتحرک در معادلات جهانی مطرح کرده است .

وی گفت: با چنین مشخصاتی، وقوع یک انقلاب عظیم اجتماعی و سیاسی در یکی از مهم‌ترین مناطق استراتژیک جهان در حوزه نفوذ آمریکا و در همسایگی شوروی اتفاقی عجیب و عمیق بود. چرا که این انقلاب با شعارها و اهداف متعالی خود سلطه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی شرق و غرب را نشانه رفته بود. انقلاب اسلامی در ایجاد ساختار جدید خود به سمت بلوک های قدرت نرفت و خواستار یک جامعه و دولت اسلامی مستقل بود. به این ترتیب انقلاب اسلامی علي‌رغم وجود تشابهاتی با سایر انقلاب‌ها خارج از مدار سرمایه‌داری غرب و سوسیالیسم شرق رخ داد.

مقایسه انقلاب اسلامی با دیگر انقلاب ها

وی در بیان مقایسه انقلاب اسلامی با دیگر انقلاب های جهان گفت: نویسندگان ، تحلیلگران و کارشناسان جهان ، طی سالهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی در ایران ، این انقلاب را با انقلاب 1789 فرانسه وانقلاب 1917 روسیه مقایسه کردند. حقیقت نیز این است که در میان رویدادهای بزرگ اجتماعی و سیاسی کشورهای جهان ، انقلابهای فرانسه ، روسیه و ایران ، شاخص ترین آنها محسوب می شوند. انقلابهای فرانسه و روسیه ، جایگاه خود را در تاریخ یافته اند و ارزشهای بالقوه این دو رویداد بزرگ ، هرگز انکار نشده است . مردم فرانسه در سال 1789 وروسها در سال 1917 شاهد جا به جایی قدرت در کشورشان بودند. . اما آنچه در این دو کشور روی داد ، از نظر گستردگی دامنه مبارزات انقلابی، ژرف اندیشی و تاثیرات منطقه ای و جهانی و همچنین حضورتوده های مردم در آنها ، هرگز با انقلاب اسلامی و حضور میلیونی مردم ایران در روند پیروزی انقلاب ، قابل مقایسه نیست.

سالاری یاد آور شد :اکنون که انقلاب اسلامی در دهه چهارم عمر مبارک خویش است ، روشن شده است که درونمایه اسلامی انقلاب و حمایت های مردم از آن ، دلیل اصلی ماندگاری و بالندگی انقلاب در سی سال اخیر بوده است . انقلاب اسلامی ایران ، الگوی جدیدی از تکامل انسان و جامعه را ارایه داده است که این الگو با ویژگی های روحی ملت ها توافق دارد و همین ویژگی ، دلیل دشمنی غرب با نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی ایران است .

برهم خوردن معادلات بین المللی

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران ، پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 نقطه عطفی در تحولات و معادلات بین المللی بوجود آورد. با تشکیل نظام جمهوری اسلامی و ارایه الگویی از حکومت مبتنی بر ارزشها و معرفت های دینی ، مؤلفه جدیدی در معادلات سیاسی ، مستقل از نظام دو قطبی شرق و غرب مطرح شد . این تحول به ویژه درخاورمیانه تأثیرات پایداری داشته است ، به نحوی که امروز با گذشت سی و هفت سال از پیروزی انقلاب اسلامی ، نه تنها از اهمیت و تأثیرگذاری آن بر معادلات سیاسی کاسته نشده ، بلکه نقش انقلاب ، پررنگ تر و اثر گذارتر نیز شده است .

سالاری خاطر نشان کرد: امروز درحالی که انقلاب اسلامی ایران در سال های پایانی دهه چهارم پیروزی خود قرار دارد ، دیدگاههای نظام جمهوری اسلامی که برآمده از تفکر و جهان بینی ژرف امام خمینی (ره ) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران است ، اسلام را به عنوان یک مکتب سیاسی پر قدرت و تأثیرگذار برسرنوشت بشری در سطح جهانی مطرح کرده است. در حوزه عمل نیز ، انقلاب اسلامی توانسته به الگویی کارآمد از یک نظام سیاسی پویا و درعین حال مستقل از قدرت های سلطه جو تبدیل شود.

وی در خصوص پیام مهم انقلاب اسلامی گفت: پیروزی انقلاب اسلامی ازهمان ابتدا ، موجب برهم خوردن معادلات استعمارگران در صحنه سیاست جهانی شد و صریح ترین پیام آن که به گوش جهانیان رسید ، شکستن طلسم سکوت در برابر طاغوت و ظلم بود . درواقع انقلاب اسلامی ، فصل جدیدی را پیش روی ملت های جهان گشود و انگیزه ای شد تا همه ملل آزادی خواه و استقلال طلب به ویژه ملل مسلمان ، خود را باور کنند.

 انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی

سالاری با بیان اینکه از یک منظر، انقلاب اسلامی ریشه در تحولات تاریخ اسلام دارد ، گفت: سه عامل دین ، رهبری و مردم ، رمز پیروزی و تداوم انقلاب به شمار می روند . در این میان ، چیزی که به این سه عنصر انسجام بخشید و آنها را در کنار هم قرار داد ، اندیشه ها و ارزشهای عالی دینی است . انقلاب اسلامی را می توان ثمره جوشش قیام عاشورا و رویش شکوفه های انتظار ظهور حضرت مهدی (عج) دانست . دو آموزه مهم و حیاتی عاشورا و انتظار ، تأثیرات شگرفی بر انقلاب اسلامی ایران داشته اند . قیام امام حسین (ع) الگوی مبارزه با ستم ، فساد و انحراف در جامعه است و انتظار ، عاملی است که زیر ساختها را برای حاکمیت رهبری صالح و تشکیل حکومت اسلامی فراهم می کند . این دو در کنار یکدیگر ، چون سلاحی نیرومند ، در پیروزی انقلاب اسلامی نقش ایفا کردند و تاکنون آن را در برابر آسیبهای داخلی و تهدیدهای خارجی ، مصون داشته اند.

وی، بیداری اسلامی را نتیجه انکار ناپذیر انقلاب اسلامی دانست و گفت: بيداري اسلامي پديده‌ عظيم و فراگيري است که ابتدا در مناطق جغرافيايي خاص و محدودي ظهور يافت، سپس در طول دهه‌هاي گذشته دامنه آن گسترش يافت و به تدريج به سراسر دنيای اسلام از شرق آسيا تا جنوب و غرب آفريقا و حتي در بين اقليت‌هاي مسلمان در ساير كشورها توسعه يافت. فعالان این حوزه در ابتدا جمعی از علماي دين، نخبگان و انديشمندان بودند، اما امروزه توده‌های مسلمان در سراسر جهان از این نهضت رو به رشد تاثیر پذیر شده اند.

قائم مقام دبیر کل حزب همبستگی افزود: پيروزي انقلاب اسلامی ايران، جنبش بيداري اسلامی را وارد مرحله‌ جديدی کرد و جهش توأم با عمق فكری را در جغرافيای اسلام به ويژه در ميان توده‌ها و لايه‌هاي خفته جوامع اسلامي به وجود آورد. به گونه‌اي كه بيداري اسلامي از حالت دفاع انفعالی خارج و در موضع تهاجم فكری و رفتاری قرار گرفت.

وی خاطر نشان کرد: در شرايط كنوني حضور قدرتمند حركت بيداري اسلامي با محوريت نظام جمهوري اسلامي ايران و كاركرد آن در شكل مردم سالاري ديني و تحت مديريت جنبش‌ها و جريان‌هاي سياسي و مقاومت، معادلات قدرت در روابط بين‌الملل را دچار تحول كرده است.

سالاری با تاکید بر تاثیر امواج انقلاب در دیگر نقاط جهان گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تشکل‌های مردمی متعددی به طور خودجوش در سراسر جهان شكل گرفت و ارتباط این تشكل‌ها با دیگر نقاط جهان برقرار شد . رواج انديشه‌های اسلام‌خواهی در بين مسلمانان، تقويت و تعميق بيداری اسلامی، پديد آمدن جنبش‌های اسلامی در كشورهای عربی و خاورميانه و رشد اسلام‌گرايی در غرب و شرق دور، همه از كاركردها و رهاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه انديشه و تحوّلاتي است كه در تفكرات مردمان و فراتر از جغرافيای سياسی اين انقلاب رخ داده‌اند. انقلاب اسلامی حتي سبب شد كه پيروان اديان ديگر به دين خود رويكردی تازه داشته باشند و با ايمان هر چه بيشتر به معنویت رو بیاورند.

انقلاب اسلامی در دهه چهارم همچنان در مسیر تعالی

سالاری با بیان اینکه انقلاب اسلامی در دهه چهارم عمر خود، همچنان جوان و شاداب است؛ افزود: اگر همچون گذشته در این نظام، تحرک و تحول های درونی به موقع و بجا وجود داشته باشد، حتی با گذشت صد ها سال به آسانی سالخورده و فرسوده نخواهد شد. آنچه مسلم است، انقلاب در سن نزدیک به 40 سالگی همچنان پویایی خود را حفظ کرده است. عبور از بحران ها و از جمله جمع شدن غائله توطئه آمیز هسته ای با درایت مسئولان نظام، نشان داد که انقلاب اسلامی همچنان در حال پوست اندازی و پیشرفت است اما هنوز به کار و تلاش بیشتر نیاز دارد تا به پختگی و قوام بیشتر برسد.

نظام انقلابی ما امروز از دهه های قبل خیلی جلوتر است ، تجربه بیشتر ، مدیریت قویتر، ، توانائی های علمی به مراتب غنی تر، قدرت تحرک اقتصادی و مانور بهتر در صحنه معادلات جهانی و منطقه ای حاصل سالها تدبیر و درایتی است که بعد از نزدیک به چهار دهه پشت سر گذاشته شده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره با اقتدار و استقلال و با پذیرش هزینه‌های سیاسی بسیار، همچنان از جبهه مقاومت و مردم فلسطین و مصالح جهان اسلام از جمله سوریه و لبنان دفاع کرده است و در سخت‌ترین شرایط فارغ از مذهب و عقیده آنها مدافع و حامی آنها بوده است. مدیریت جمهوری اسلامی ایران در جهان اسلام ، مدعیان تکفیری جهان عرب را به انزوا و انفعال کشانده است، بطوریکه اکنون جهانیان معترفند که کلید حل مسائل خاورمیانه در دستان ایران اسلامی است و بدون نقش و حضور پر رنگ جمهوری اسلامی نمی توان به نابسامانی های منطقه سر و سامان داد . در نتیجه این رویکرد ، کارکرد منطقی و نتیجه بخش جمهوری اسلامی باعث اعتماد بیشتر جنبش‌های آزادیخواه به ایران به عنوان کانون مدیریت و الگوی کارآمد شده است. به گونه‌ای که نهضت های ضد استکباری ، حرکت خود را با افتخار، متأثر و ملهم از الگوی ایران می‌دانند.

سالاری در بیان دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی تا به امروز گفت: عزت و ارتقاء جایگاه ایران و ایرانی ، دخالت توده مردم در تعیین سرنوشت با برگزاری انتخابات آزاد ، اقتدار نظامی و استقلال سیاسی ، پیشرفت های کم نظیر علم و فن آوری ، نقش آفرینی بانوان در عرصه های مختلف علمی ، سیاسی و اجتماعی، ، ایجاد وحدت و همدلی مذهبی و قومیتی ، ثبات اقتصادی و امنیتی با وجود همه دشمنی ها و تحریم ها ، توجه به آزادی بیان و اندیشه و رهایی از خفقان دوران ستمشاهی ، تثبیت اقتدار جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه ، تبلور دیپلماسی فعال جهانی و افزایش قدرت تعامل و چانه زنی ایران در عرصه بین المللی تنها بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی که موجب اقبال ملت ها و کشورهای مختلف به ایران شده و ایران اسلامی را الگویی بی نظیر در بین آزادیخواهان جهان قرارداده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در پایان افزود: امروز با گذشت سی وهفت سال از پیروزی انقلاب اسلامی ، کارشناسان براین باورند که انقلاب اسلامی با همان اراده و روح جمعی مردم ، همچنان در مسیر پیشرفت و ترقی به پیش می رود و به عنوان قدرتی پایدار در منطقه و جهان ، ایفای نقش می کند . تجربه نزدیک به چهار دهه گذشته نشان می دهد که وجود انواع تهدیدها و موانع نمی تواند در اهداف و آرمانهای این حرکت ، تعلل و سستی ایجاد کند . همانگونه که محدودیتها و تحریمهای اقتصادی و سیاسی امریکا و متحدانش ناکام ماند و به عکس ، زمینه جوشش و پویایی بیشتر انقلاب را فراهم آورد.