رییس و تعدادی از اعضای شورای شهر تهران به همراه مدیر کل حریم و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران ، برای بررسی وضعیت ساخت و سازها در حریم پایتخت ، بازدید هوایی صورت دادند.

 

محمد سالاری ، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اعلام این خبر گفت : از ارتفاعات مناسبی ، فضای حریم تهران و ساخت وسازهای صورت گرفته در آن مورد مشاهده قرار گرفت که این اقدام سبب می شود تا در فرآیند تصمیم سازی و تصمیم گیری ، آخرین وضعیت حریم پایتخت مورد توجه قرار بگیرید.

 

وی با ابراز تاسف از مشاهدات صورت گفته ، اظهار داشت : متاسفانه در مناطق مختلف نظیر دره های سولقان ، شاهد ساخت و سازهایی با طبقات 5، 6 و حتی 9 طبقه بودیم که به هیچ عنوان با فضای سبز و توپوگرافی این منطقه سازگاری ندارد.

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران خاطر نشان کرد : از باغات کن در منطقه 5 ، محدوده مناطق 21 و22 ، منطقه 20 ، 15 ، 13 و شهرک زیتون و همچنین منطقه 18 ، بازدید هوایی صورت گرفت.

 

محمد سالاری در تشریح جزییات این بازدید هوایی گفت : مشاهده حریم شهر تهران نشان می دهد که متاسفانه ، مدیریت راهبردی واحد در این حریم رعایت نمی شود و این عدم مدیریت یکپارچه سبب شده تا شاهد تنازعات تصمیم گیری مختلف در بین مناطق و شهرهای اقماری اطراف تهران باشیم که در نهایت به ضرر پایتخت است.

 

وی افزود : بیشتر تخلفات توسط شهرهای اطراف تهران صورت گرفته و شهرداری تهران به لحاظ قانونی نمی تواند نسبت به اینگونه ساخت و سازها دخالتی داشته باشد.

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شهر تهران گفت : تهران دارای 6 هزار کیلومتر مربع حریم است که باید فکری اساسی برای آن صورت گیرد.

 

وی به نظر وزیر راه و شهرسازری درباره تلفیق بخشداری ها در درون شهرداری تهران اشاره کرد و گفت :باید مدیریت یکپارچه شهری در حریم تهران حاکم باشد و شهرداری تهران بتواند حریم پایتخت را مدیریت کند.چراکه یک هزار و 200 کیلومتر مربع از این حریم متعلق به تهران و مابقی متعلق به شهرهای اطراف تهران است .

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شهر تهران افزود : شاهد آن هستیم که شهرهای اطراف تهران برای در آمدزایی و توسعه ، به مسابقه اعطای مجوز برای ساخت و ساز رو آورده اند و حتی در زمین های کشاورزی نیز ، ساخت و ساز وجود دارد.

 

سالاری گفت : در حال حاضر طرح راهبردی صیانت از حریم تهران در شورای عالی معماری و شهرسازی کشور در حال تدوین است و ما درخواست داریم که صیانت از حریم تهران با توجه به حساسیت بالا ، به مدیریت کلان شهر تهران واگذار شود تا شاهد تصمیم گیری یکپارچه در این موضوع باشیم.

 

وی افزود : در گام اول بهتر است برای صیانت از حریم تهران ، اجازه ساخت و ساز در حریم با شهرداری تهران صورت گیرد . چراکه شهر تهران را باید با مجموعه شهری آن برای تصمیم گیری ببینیم. در واقع باید برای شهروندانی که در شهرها و روستاهای اطراف تهران ساکن اند هم باید پیش بینی امکانات کرد چون اکثر آنها برای کار به تهران می آیند و اتفاقا برخی تهرانی ها هم در اطراف تهران ، ویلا سازی کرده اند ، که این موضوعات سبب می شود تا لزوم مدیریت یکپارچه بیشتر ضرورت یابد.

 

 

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت : رویکرد یکپارچه سبب می شود تا شاهد گسترش روبه روز ساخت و سازها در اطراف شهر تهران نباشیم و این حریم ، لحظه به لحظه تحت تاثیر بیشتر ساخت و ساز قرار نگیرد.

 

وی افزود : حریم تهران ، یک سرمایه اساسی برای تهران است و به عنوان تنفسگاه و ریه پایتخت ، نباید بدون برنامه و مدیریت راهبردی یکپارچه اداه شود.

 

محمد سالاری اظهار داشت : همانطور که مجموعه مدیریت شهری نسبت به قطع درختان و صدمه به باغات درون شهری تهران حساس است ، باید نسبت به حریم تهران هم این حساسیت وجود داشته باشد تا شاهد از بین رفتن این حریم نباشیم.