رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران: جشنواره چهر سال می‌تواند شهرداران را نسبت به موضوع بازآفرینی حساس کند.

 رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه ناایمن بودن شهرها به یکی از مخاطرات جدی تبدیل‌شده گفت: جشنواره چهره سال راه و ساختمان می‌تواند شهرداران را نسبت به موضوع بازآفرینی حساس کند.

 محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران در حاشیه اولین جلسه کمیته شهرداران در گفت‌وگو با دبیرخانه جشنواره چهره سال راه و ساختمان با اشاره به تداوم و استمرار جشنواره چهره سال اظهار داشت: جشنواره چهره سال در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری تأثیر قابل‌توجهی در آگاهی‌بخشی به شهروندان و افکار عمومی دارد.

 وی ادامه داد: در کنار مطالبه‌گری مردم، این جشنواره می‌تواند در میان شهرداران و مسئولان دولتی، غیردولتی و دانشگاهی رقابت مثبتی ایجاد کند که درنهایت منجر به تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی صحیح و منطقی شود.

 رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران بابیان اینکه یکی از رسالت‌های مهم سازمان‌ها به‌ویژه بخش ستادی آنها تشکیل چنین جشنواره‌هایی است تصریح کرد: بخش ستادی جشنواره‌ها باید مبتنی بر کمیته‌های کارشناسی و با اتکا به شاخص‌های علمی و استاندارد بتوانند نسبت به معرفی چهره‌های سال در حوزه‌های مأموریتی اقدام کنند و افکار عمومی نیز در چنین فرآیندهایی شرکت کنند.

 سالاری در مورد اهمیت بازآفرینی شهری در جشنواره چهره سال بیان کرد: با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین چالش‌های شهرهای کشور به‌ویژه در کلان‌شهرها ازجمله تهران موضوع سکونتگاه‌های غیررسمی، بافت‌های فرسوده و فضاهای بی‌دفاع شهری است که آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی را نیز به دنبال دارد؛ پرداختن به این موضوع در قالب جشنواره اقدام خوبی است.

 وی عنوان کرد: اکنون ناایمن بودن شهرها به یکی از مخاطرات جدی تبدیل‌شده؛ ازاین‌رو موضوع بازآفرینی شهری در دولت یازدهم برای اولین بار مطرح شد و در دولت دوازدهم به‌صورت جدی پیگیری می‌شود.

 رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران ضمن اشاره به اینکه شاخص و رویکرد بازآفرینی شهری در قالب اینکه کدام شهردار در حوزه انتخاب چهره سال انتخاب شود مهم است خاطرنشان کرد: تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی در حوزه بازآفرینی می‌تواند ملاک مناسبی برای ارزیابی عملکرد شهرداران باشد؛ ضمن اینکه این موضوع به‌عنوان مطالبه مردم میزان مشارکت مردم در جشنواره را افزایش می‌دهد.