عضو شورای اسلامی شهر تهران اقدام عربستان در قطع رابطه با ایران را به ضرر این کشور دانست و گفت: بحران سازی سعودی ها موجب شد جهانیان نسبت به موضوع اعدام شیخ نمر واکنش نشان داده و آن را محکوم کنند.

محمد سالاری افزود: بیانیه های بان کی مون، اتحادیه اروپا و حتی ابراز نگرانی امریکا از اعدام شیخ نمر موازنه منطقه ای را به ضرر عربستان تغییر داد و محاسبات اشتباه سعودی ها را نقش بر آب کرد.

قائم مقام حزب همبستگی با اشاره به اعدام شیخ نمر گفت: این اقدام سعودی ها خلاف موازین بین المللی بوده و در تضاد با اصل آزادی بیان است

سالاری اقدام سعودی ها در قطع رابطه با ایران را تصمیمی نسنجیده و غیرقابل قبول دانست و تصریح کرد: قطع ارتباط با ایران برای عربستان و هم پیمانش پیامدهای منفی فراوانی دارد. این پیامدها از اولین ساعات اعلام تصمیم مقامات ریاض، خود را نشان داد. کاهش ارزش پول عربستان، افت شاخص بورس کشورهای عربی و افزایش بهای نفت از جمله این پیامدها است .

عضو شورای اسلامی شهر تهران در خصوص دلایل تمایل عربستان به ایجاد بحران در منطقه تصریح کرد: بحران مشروعیت ناشی از شکاف اجتماعی و درگیری های شدید قدرت از یک سو و رویکرد ضد دینی و ضد ایدئولوژیک حکومت آل سعود از سویی دیگر آنها را ناچار کرده برای پوشاندن این نقاط ضعف و تهدیدات داخلی، به فرافکنی و بحران سازی مبادرت کنند.

سالاری با بیان اینکه اقدام عربستان در موقعیت حساس منطقه کاملا تحریک آمیز بود، افزود: لازم است براساس عرف دیپلماتیک از طرف وزارت خارجه ایران پاسخی مناسب و در خور ملت ایران به این اقدام عربستان داده شود چرا که سعودی ها سعی دارند با بزرگ جلوه دادن مساله حمله به سفارت خود در ایران، اقدام اخیرشان در اعدام رهبر شیعیان عربستان را تحت الشعاع قرار دهند و اعتراض هایی که در میان شیعیان این کشور و مسلمانان دیگر نسبت به این اقدام صورت گرفته را در فضای رسانه ای کمرنگ جلوه دهند تا به این طریق از زیر بار انتقادات جامعه جهانی درباره اعدام شیخ نمرشانه خالی کنند.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد سعودی ها از قبل تصمیم به ایجاد بحران بزرگ با ایران گرفته بودند و به عبارتی آنها سناریویی را از قبل طراحی کرده و با اعدام شیخ نمر چیدن قطعات این پازل را آغاز کردند تا به گسترش آشوب و در گیری در منطقه بیشتر دامن بزنند

عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان کرد: اقدام نامناسب رژیم سعودی در اعدام شیخ نمر نه تنها نمی تواند باری از مشکلات مختلف این حکومت در داخل و منطقه بر دارد بلکه خود تبدیل به شعله هایی می شود که پایه های این رژیم را در معرض تزلزل قرار می دهد و هر قدر بیشتر عربستان به بحران سازی ها در منطقه ادامه دهد موجودیت خود در داخل و مشروعیتش در منطقه را بیشتر از دست خواهد داد.

سالاری در پایان خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی و با توجه به مسایل ایجاد شده ، مسئولین دستگاه دیپلماسی باید در برابر اقدامات عربستان و متحدانش هوشیارانه عمل کنند و اجازه ندهند که بد خواهان با سوء استفاده از شرایط بحرانی، منافع ملی را به خطر بیندازد .