محمد سالاری گفت: با توجه به افزایش تغییر کاربری های مسکونی به تجاری در مناطق مرکزی پایتخت بزودی شاهد تخلیه سکونتگاه های این مناطق و بروز آسیب های اجتماعی خواهیم بود.

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در صدو پنجاه و ششمین جلسه شورای شهر با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین اولویت های مدیریت شهری و تمامی سازمان ها ، نهادها و دولت جمهوری اسلامی بحث نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده است اظهارداشت: قطعاً در کلانشهر تهران با توجه به حجم گسترده بافت فرسوده در کنار بافت های ناپایدار و با توجه به حضور تمامی سازمان ها و نهادهای حاکمیتی، نظامی و امنیتی ، دولت و غیره قطعاً رسیدگی به موضوع بافت های فرسوده و ناپایداراز اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

وی ادامه داد: من در ابتدا از شورای شهر تهران و ریاست فعلی و ریاست سابق تشکر می کنم به دلیل اینکه نسبت به ایجاد کمیته توسعه شهری و شورا اقدام نمودند ویک تشکر ویژه از کمیته شهرسازی و معماری دارم به لحاظ اینکه تنها کمیته است که با حضور مهندس چمران و همکاران ما در کمیسیون شهرسازی و معماری و نمایندگان استانداری تهران، فرمانداری تهران ونمایندگان محترم مجلس به صورت فعالانه موضوعات فرابخشی و بین بخشی را پیگیری می کند.

 

سالاری افزود: تداوم فعالیت ها و نتایج مثبت این کمیته باعث خواهد شد که سایر کمیته ها نیز فعال شوند. همچنین شاهد بودیم که در سطح دولت جمهوری اسلامی ایران ستاد ملی احیا و نوسازی بافت های فرسوده به ریاست دکتر روحانی و به عضویت شهردار تهران و دبیری سازمان نوسازی شهرداری تهران تشکیل شده است که ما این موضوع را به فال نیک می گیریم و امیدواریم در آینده نزدیک در این حوزه اقدامات بسیار مؤثری صورت گیرد.

 

این عضو شورا در ادامه سخنانش در صحن علنی شورا از افزایش تغییر کاربری های مسکونی به اداری در شهر تهران انتقاد کرد و گفت: هرچند این مسئله مصوبه شورا و قانون است اما کاربری های مسکونی به تجاری در مناطق مرکزی شهر روز به روز در حال افزایش است ، علی الخصوص در منطقه 6 که بنا به اعلام رییس اجرای احکام منطقه، 55 درصد تغییرکاربری های مسکونی به تجاری در منطقه 6 انجام می شود و قطعاً ما در آینده ای نزدیک شاهد شب مردگی و تخلیه سکونتگاه ها و در پی آن پدید آمدن مشکلات و آسیب های اجتماعی زیادی خواهیم بود و این خطر را بصورت جدی احساس می کنیم که در آینده نزدیک مناطقی مانند منطقه 6 که دارای قابلیت ایجاد واحدهای اداری است تبدیل به منطقه ای خالی از سکنه شود که این مساله تهدیدهایی در این منطقه را بوجود می آورد.

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا همچنین در مورد اعتراض قناعتی در خصوص عدم حمایت اعضای شورا از وی هنگام سوال از شهر دار تهران گفت: ما چه از جریان اصلاح طلب باشیم چه اصولگرا ، حوزه عمل ما اجتماعی است و نباید توقع داشته باشید که صرف اینکه شما انتقاد کردید همه از شما تبعیت یا حمایت کنند. قطعاً مبانی اصلاحات و اصولگرایی بر این است که از حق حمایت کنند ودر این موضوع آنها هیچ اختلاف نظری ندارند .

 

سالاری اشاره کرد : در ارتباط با هتل اسپیناس اینکه شما تذکر و سوال از شهردار تهران داشتید اعضا به شما حق می دهند و دادند ، اما آنچه موجب مخالفت اعضا با انتقادات جنابعالی گردید این بود که در این هتل تخلف قابل توجهی صورت نپذیرفته است و تمام فرایند طبق قانون و با مصوبه کمیسیون ماده 5 صورت پذیرفته و صرفا در کل حدود 350 متر مربع تخلف وجود داشته و اسکلت ایجاد شده بر روی برکه یا حوضچه بام از سوی شهرداری به کمیسیون ماده صد ارسال شده است.