رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به تخلفات گسترده ارتش در حوزه ساخت و ساز گفت: علی رغم اینکه نهادهای نظامی،حاکمیتی و دولتی باید در رعایت قوانین و مقررات، بخصوص مقررات شهرسازی و معماری و طرح تفصیلی پیشگام باشند و مقام معظم رهبری نیز همواره به این موضوع تاکید داشته‌اند اما متاسفانه ما شاهد انجام تخلفات بسیار گسترده ساختمانی توسط مجموعه‌ای از شرکت‌های تعاونی مسکن زیرمجموعه ارتش و بنیاد تعاون ارتش هستیم.

محمد سالاری در خصوص بازدید امروز خود از پروژه های سطح منطقه ۴ گفت: امروز به همراه عبدالرضا گلپایگانی – سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری، مدیرکل حریم وشهردار و معاونان منطقه ۴ بازدیدی از مجموعه پروژه های منطقه ۴ شهر تهران داشتیم. این بازدید در محورهای مختلفی انجام شد که یکی از این محورها مربوط به تخلفات ساخت و ساز ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.

وی با اشاره به پروژه‌های غیرقانونی ساخته شده در حاشیه اتوبان بابایی اظهارکرد: از جمله این تخلفات می‌توان به مجموعه‌ای با بارگذاری قابل توجه اشاره کرد که قبل از اینکه دیوار محدوده نظامی را تخریب کنند اقدام به انجام تخلف کرده سپس دیوار را برداشته‌اند و حتی امروز از ورود مسئولان مدیریت شهری به آن مجموعه نیز جلوگیری شد اما من به سختی توانستم وارد مجموعه شوم و از آن بازدید کنم.

 این عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: یکی دیگر از تخلفات عمده آنان در مجموعه شهرک شهید بهشتی است که مجموعه ساخت و سازهای انجام شده در آنجا در دوره مدیریت شهری گذشته بدون پروانه ساختمانی و بر اساس یک توافق کتبی که در فرایند صدور پروانه و در اجرای مقررات شهرسازی و معماری جایی ندارد،‌انجام شده است. در این مجموعه برای احداث چندین برج ۱۶ طبقه موافقت گرفته شده است اما بعد از آن مجددا به دو برج و هر کدام ۴ طبقه اضافه کرده‌اند.

وی ادامه داد: اخیرا نیز در مجموعه فضاهای باز که در آن محدوده وجود دارد و باید برای سرانه‌های خدماتی مورد استفاده قرار می‌گرفت، اقدام به گودبرداری و فونداسیون کرده اند و قصد احداث برج دیگری را داشتند که با تلاش شهرداری منطقه فعلا متوقف شده است.

 سالاری با اشاره به مجموعه رستوران‌های باغ بهشت در مجاورت پارک شیان و لویزان در پهنه فضای سبز (G) گفت: این مجموعه یکی دیگر از تخلفات این نهاد نظامی است که با نصب تابلوهای بزرگ مقیاس در معابر و بزرگراه‌ها اقدام به تبلیغات درباره آن کرده‌اند و اکنون برای مراسم مختلف استفاده می ‌ود و در هیچکدام از این پروژه‌ها حق و حقوق شهرداری تهران برای اجرای ماموریت‌های مدیریت شهری پرداخت نشده است.

 وی ادامه داد: در مجموعه موسوم به ۵/۱۷ هکتاری پادگان کوهک واقع در خیابان نیروی دریایی،‌علی رغم اینکه ۵/۷ هکتار از این مجموعه باید صرفا جهت ایجاد فضای سبز مورد استفاده قرار می گرفت، یک عرصه سبز و باز را به‌صورت کامل به غرفه‌های متعدد سنگ فروشی وسنگبری تبدیل کرده‌اند که وضعیت نابهنجاری را در این منطقه سکونتگاهی ایجاد کرده است و برای این تخلفات تاکنون هیچگونه عوارضی هم به شهرداری پرداخت نشده است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در پایان گفت: پیگیری خواهم کرد تا در آینده نزدیک بتوانیم جلساتی را در این خصوص با ارتش داشته باشیم تا وضعیت این مجموعه تخلفات را مشخص کنیم. قطعا ما به عنوان کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در راستای ایفای نقش نظارتی خود که یکی از آن‌ها اجرای طرح تفصیلی و صیانت از مقررات شهرسازی و معماری و جلوگیری از تخلفات ساختمانی است این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و گزارش آن را به مردم و شهروندان ارائه خواهیم داد.