رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در بازدیدی از منطقه 2 دیداری با نمایندگان تعاونی های هفتگانه داشت  که در راستای این نشست برخی موانع بر سر راه این تعاونی ها رفع شد.

محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی در پایان بازدیدی که از منقهدو داشت و دیداری که با نمایندگان تعاونی های هفتگانه در این منطقه داشته است اظهار داشت: یکی از رویکردهای کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر  تهران اینست که در راستای ایفای نقش نظارتی خود، مجموعه مشکلات و چالش هایی که در سطح مناطق 22 گانه در حوزه ارائه خدمات شهرسازی و معماری وجود دارد را احصاء کرده و مورد پیگیری جدی قرار دهد. در همین راستا کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران به منظور بررسی مشکلات صدور پایانکار تعاونی های هفتگانه، جلسه ای را در شهرداری منطقه 2 برگزار کرد.

 محمد سالاری در خصوص این جلسه و مشکلات این تعاونی ها توضیح داد: تعاونی های موسوم به هفتگانه در منطقه 2 از حدود 20 سال پیش ایجاد شده اند و قریب به 15 سال است که آن ها برای دریافت گواهی پایان کار مجموعه این تعاونی ها در تلاشند و می توان گفت که کل سرمایه زندگی افرادی که عضو این تعاونی ها هستند بلاتکلیف مانده است.

وی ادادمه داد: ما از دوره چهارم شورای شهر تهران برای رفع مشکلات این تعاونی های در تلاش هستیم وطی سلسله جلساتی که تا کنون در این خصوص داشتیم، خوشبختانه یکسری از چالش های اساسی فراروی صدور پایان کار این تعاونی ها مرتفع شده است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران تصریح کرد: به منظور تامین سرانه های خدماتی، مشکلاتی بین وزارت را ه و شهرسازی و شهرداری تهران وجود داشت که در این خصوص تصمیم گیری های خوبی صورت گرفته و مقرر شده مسئولیت ایجاد سرانه های خدماتی مثل فضای سبز و معابر و.. املاک و اراضی که توسط نمایندگان این تعاونی واگذار شده بر عهده شهرداری تهران باشد و در خصوص سایر املاک و اراضی که در اختیار سازمان ها و نهادها  است ،‌خود این سازمان هاو نهادها متولی تامین سرانه های خدماتی باشند.

وی درباره مشکل ایجاد کدهای نوسازی مستقل برای تعاونی های مسکن  و شهرک های داخل شهر تهران گفت: بر اساس سازوکاری که قبلا در ساختار سازمانی شهرداری تهران وجود داشت ، در داخل شهرک ها و مجموعه تعاونی ها امکان ارائه کدهای نوسازی مستقل برای ساختمان های مجزا وجود نداشت که  با پیگیری های کمیسیون شهرسازی و معماری این مشکل بطور اساسی در حوزه معاونت مالی و اقتصاد شهری مورد بازنگری قرار گرفت و با همکاری های جدی که معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران انجام داد این مشکل هم حل شد.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: همچنین این ساختمان ها و تعاونی ها در حوزه رعایت اصول ایمنی اعم از نصب سیستم های اعمال حریق کمبودهایی داشتند که با پیگیری ها و توافقات صورت گرفته این مشکل نیز زیر نظر آتش نشانی شهرداری تهران و مشاورین ذیصلاح رفع شد.

سالاری در خصوص جلسه اخیر که در خصوص مشکلات تعاونی های هفتگانه در شهرداری منطقه 2 برگزار شد بیان کرد: مجموعه ای از مشکلات و اختلاف نظر ها در حوزه شهرسازی و معماری و همچنین میزان عوارضی که می بایست این تعاونی ها بپردازند در این جلسه مطرح شد که خوشبختانه مورد تفاهم قرار گرفت و شهرداری منطقه 2 متعهد شد طی ماه های آینده به فوریت نسبت به صدور پایانکار تعاونی های موسوم به 7 گانه اقدامات قانونی لازم را انجام دهد.