قائم مقام دبیر کل حزب همبستگی با انتقاد از حملات اخیر برخی از مخالفان دولت گفت: به نظر می رسد هجمه های اخیر مخالفان علیه دولت باهدف به حاشیه راندن موفقیت بزرگ دیپلماسی نفتی دولت در اجلاس اوپک است.

سالاری با انتقاد از شتاب برخی دلواپسان که رفتار خصمانه سنای آمریکا را بهانه ای برای تخریب دولت قرار داده اند، گفت: به نظر می رسد هجمه های اخیر مخالفان تنها معطوف به رفتار خصمانه سنای امریکا علیه ایران نیست بلکه به حاشیه راندن و بی اهمیت جلوه دادن موفقیت بزرگ دیپلماسی نفتی دولت در اجلاس اوپک را نیز هدف قرار داده اندتا پیروزی چشمگیر ایران در برابر عربستان بازتاب مناسبی در افکار عمومی نداشته باشد.

به گزارش ایرنا، اعضای اوپک در اجلاس هفته گذشته با کاهش تولید روزانه یک میلیون و 200هزار بشکه نفت برای اعضا و موافقت با افزایش روزانه تولید 90هزار بشکه نفت برای ایران که سهمیه تولید نفت کشورمان را به 3میلیون و 900هزار بشکه در روز یعنی همان سهمیه قبل از تحریم ها بازگرداند، به توافق رسیدند که دستاوردی بزرگ برای کشور است.

سالاری در ادامه با اشاره به تمدید قانون داماتو از سوی سنای امریکا با انتقاد از سیاست خصمانه امریکا افزود: تمدید قانون داماتو نشان داد که امریکایی ها صداقت ندارند و بهتر بود که در راستای احترام به قواعد بین المللی این قانون به حالت تعلیق درمی آمد.

وی تصریح کرد:‌ تداوم سیاست های خصمانه واشنگتن بر ضد تهران نشان می دهد که دیوار بی اعتمادی میان دو کشور هنوز فرو نریخته است اما دولت امریکا باید بداند که برجام یک سند بین المللی چند جانبه است که نمی توان به سادگی آن را نقض کرد.

قائم مقام دبیرکل حزب همبستگی ایران اسلامی گفت: انتظار می رود وزیر خارجه امریکا از اختیارات خود برای مستثنی کردن تحریم های ایران در چارچوب برجام استفاده کند.

سالاری با اشاره به ابراز بدبینی های موجود از سوی برخی دلواپسان داخلی در خصوص متزلزل شدن برجام افزود:‌ در راستای منافع ملی ضروری است که همه جریان های سیاسی منتظر اعلام نظر رسمی دستگاه سیاست خارجی کشور باشند و از هرگونه پیش داوری در این خصوص اجتناب کنند.

وی ادامه داد: ‌تمدید تحریم های ایران ضرورتی نداشت و به نظر می رسد وزیر امور خارجه امریکا قطعا باید از اختیارات مربوط به استثنا قائل شدن در خصوص تحریم های مرتبط با برجام استفاده کند و نسبت به تداوم لغو آن بخش از تحریم ها که به برنامه جامع اقدام مشترک مرتبط است اهتمام ورزد.

قائم مقام دبیر کل حزب همبستگی با تاکید بر بی میلی اروپا، روسیه و چین به همراهی با امریکا تصریح کرد: قطعا اگر امریکا بخواهد تحریم های لغو شده را اعمال کند، دیگر طرف های برجام با این کشور همراهی نخواهند کرد چرا که چنین امری نقض آشکار قوانین و مقررات بین المللی است.

سالاری گفت: پس از امضای توافق هسته ای میان ایران و 1+5 بخشی از تحریم های سنگین ایران از ذیل قانون داماتو حذف شد و اکنون با تمدید خصمانه این قانون انتظار می رود دولت امریکا همچنان نسبت به بخش های لغو شده تحریم ها در توافق برجام پایبند بماند در غیر این صورت ایران نسبت به این نقض آشکار واکنش جدی نشان خواهد داد.

وی جریان های سیاسی داخلی را به آرامش فراخواند و تاکید کرد:‌ هر گونه سو استفاده از این شرایط که متضمن نادیده گرفتن زحمات دستگاه دیپلماسی کشور باشد خلاف امنیت ملی است و باعث خوشحالی دشمنان خواهد شد.

قائم مقام دبیر کل حزب همبستگی برخورد احساسی با این موضوع را نادرست دانست و خاطر نشان کرد:‌ در برجام سازو کار نقض آن از جانب طرفین پیش بینی شده و در صورت محرز شدن نقض ، موضوع باید در کمیسیون مشترک حل و فصل و راهکارهای حقوقی برای حل این موضوع در نظرگرفته شود.

سالاری گفت: با توجه به این موضوع باید از اقدامات هیجانی در داخل که می تواند بدون پشتوانه حقوقی و خارج از مسیر دیپلماتیک به نقض برجام از سوی ایران بینجامد و مطابق با خواست رژیم صهیونیستی و جمهوری خواهان افراطی در امریکاست و موجب اجماع جهانی علیه ایران می شود، پرهیز کرد.

هدف قانون داماتو که به نام مبدع آن در سنای آمریکا، به این نام شهرت یافته محروم کردن دولت ایران ازمنابع مالی است برای اینکه ایران را از ادامه سیاست فعلی اش بازدارد.

قانون داماتو ، شرکتهای اروپایی دارندة روابط تجاری زیاد با ایران رامدّ نظردارد، بر اساس بندی که در متن قانون داماتو آمده است عمر این قانون در دسامبر 2016 به پایان می رسد.

ولی کنگره امریکا به تازگی مجددا آن را برای 10 سال دیگر تمدید کرد.