بر اساس مصوبه هیئت ‏وزیران در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۷۸، روستای ششتمد مرکز بخش ششتمد به عنوان شهر شناخته شد و شهرداري در آن تاسيس شده است. تبدیل ماهوی یک بخش از وضعیت روستا به شهر و درک الزامات توسعه آن ممکن است چند دهه زمان ببرد تا علایم بهبود شرایط آشکار شود. 

منطقه ششتمد دارای ظرفیت‌های خوبی در حوزه‏های مختلف از جمله‏ گردشگری و جذب سرمایه‌گذار است. یکی از مهم‌ترین نیازهای این بخش برای بهره‌برداری از ظرفیت‌هایش توسعه زیرساخت‌های در این منطقه است. در همین راستا باید مهم‌ترین نیازهای بخش ششتمد مورد توجه و در دستور کار اجرایی قرار گیرد.

تعریض جاده ها برای کاستن از خطراتی که امنیت جانی شهروندان را تهدید می کند از نقاط ضعفی است که باید برطرف شوند. ارتقای بخشداری به فرمانداری از دیگر موضوعاتی است که باید با جدیت دنبال شود.

توسعه مصلی نماز جمعه با معماری ایرانی– اسلامی، حل مشکلات آرامگاهها، توجه به تولید و کشت زعفران در کنار تامین آب مورد نیاز آن، سرانه‏های آموزشی، درمان و همچنین توجه به توسعه ورزش و ایجاد سالنهای ورزشی از دیگر نیازهایی است که در بخش ششتمد کمبود آنها احساس می‏شود.

برای رونق کشاورزی ششتمد وام‏های کشاورزی کم بهره را می‏توان در دستور کار قرار داد. باید به این نکته توجه جدی داشت که ششتمد از نقاطی است که دارای تنش آبی است و این امر می‏تواند آبادانی این بخش را تحت الشعاع قرار دهد.

همچنین بهره‌برداری از مراکز درمان بستر، احداث سالن ورزشی بر اساس مصوبات و رسیدگی به سالن های موجود ورزشی،  بازنگری و به روز رسانی طرح شهرسازی ششتمد، نصب دکل های تلفن همراه مورد نیاز جهت رفع مشکل آنتن‏دهی تلفن های همراه در منطقه ششتمد، احداث کتابخانه عمومی ششتمد، توسعه مرکز مخابرات بخش ششتمد، تجهیز مرکز مخابرات ششتمد به پورت اینترنت، تسریع در گازرسانی روستاهای بخش شستمد، راه اندازی صنایع تبدیلی، اجرای طرح الگوي جامع زعفران کشور در بخش ششتمد، جذب اعتبارات جهت حمایت از کشاورزان و مکانیزه کردن کشاورزی در ششتمد، استقرار ادارت و نمایندگی‏ها در بخش ششتمد از جمله دیگر مواردی است که باید بدان توجه شود.

برطرف کردن این مشکلات عزم و برنامه‏ریزی جدی و دقیق می‏طلبد‏. همچنین باید تعامل میان بخش‏های مختلف در قالب ایجاد کارگروه برقرار شود تا مشکلاتی که در بالا عنوان شد با دقت و جدیت تا حصول نتیجه مورد پیگیری قرار گیرد و برطرف شود.

دولت تدبیر و امید توجه خوبی به روستاها دارد و در پی توسعه پایدار و اشتغالزایی در روستاها می‏باشد و تاکنون کارهای خوبی نیز صورت گرفته است. رئیس جمهوری سال گذشته در روز ملی روستا سیاست‏های دولت را تبیین نمودند که روستاها مبتنی بر توسعه پایدار معرفی شود. یکی از عوامل مهم در توسعه روستاها، مشارکت مردم است و توسعه روستاها باید مبتنی بر نیاز سنجی مردم روستاها باشد.

با تشکیل شوراهای شهر و روستا تلاش برای بهبود کمی و کیفی بخش ها با رویکردی سیستمی آغاز شد. یکی از رویکردهای توسعه روستایی برنامه‏ریزی”پایین به بالا” است. که بر اساس آن مشارکت مردم محلی و دخالت موثر آنان در فرایند برنامه‏ریزی، محور توسعه محسوب می‏شود. در این رابطه شناخت جایگاه شوراها و دهیاریها در رشد و توسعه روستایی و بررسی ابعاد پیدا و پنهان نقش آنها در توسعه روستایی از اهمیت زیادی برخوردار است. شوراهای اسلامی شهر و روستا در این میان نقش کلیدی ایفا می‏کنند که باید با شناسایی مشکلات، روند تعامل سازنده با فرمانداری، شهرداری، نمایندگان مجلس و .. را در پیش بگیرند تا توسعه شهری و روستایی در بستر یک دوره مشخص محقق شوند بطوریکه تغییرات پس از چند سال قابل مشاهده باشند نه اینکه علاوه بر مشکلات قبلی مشکلات جدید نیز ظهور و بروز کنند. عقلانی نیست که شهری به همراه همه توابع‏اش بعد از چند دهه همان شرایط دوران گذار را داشته باشد و هیچ تغییری به لحاظ کیفی در آن ایجاد نشده باشد.

با توجه به اینکه یکی از منابع عمده درآمد روستاها کشاورزی است، کمبود آب یک بحران است و کشاورزان به عنوان تولید کنندگان این بخش باید با مشارکت و برنامه ریزی استفاده از منابع آبی را کاهش و الگوی کشت را مدیریت نمایند. امروز با توجه به کاهش سطح آبهای زیر زمینی توجه به بخش‏کشاورزی و توسعه زیر ساخت ها یک ضرورت است. برای بهره برداری مناسب آب در بخش کشاورزی، کشت محصولات بر اساس نوع اقلیم و ضرورت الگوی کشت و لوله‏گذاری جهت انتقال آب کشاورزی ضروری است. تشکیل تعاونی‏های تولیدی در روستاها با تسهیلات ارزان قیمت از عواملی است که منجر به توسعه درآمد در روستا و پایداری ساکنان روستاها خواهد شد.

برنامه‌ريزي شهري و روستایی در هر شرایطی مستلزم دريافت و فهم صحيح از فضاهاي موجود است، فضايي كه عامه مردم  بخش مهمی از اهداف و وقايع آن هستند و مفهوم توسعه پايدار را كه بر اصلاح و بهبود كيفيت زندگي شهروندان تأكيد دارد به وجود مي‌آورند. تطبیق الگوهای علمی بیان شده به شرایط بخش های شهری و روستایی ششتمد دور از انتظار نیست. چنانچه توسعه روستایی با تقویت ارکان آن و حل مشکلات کشاورزان و ارتقای شرایط زندگی روستاییان همراه باشد، بخش شهری توانمندی شکل می‏گیرد که می‏تواند نیازهای ساکنان بخش را در بستر یک وضعیت زنجیره وار از شهر بزرگ ( سبزوار) به شهر میانی ( ششتمد ) تامین نماید.