توسعه گردشگری در کشور از اولویت های مهمی است که طی سالیان اخیر و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در دستور کار قرار گرفته است.

 

با توجه به برنامه افزایش درآمد زایی ایران از راه گردشگری که از ۱۰ سال پیش اعلام شده، تا کنون اقدامات مناسبی در این راستا صورت نپذیرفته است که شاید بخش قابل توجهی از آن ناشی از تحریم های بین المللی بوده و اینکه بر اثر تحرکات بدخواهان، ایران در رسانه های بین المللی به نا حق کشوری با برچسب «مخالف صلح و آرامش » معرفی شده بود ودر لیست کشورهای پر خطر برای سفر قرار داشت.

 

لغو پرواز های مستقیم بین المللی از شهرهای مختلف اروپا به تهران و کم رغبتی گردشگران بین المللی برای سفر به ایران دست به دست هم داد تا سند چشم انداز توسعه در زمینه گردشگری از درامد سالانه 20 میلیارد دلار به یک چهارم تقلیل یابد.

 

با بهبود اوضاع پس از توافق هسته ای و همچنین بهبود روابط با کشورهای مختلف جهان ،شرایط ویزا گرفتن برای گردشگران خارجی تا حد زیادی تسهیل شد ، توافق هسته ای ایران با شش قدرت جهان نویدی بود برای توسعه صنعت گردشگری ، به طوری که بعد از امضای این توافق، بریتانیا سفارت خود را در تهران بازگشایی کرد و ایران از لیست کشورهای «هشدار برای سفر» خارج شد و برخی دیگر از کشورهای اروپایی نیز ایران را مناسب سفر دانستند.

 

هرچند برخی مشکلات گردشگری در ایران لاینحل مانده است، اما محدودیت هایی از جمله آلودگی های محیط زیستی ، عدم وجود کارتخوان های بین المللی، حمل و نقل نامناسب، نبودهتل های استاندارد ، محدویت استفاده از اینترنت و… کماکان بر کیفیت گردشگری در ایران تاثیر می گذارد.

 

اما توافق هسته ای بارقه امیدی بود که توانست جانی دوباره به صنعت توریسم ببخشد .گردشگری صنعتی است که در جهان، اقتصاد کشورها را دگرگون کرده و نگاهی به توسعه توریسم در دبی و ترکیه کافی است تا به اهمیت این صنعت واقف شویم .

 

گردشگری در ایران هم باید به مراتب جهانی در راستای جذب توریست و جذب سرمایه گذاری های کلان خارجی دست یابد، چرا که با وجود چهار فصل بودن ایران و جاذبه های گردشگری، قطعا این مهم دست یافتنی است.

 

بهره برداری از طرح های گردشگری در شهر های کوچک موضوعی است که برای احیای صنعت گردشگری ضروری به نظر می رسد . لازم است روی تمام نقاط جذاب کشور تمرکزشود و محدوده گردشگران فقط به کلان شهرها ی شناخته شده ایران در سطح جهان از جمله ،یزد ، شیراز ، اصفهان ، مشهد ، تهران ، محدود نشود .

 

در ایران جاذبه های توریستی بیشماری وجود دارد که چندان مورد توجه قرار نگرفته است . به عنوان نمونه شهر کوچکی مثل «سبزوار» پیوسته با داستان های پهلوانی ایران باستان و پایتخت سلسله سربداران بوده و به “دارالمؤمنین” شهره است. این شهر در دوره صفویان مرمت و بازسازی شده و مردمانش داستان رستم و سهراب را اثری اساطیری می دانند و دارای مکانهایی دیدنی و جذاب برای گردشگران است .

 

آثار دیدنی فراوانی در سبزوار وجود دارد از مصلی تاریخی و مساجد جامع وپامنار و چشام،مدارس علمیه فصیحیه، فخریه و شریعتمدار گرفته تا تپه دامغانی ها ، کاروانسرای فرامرزخان، موزه مردم شناسی، قبر اسطوره ای سهراب شاهنامه ، آرامگاه شاه طهماسب ،آرامگاه حاج ملاهادی سبزواری ودیگرآرامگاه ها و بقعه ها و امام زاده ها… که نه تنها برای اهل فضل و ادب،که برای توریست ها نیز از جذابیت بی نظیری برخوردار است.

 

برای توریستها، علاوه بر معماری سنتی، جاذبه های طبیعی نیز جایگاه ویژه ای دارد. سبزوار هم از این موهبت بی نصیب نمانده و در کنار اینها ، بخش های دیدنی دیگری نیز وجود دارد که سبزوار را به گنجینه ای از آثار دیدنی برای گردشگران مبدل کرده است. جنگل کویری تاغ، روستا های زیبای گاچ ، مسجد خسرو شیرو، سد یام ، سد سنگرد، رودخانه دلبر و آبشارهای بفره و نور آباد، غارهای دیو عنابستان ، غارگسلی پادر،پناهگاه حیات وحش شیر احمد، باغ ملی سبزوار ، درخت سرو وچنار کهنسال روستای بیزه ، مناطق ییلاقی ششتمد و روستای دلبر و شهر تاریخی روستای درفک ، تنها بخشی از پهنای دیدنی یکی از شهر های توریستی میهنمان است که چه بسا برای گردشگران داخلی غریب و ناشناخته مانده است .

 

به غیر از سبزوار نقاط زیادی از ایران نیز دارای جاذبه های باستانی است که از دید گردشگران به دور مانده و در صورت سرمایه گذاری برای احیای می توان به رونق اقتصادی و اشتغال پایدار دست یافت.

 

 

 

از درآمد های حاصل از صنعت گردشگری که بگذریم، حضور توریست های خارجی بعد از توافق هسته ای در شهرهای بزرگ و کوچک ایران که دارای سابقه درخشان تاریخی و آیینی و منابع طبیعی بی بدیل می دارد ، موضوعی است که باید در کانون توجه مسئولان امر قرار بگیرد . سرمایه گذاری یا دعوت سرمایه گذاران به این عرصه می تواند ایران را در ردیف یکی از قطب های مهم گردشگری خاورمیانه قرار دهد و این مهم با برنامه ریزی دقیق و علمی و استفاده از نظرات کارشناسان امر امکان پذیر است .