محمد سالاری گفت: گودبرداری مجتمع تجارت جهانی گلریز بدون عمل به تکالیف تعیین شده و بدون دریافت پروانه انجام شده که باید این پروژه تا بررسی مجدد پیوست‌های مطالعاتی متوقف شود.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در جلسه علنی شورای شهر ضمن تسلیت به زلزله‌زدگان غرب کشور گفت: با توجه به اینکه وضعیت تهران در زمان زلزله بسیار وخیم تر از مناطق زلزله زده خواهد بود تقاضا دارم طی هفته آتی جلسه ای با مسئولین مربوطه اعم از مسئولین حوزه بافت فرسوده، مسئولین وزارت راه و شهرسازی، مرکز تحقیقات مسکن وزارت راه و شهرسازی و مدیریت بحران به منظور بررسی وضعیت ایمنی و مدیریت بحران پایتخت تشکیل شود.

وی در ادامه در تذکری به پروژه مرکز تجارت جهانی گلریز، گفت: این پروژه با مساحت ۶۰۰۰۰۰ هزار متر مربع و ۷۳ طبقه واقع در تقاطع بزرگراه حکیم و کردستان در دوره مدیریت شهری گذشته در کمیسیون ماده ۵ مورد بررسی قرار گرفته و شروطی برای اجرایی شدن این پروژه تعیین شده است .

 وی ادامه داد: این شروط شامل تملک زمین های اطراف پروژه و تبدیل به یک بلوک شهری و همچنین تعیین مسیرهای دسترسی غیراز مسیرهای موجود از اتوبان به این مجتمع بود که می بایست پس از انجام این اقدامات به صدور پروانه و آغاز عملیات اجرایی اقدام می‌شد که بر خلاف مصوبه، اقدامات اجرایی بدون اخذ پروانه در مرحله تخریب و گودبرداری به انجام رسیده است.

سالاری افزود: این موضوع در حال حاضر موجب نگرانی بسیاری از دیده بان های شهری اعم از متخصصین شهرسازی و معماری و مهندسین مشاور ایران شده چراکه احداث ساختمان های بلندمرتبه بدون توجه به پیوست های مطالعاتی تبعات قابل توجهی برای شهر تهران دارد.

وی با انتقاد از اینکه شهرداری منطقه بدون اینکه مالک به تکالیف تعیین شده در رای کمیسیون ماده ۵ مجوز گودبرداری صادر کرده است خواستار توقف این پروژه و بررسی مجدد پیوست های مطالعاتی آن شد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در تذکری دیگر به ساخت و ساز در بالای تونل رسالت اشاره کرد و گفت: زمین بالای تونل رسالت که متعلق به شهرداری تهران است قبلا پارکینگ بوده اما متاسفانه مدتی است که در این زمین اقدام به ساخت و ساز بدون پروانه شده است و موجبات ناراحتی شهروندان منطقه شده است.