رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در سخنرانی خود در چهاردمین بزرگداشت روز جهانی شهرساز گفت: متاسفانه طی دهه های گذشته در پایتخت جمهوری اسلامی ایران شاهد تصمیمات و اقداماتی بودیم که هیچ تناسبی با ماموریت های شهرسازی و معماری و افزایش سلامت عمومی ومکمل آن ارتقاء کیفیت زندگی نداشته است و یکی از دلایل آن مربوط می شود به حاکمان یعنی تصمیم سازان و تصمیم گیرانی که هم در تدوین قوانین شهرسازی و معماری نقش دارند و هم در تهیه طرح های توسعه شهری .

وی ادامه داد: دلیل دیگر آگاهی و شناخت کم جامعه است اگر موضوعی به دغدغه عمومی تبدیل شود قطعا راهکار حل آن مشکل و معضل هم پیدا می شود و تا زمانیکه افکار عمومی و جامعه شهری ما اهمیت تحقق ماموریت های شهرسازی و معماری را درک نکنند حتی اگر مدیران و تصمیم گیران از دانش و تجربه بالایی برخوردار باشند باز هم راه به جایی نخواهیم برد.

سالاری با اشاره به وجود اشکالات اساسی در مدل فرآیند تدوین و تصویب طرح های توسعه شهری بیان کرد: این مدل دارای اشکال اساسی ایت چرا که تابع یک مدل از بالا به پایین است در صورتی که این مدل می بایست مبتنی بر نظرات ذینفعان شهری باشد.ضمن اینکه فرآیند تدوین و تصویب این طرح ها بسیار طولانی است.

وی افزود:‌مشکل دیگر فرآیند نظارت بر اجرای این طرح ها است که متولی اصلی شورایعالی شهرسازی و معماری است اما به موجب سازوکارهای موجود صرفا شورای شهر تهران می تواند برای شهردار الزام ایجاد کند .در دوره مدیریت شهری گذشته شاهد بودیم که علی رغم وجود مجموعه زیادی از مصوبات و بخشنامه هایی که شورای عالی شهرسازی و معماری داشت مدیریت شهری برخی از آن ها را حتی ابلاغ هم نکرد و سازوکار قانونی نیز برای الزام اجرای این مصوبات توسط شورایعالی شهرسازی و معماری هم وجود ندارد. اکنون ناظر و مجری طرح های توسعه شهری خود شهرداری تهران است.

این عضو شورای شهر تهران اظهراداشت:بر اساس قانونی که در دهه 60 به تصویب رسید مقرر شد کلانشهرها به صورت خودکفا اداره شوند و عدم تصویب لایحه درآمدهای پایدار شهری در کنار تصویب این قانون موجب شد که شهرداری ها برای کسب درآمد، سهل الوصول ترین راه که تامین درآمد از مسیر بارگذاری بود را انتخاب کنند که نتیجه آن افزایش جمعیت پذیری شد و این افزایش به کاهش سرانه های خدماتی 7 گانه ، کاهش سلامت عمومی و کاهش کیفیت زندگی در شهر انجامید .

سالاری افزود: از طرفی عدم باور مدیران شهری به حضور متخصصین شهرسازی در جای خود موجب شد که ما به سمتی برویم که هم شهر را بفروشیم و هم هوای شهر را و مدیریت شهری برای انجام پروژه های متعدد و اقدامات سخت افزاری تمام املاک و اراضی شهر تهران را فروخت و یا تهاتر کرد .در حالیکه با حفظ آن ها و درآمدزایی از آن تا همیشه شهر تهران را اداره کند.