رییس هیات نظارت بر چهارمین دوره انتخابات انجمن شورایاری های شهر تهران از تمدید 4 روزه مهلت ثبت نام انتخابات شورایاری ها و امکان ثبت نام افراد دیپلم به بالا برای شرکت در این انتخابات خبر داد.

 

محمد سالاری در اولین نشست خبری هیات نظارت بر انتخابات چهارمین دوره انتخابات شورایاری های شهر تهران که در سالن الغدیر شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد ، با اشاره به اینکه شورای شهر تهران در آستانه محقق شدن یکی از مهم ترین تصمیمات خود مبنی بر برگزاری چهارمین دوره انجمن شورایاری های شهر تهران در 354 محله است ،گفت: امیدواریم با مجموعه تدابیر اندیشیده شده و اقدامات و فعالیت هایی که ستاد برگزاری انتخابات اعم از هیات مرکزی اجرایی انتخابات و ستاد هماهنگی شورایاری های شهر تهران وسایر اعضای شورای شهر تهران انجام شده بتوانیم یک انتخابات پرشکوه با مشارکت حداکثری آحاد مردم و معتمدین محلات در عرصه های مختلف با رویکرد کاملا اجتماعی و فرهنگی به منظور کمک در فرایند تصمیم سازی ها و تصمیمی گیری های مدیریت شهری باشیم.

 

 

 

وی ادامه داد : ستاد هماهنگی شورایاری ها با توجه به تجربیات ارزشمندی که در دوره سوم و دوره های گذشته بجا نهاده اند در یک اقدام خوب توانست فرایند برگزاری انتخابات را بصورت الکترونیکی برای اولین بار در دوره چهارم انجام دهد تا مردم در فرایند ثبت نام بتوانند بدون تردد از طریق فضای های مجازی نسبت به ثبت نام و ارائه تمامی مدارک مورد نیاز اقدام کنند.

 

 

 

سالاری با اشاره به اینکه هیأت نظارت بر انتخابات شورایاری ها برای اولین بار در دوره چهارم انتخابات شورایاری ها شکل گرفت افزود: این هیات متشکل از 9 نفر از اعضای شورای شهر تهران می باشد. پنجمین جلسه هیات نظارت بر انتخابات شورایاری ها امروز به صورت مشترک با اعضای ستاد هماهنگی شورایاری ها بعنوان هیات مرکزی این انتخابات با حضور رئیس محترم شورای شهر برگزار شد . به موجب تصمیماتی که در این جلسه اتخاذ شد و در جلسه امروز شورای شهر تهران به رأی گذاشته و مورد تصویب قرار گرفت مقرر شد ثبت نام انتخابات شورایاری های شهر تهران به مدت 4 روز تمدید شود و همچنین مقرر شد تمام علاقمندان دارای مدرک تحصیلی حداقل دیپلم در این مدت 4 روزه در فرآیند ثبت نام شرکت نمایند.

 

 

 

این عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه این تصمیم شورای شهر در راستای مشارکت حداکثری شهروندان و کاندیداها برای حضور در عرصه انتخابات است اظهار داشت: قطعا رویکرد هیأت نظارت بر انتخابات شورایاری های شهر تهران تعامل با ستاد هماهنگی شورایاری ها و استفاده از نظرات تمامی اعضای شورای شهر تهران در فرایند نظارت است.رویکرد هیات نظارت به هیچ عنوان بصورت سلبی نیست و ایجایی است ما معتقدیم حضور معتمدین در سطح و اشل محله موجب احصاء مشکلات و چالش های موجود در محلات تهران واطلاع رسانی به اعضای شورای شهر تهران و به مجموعه شهرداری است برای تصمیم گیری بهتر هم در روند قانون گذاری و هم در روند نظارت که یکی ازمهم ترین وظیفه شوراها است . ما معتقدیم که به هیچ عنوان نباید با این انتخابات با رویکرد سیاسی نگاه شود بلکه تمام تلاشمان را خواهیم کرد این نهاد ،اجتماعی بماند و به هیچ عنوان این انتخابات با توجه به اقدامات تاکنون انجام شده از رویکرد سیاسی دور بوده است.

 

 

 

سالاری در خصوص نحوه برگزاری انتخابات شورایاری ها گفت : ستاد هماهنگی شورایاری ها بعنوان متناظر هیات های مرکزی اجرایی مرسوم در انتخابات عمل می کند و از سطح منطقه به پایین توسط شهرداری تهران یعنی شهرداران مناطق 22 گانه ، روسای ستادهای مناطق انتخابات دوره چهارم شورایاری ها خواهند بود و معاونت های اجتماعی شهرداران مناطق هم جانشین روسای ستاد ها خواهند بود با ترکیبی از معتمدین وهمکاری نمایندگان سایر نهادها و سازمان های مرتبط با فرایند انتخابات . ولذا سعی ما اینست در روند نظارت از تجربه ستاد هماهنگی در شورای سوم که در اصل رویکرد انها استفاده از ظرفیت های محله ای به نمایندگی از مساجد،مدارس ، بسیج ، کلانتری محل ، شهرداری ناحیه و سایر ریش سفیدان و معتمدین محل بود استفاده کنیم ،ضمن اینکه از تک تک اعضای شورای شهر تهران تقاضا کردیم ناظرین مورد اعتماد را به ما معرفی کنند تا ظرف یک هفته آینده حداقل دارای بانک اطلاعاتی مبتنی بر 2000 نفر ناظر باشیم .ما 2000 صندوق رای در 354 محله شهر تهران خواهیم داشت.

 

 

 

وی ادامه داد : با توجه به اینکه هیات نظارت دارای سابقه ای در این زمینه بصورت ساختاری و سازمانی نبوده است از تک تک اعضای هیات نظارت و اعضای شورای شهر تهران ستاد شورایاری ها تقاضا کردیم تا در این فرایند بصورت مجدانه ما را همراهی کنند، تا شاهد برگزاری انتخاباتی سالم و بدون شائبه و نزاع ها و مبتنی بر رویکرد اجتماعی و فرهنگی باشیم.

 

 

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر ادامه داد : با توجه به اینکه که برای اولین بار موضوع انتخابات شورایاری ها در دولت تدبیر و امید در سطح دولت مطرح شد و اعضای محترم هیات دولت با ریاست رییس جمهور تصمیم گرفتند که وزارت کشور را ملزم کنند تا در برگزاری این انتخابات همکاری لازم را داشته باشند.خوشبختانه با ورود دولت به منظور تقویت جایگاه این نهاد مدنی ، وزارت کشور به تمامی استانداریهای کشور اعلام کرد که نسبت به انتخابات انجمن شورایاری ها در کلان شهرهای کشور اقدامات لازم را انجام دهند.

 

 

 

وی با تاکید بر اینکه انتخابات چهارمین دوره شورایاری ها دارای حساسیت بالایی است گفت: در همین راستا ما بعنوان اولین هیات نظارت رسمی در فرایند انتخابات شورایاری ها مصمم هستیم تا سازوکار لازم را در این زمینه ایجاد کنیم تا بعنوان تجربه ای موفق برای سایر کلانشهر ها منتقل شود.

 

 

 

سالاری افزود :هیات نظارت بر انتخابات ، ساختمان مربوطه را دیروز از شهرداری تهران تحویل گرفت و دستورات لازم برای تجهیز این ساختمان ها برای برگزاری و نظارت بر فرایند انتخابات را صادر کرده است . به محض استقرار در محل تصمیم داریم همزمان سایتی را که در حال شکل گیری است را معرفی کنیم تا هر گونه شکایت نظر و پیشنهادی در راستای هر چه بهتر برگزار شدن این انتخابات داشته باشیم.

 

 

 

رییس هیات نظارت بر چهارمین دوره انتخابات انجمن شورایاری های شهر تهران با انتقاد از فعالیت های گذشته رسانه ملی گفت: من معتقدم یکی از دلایلی که شهروندان در زمینه شورایاری ها مشارکت موثری را نداشته اند عدم اطلاع رسانی است. این انتخابات از اهمیت ویژه ای برخوردار است همانطور که به نقل از واحدهای تابعه سازمان ملل متحد در ارزایابی که در زمینه نهادهای مدنی در دنیا انجام داده اند اعلام کردند ایران به تبع اقدامات انجمن شورایاری ها جزء 8 کشور برتر در زمینه در تحقق نهادهای مدنی باشد.

 

سالاری با اشاره به آنچه در فرایند ثبت نام اتخابات شورایاری های انجام شده ، اعلام کرد : براساس آخرین اعلام ریی محترم ستاد انتخابات 14800 نفر در انتخابات ثبت نام کرده اند که 12864 نفر اقدام به اخذ کد رهگیری کرده اند. برخی از افراد به دلایل مختلف منصرف شده اند یا مدارک مورد نیاز را نتوانسته اند ارائه دهند. از این مجموعه ثبت نام کنندگان 79 درصد(10183 نفر) مرد و ( نفر2681) 20درصد زن هستند .