محمد سالاری با اشاره به نزدیک بودن زمان انتخاب هیئت مدیره سازمان‌های نظام مهندسی به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: در آستانه انتخابات هیئت مدیره سازمان‌های نظام مهندسی، فضای مناسبی وجود دارد تا کسانی که در این حوزه صاحب‌نظر هستند و دغدغه آن‌ها ارتقای کیفیت ساختمان است، در راستای بهبود وضعیت موجود و ارائه راهبردهایی در جهت وضعیت مطلوب صحبت کنند و پیشنهاد داشته باشند.

 وی ادامه داد: متاسفانه سازمان نظام مهندسی کشور علی رغم اینکه به لحاظ قانونی جایگاه بسیار معتبری نسبت به تشکل‌ها و ngo ها دارد و حوزه عمل آن بسیار گسترده و تاثیر گذار است اما به ظرفیت‌های خود بی‌توجهی می‌کند.

 رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اضافه کرد: متاسفانه این سازمان به جز سالهای اول که فعالیت‌هایی متناسب با اهداف خود را داشته، در حفظ جایگاه خود سیر نزولی طی کرده است. در انتخابات آن افراد تاثیرگذار و مرجع کمتر ورود پیدا می‌کنند و میزان مشارکت اعضای نظام مهندسی رو به کاهش است.

 وی درباره علت این اتفاق، اظهار کرد: از دلایل آن می‌شود به بی اعتمادی عمومی اعم از مردم و اعضای سازمان به رویکردهای سازمان‌های نظام مهندسی اشاره کرد. به جای آنکه سازمان نظام مهندسی فعالیت‌هایی مبتنی بر مصالح عمومی کشور و در راستای ایفای نقش اصلی خود که ارتقای کیفیت ساخت و ساز، دانش فنی و مهندسی لازم در این حوزه و رفتن به سمت پاک‌دستی، داشته باشد، به سمت تصدی‌ و تولی‌گری مالی رفته است.

 به گفته سالاری؛ هر انتخابات نظام مهندسی که برگزار می‌شود، سال بعدش افرادی یا رد صلاحیت می‌شوند یا اقبالی نشان نمی‌دهند و این موضوع برای کشور ما بسیار خطرناک است. مدت زمان عمر ساختمان‌ها به شدت کاهش یافته و این به دلیل عدم ایفای نقش سازمان‌های نظام مهندسی است.

 این عضو شورای شهر تهران اظهار کرد: اهداف هیئت مدیره‌ها بیشتر مبتنی بر مصالح فردی و صنفی است؛ در حالی که وظیفه ذاتی این سازمان عبور از منافع شخصی و حزبی و ارتقای کیفیت جایگاه ساخت و ساز است و انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی به صورت گعده ای، در تالارهای پذیرایی و با شام دادن‌ها و مناسکی که در شان اعضای نظام مهندسی نیست، برگزار می‌شود.

 وی با بیان اینکه افق دید مهندسان به جای تعالی کشور به منافع شخصی و گروهی، معطوف شده است، تاکید کرد: همین امر سبب شده که آن‌ها به تصدی‌گری‌های مالی روی بیاورند. سازمان نظام مهندسی سال‌ها با شهرداری تهران رایزنی کرد تا حق النظارت به صندوق این سازمان واریز شود، این درحالی است که اساسا ورود سازمان به این حوزه که پر از فساد و رانت است اشتباه بوده. تصدی‌گری مالی از اهداف تشکیل نظام مهندسی نبوده و آن‌ها از وظایف خود که نظارت بر تک تک افراد و شرکت های حقوقی است دور شده‌اند. پولی که در حساب این سازمان بلوکه می‌شود بخشی از فکر هیئت مدیره را به خودش مشغول می‌کند و این اشتباه است.

 سالاری همچنین درباره سرنوشت مبحث دوم مقررات ملی ساختمانی نیز گفت: این مبحث در دولت در حال بررسی است و هنوز در دستور کار قرار نگرفته، این در حالی است که اولویت دولت به دلیل گردش مالی بزرگ صنعت ساختمان باید به این موضوع معطوف شود.