نخستین گردهمایی جامع نمای ساختمان و منظر شهری و سلسله نشست های تخصصی کمیته نمای مناطق شهر تهران با حضور محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران و اعضای کمیته نما، مولایی شهردار منطقه22،ذکاوت دانشیار دانشگاه شهید بهشتی و بهزادفر استاد دانشگاه علم و صنعت، پویان شهابیان دبیر علمی همایش و طراحان حوزه شهرسازی برگزار شد.

سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با حضور در نخستین گردهمایی جامع نمای ساختمان و منظر شهری و سلسله نشست های تخصصی کمیته نمای مناطق شهر تهران گفت: حوزه فعالیت کمیته های نمای مناطق ،یک حوزه محتوایی و کیفی است و با اینکه چندین دهه از شکل گیری شهر تهران به عنوان پایتخت ایران می گذرد،متاسفانه هنوز شاهد نابه هنجاری های بصری زیادی در شهر تهران هستیم تا جایی که این نابه هنجاری ها و تاثیرات آن در هویت زدایی منظر شهری ، موضوع اصلی سخنان رهبر معظم انقلاب در مجموعه گسترده ای از جلسات خود با متولیان شهرسازی کشور و از جمله مهمترین دغدغه های ایشان عنوان شد.

وی افزود:موضوع هویت بخشی به سیمای بصری شهر یکی از مهمترین راهبردهای طرح جامع شهری شهر تهران بوده است و نقشی که نماها در سبک زندگی انسان ها و در رفتار ما به عنوان جامعه شهری دارد شهرداری تهران را به این فکر انداخت تا در این زمینه اقدامات موثری را انجام دهد و مهمترین مطالبه رهبر معظم انقلاب در حوزه شهرسازی را محقق سازد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد:بحمدالله در اولین قدم در راه تحقق این هدف و ارتقای کیفی شهر تهران تعاملات خوبی بین اعضای شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری تهران در این راستا شکل گرفته و با توجه به اینکه تحقق اتفاقات خوب و بد در هر یک از حوزه های شهری شهر تهران به دیگر کلانشهرهای کشور نیز تعمیم داده می شود لذا در بحث هویت بخشی به سیمای بصری باید موثرتر و بهتر قدم برداشت.

سالاری افزود: کمیته نمای مناطق در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در حوزه شهرسازی شکل گرفت و برای تحقق این مطالبه در فرآیند سیستمی صدور پروانه موضوع بررسی نمای ساختمان ها به شدت مدنظر قرار می گیرد.خوشبختانه منطقه 22 که به عنوان الگوی توسعه پایدار شهر تهران به شمار می رود در بحث نمای شهری پیشینه خوبی دارد و پیشتاز سایر مناطق بوده است و کمیته نمای آن جز فعال ترین نماهای شهر تهران به شمار می رود. اما متاسفانه وضعیت کمیته نمای مناطق وضعیت ایده آل و خوبی نیست و عدم ایجاد یک جایگاه قانونی در سیستم مدیریتی شهر تهران برای دبیران کمیته نمای مناطق از مشکلات این کمیته ها به شمار می رود و دبیران کمیته نماها به لحاظ ساختاری جایگاه قانونی ندارند.

وی یادآو شد: عدم استفاده از ظرفیت صاحب نظران و متولیان ساخت و ساز کشور و بیان دغدغه های آنها در جلسات مختلف و عدم توجه به نظرات ذینفعان روند تصمیم گیری ها را دچار مشکلات جدی در کمیته نماها می کند. مشکل اساسی عدم توجه به نظر ذینفعان است و در اکثر موارد طراحی ساختمان های شهر تهران توسط متخصصان و معماران امر انجام نمی شود. در بسیاری از موارد معماران و طراحان شهری علاقمند به شرکت در جلسات کمیته نمای مناطق هستند اما به دلیل نبود انگیزه کافی و وجود برخی مشکلات کمیته نماها با حضور حداکثر اعضای کمیته تشکیل نمی شود.

سالاری در پایان خاطرنشان کرد: در نظر گرفتن بسته های تشویقی،برگزاری گردهمایی و تجلیل از طراحان و صاحب نظران نماهای برتر شهری باعث ایجاد انگیزه های مضاعف می شود. متاسفانه هنوز رسیدن و اجماع نظر حتی در بین صاحب نظران حوزه شهرسازی در بحث معماری ایرانی و اسلامی وجود ندارد و موضوع دیگر چگونگی استفاده از فناوری های روز دنیا و مصادیق این چنینی است که قابل بررسی و تامل است و ضرورت دارد اقدامات بیشتری در این زمینه صورت پذیرد.