محمد سالاري در مراسم زنگ مهر با اشاره به اينكه بالاترين شاخص توسعه يافتگي در دنيا موضوع امنيت است، گفت: ما در این خصوص به خود می بالیم و اين را مرهون خون شهدا هستيم اما بسياري از كلاس هاي درس ما به دليل فرسودگي در ناامني بالا به سر مي برند .

محمد سالاري رئيس كميسيون شهرسازي و معماري شورای شهر تهران در مراسم آغاز سال تحصيلي با حضور در دبيرستان نمونه مردمي دانشمند در منطقه 8 شهرداري تهران ضمن گراميداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت : امنيتي كه امروز در كشور برقرار است مرهون جانفشاني و رشادت هاي شهدا و رزمندگان اسلام است و با توجه به اينكه بالاترين شاخص توسعه يافتگي در دنيا موضوع امنيت است ما با داشتن امنيت باید به خود بباليم .

وي در ادامه، از آغاز سال تحصيلي در كشور به عنوان بزرگترين رويداد فرهنگي كشور يادكرد و افزود : از امروز نيمي از جمعيت كشور درگير موضوع تعليم و تربيت مي شوند ،بنابراين مي توان گفت امروز يكي از سرنوشت سازترين روزهاي كشور است .

سالاري با اشاره به تعداد دانش آموزان کشور ،افزود : در كشور ما امروز 13 ميليون و 500 هزار نفر دانش آموز در مدارس حضور پيدا مي كنند که از این تعداد حدود يك ميليون و 100هزار نفر آنها در 4 هزار و 100 واحد آموزشی در شهر تهران تحصیل می کنند.

رئيس كميسيون معماری و شهرسازي شورا ،اظهار داشت : در شهر تهران 33 هزار كلاس درسي وجود دارد که متاسفانه از این تعداد 17 هزار كلاس آن از امنيت كافي برخوردار نيست و اين در حالی است كه مردم کشور تصور می کنند سرانه آموزشي در تهران در مراتب بالايي قرار دارد، در صورتي كه اينگونه نيست . در جلساتی كه با مسئولين رده بالاي آموزش و پرورش داشتيم اعلام كردند كه محرومترين شهرها از لحاظ سرانه هاي آموزشي، شهر تهران است .

رئيس كميسيون شهرسازي و معماری شورا در ادامه افزود : براي نوسازي مدارس فرسوده كه نوسازي حدود 7 هزار واحد آن اضطراري است، قريب 3 هزار و 500 میلیارد تومان بودجه لازم است كه با توجه به فرآيند فعلی بودجه مسئولين آموزش و پرورش اعلام كردند كه 42 سال زمان نياز است كه اين 7 هزار كلاس مقاوم سازي و نوسازي شود .

وي با اشاره به اهمیت جایگاه آموزش در کشور ، يادآور شد : آموزش و پرورش بزرگترين دستگاه اجرايي كشور است و هرآنچه در اين حوزه هزينه شود ، سرمايه گذاري است .

سالاري تأكيد كرد : يكي از مهم ترين موضوعاتی كه مي توان در فضاي تعليم و تربيت به آن پرداخت ،موضوع پرسشگري و آزادانديشي است كه بارها نيز مورد تأكيد مقام معظم رهبري بوده است .

عضو شوراي شهر تهران افزود : با توجه به جمعيت بالايي كه جوياي نام و در اوج آرمان خواهي و آرمان گرايي هستند، اگر بتوانيم اصل پرسشگري و آزادانديشي را در جامعه و خصوصا نهادهای آموزشی نهادينه كنيم و به آن اهميت بدهيم در نتيجه آن مي توان به استعداد هاي دروني دانش آموزان دست پیدا کرد.

محمد سالاري خاطر نشان كرد : وقتي كه نسبت به شناسايي استعداد هاي دانش اموزان و جوانان در عرصه مدارس و دانشگاه ها رسيديم ،مي توانيم مبتني بر اين استعداد ها، سرمايه گذاري ،برنامه ريزي و مديريت كنيم و آن زمان است كه مي توانيم به داشتن كشوري توسعه يافته در دنياي امروز اميدوار باشيم .

سالاري در ادامه به تشريح مسائل و موضوعات شهري پرداخت و گفت : اكنون جمعيت شهر تهران از سقف جمعيتي برنامه جامع شهر تهران عبور كرده است و اين نتيجه عدم تحقق سند آمايش سرزمين، يعني عدم توزيع عادلانه ثروت و امكانات در اقصي نقاط كشور و به ويژه در روستاها و عدم سرمايه گذاري بر روي زيرساخت هاي كشاورزي و صنعت است .

وی اضافه کرد: همين امر باعث افول و کاهش سرانه هاي زندگي اعم از سرانه هاي آموزشي ،بهداشتي ،تفریحی ، فضاي سبز و…. شده است و نتيجه آن هم اين می شود كه شهروندان کیفیت زندگی مناسبی در شهر تهران نداشته باشند.

سالاري در ادامه به معضلات ترافيك شهر تهران اشاره كرد و افزود : طي يك دهه گذشته در حوزه معابر و ايجاد اتوبان ها و تونل ها فعاليت هاي قابل توجهي شده است، ولي این موضوع نشان داد كه توسعه شبكه معابر در شهرها يك فرضيه و تئوري غلط است چراكه وقتي ما در شهرها بزرگراه ايجاد مي كنيم به تمامي شهروندان آن شهر رسما اعلام مي كنيم كه همه خانواده می توانيد با اتومبيل در سطح شهر تردد كنيد و نتيجه آن مي شود كه مشكل ترافيك حل نمي شود .

رئيس كميسيون معماري و شهرسازي، افزود : دليل اين مشكلات بيشتر به حوزه هاي نرم افزاري برمي گردد چراكه در آن حوزه ها سرمايه گذاري نشده است و اين مرتبط با آن اهداف دانش اموزي و دانشجويي است .

سالاري با اشاره به اینکه مدیران عموما دنبال کارهای سخت افزاری هستند، ادامه داد : اساساً در كشور ما همه مديران مي خواهند كارهايي انجام دهند كه در آن منطقه ايي كه مدير بوده اند مشهود و قابل ملاحظه توسط مردم باشد در صورتي كه آنچه كه در ارتقاي كيفيت زندگي مؤثر است سرمايه گذاري در حوزه هاي نرم افزاري است .

وی در پایان با تاکید بر مسئولیت پذیری در کنار دانش، گفت:متاسفانه در فرآيند تصميم گيري ها و تصميم سازي ها در حوزه هاي مختلف دولت و شهرداري ها ،شاهد اين هستيم كه به مطالعات امكان سنجي و مطالعات مربوط به پيوست هاي فرهنگي، اجتماعي ،شهرسازي معماري، زيست محيطي و ترافيكي اهميتي داده نمي شود و دليل ان نيز اين است كه نخبگان و صاحب نظران آن مسئوليت پذيري لازم را در كنار تحصيل علم نداشته اند . بنابراين نياز است در كنار كسب علم و دانش به مسئوليت پذيري و قانون مداري اهميت بيشتري داده شود .