محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در جریان برگزاری نود و چهارمین جلسه شورا ابلاغ کامل لایحه ضوابط نمای ساختمان را به مناطق خواستار شد و افزود: شورا طرحی را مبنی بر تهیه لایحه ایی توسط شهرداری تهران درخصوص تدوین ضوابط نمای ساختمان به تصویب رسانده است.

 

وی افزود: در این طرح به شهرداری یکماه مهلت داده شده تا لایحه مذکور را تهیه و به شورا جهت تصویب ارائه کند.

 

سالاری خاطر نشان کرد: گویا لایحه تهیه شده و در دفتر شهردار تهران جهت تایید نهایی است. از شهردار می خواهیم که هر چه سریعتر این لایحه را امضاء کرده و به شورا جهت تصویب نهایی ارائه دهد.

 

رییس کمیسیون شهرسازی شورا افزود: البته بخش هایی از این لایحه به مناطق ابلاغ شده است. منتهی مشکل این است که در لایحه مجموعه ایی از ضوابط کمی و کیفی آمده است اما تنها، چند آیتم کمی و سنجش پذیر آن به مناطق برای اجرا ابلاغ شده است.

 

که به صورت عملی خلاقیت طراحی در نما را از طراحان گرفته اند. در صورتی که ما از شهرداری خواسته ایم طراحی نمای ساختمانی را با اجرای خصوصیات کمی و کیفی در نظر بگیرند اینگونه نباشد که خلاقیت و سلیقه طراحان و صاحبان املاک حذف شود.

 

وی از شهردار که در جلسه حضور داشت خواست تا هر چه سریعتر این لایحه به صورت کامل به مناطق ابلاغ شود.

 

براساس این گزارش، محمدباقر قالیباف شهرداری تهران که در جلسه امروز شورا حضور داشت، این اطمینان را به رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا داد که حساسیت هایی که روی تهیه لایحه ضوابط نما داشته ، مانع اصلی امضاء سریع آن بوده است.

 

وی خاطر نشان کرد: بحث منظر و نمای ساختمان ها از دغدغه های مدیریت شهری است. بنابراین از اساتید دانشگاه و کارشناسان و طراحان متعددی برای اصلاح این لایحه کمک گرفته شده است تا ابلاغ این لایحه منجر به نادیده گرفتن خلاقیت و ابتکارات در طراحی نما نشود.

 

قالیباف همچنین یادآور شد که حتی قبل از امضاء نهایی این لایحه و ابلاغ کامل آن به مناطق لایحه را به کمیسیون شهرسازی شورا ارائه خواهد کرد تا شورا نیز در جریان نطقه نظرات پایانی و تکمیلی ضوابط نما قرار گیرد.