عضو سبزواری شورای اسلامی شهر تهران در مورد تاثیر موضوع پیش آمده در روابط اخیر ایران و عربستان گفت که به نظر می رسد که تحولات اخیر در روابط ایران و عربستان شرایط اقتصادی منطقه را چندان تحت تاثیر قرار ندهد.

 محمد سالاری گفت: تحولات اخیر در خصوص قطع روابط اقتصادی ایران و عربستان و تاثیر آن بر چشم انداز اقتصادی منطقه گویای آن است که بازار بکر ایران که دوران خروج از تحریم را سپری می کند برای هر کشوری می تواند یک فرصت سود آور تلقی شود اما سعودی ها با درپیش گرفتن سیاست غیر منطقی، موقعیت اقتصادی خود را در منطقه به خطر انداختند.

 او ادامه داد: از سوی دیگر کارنامه موفق تجارت ایران در بازارهای کشورهای منطقه از جمله عراق، عمان و سوریه نشان می دهد که با برداشته شدن نهایی تحریم ها و ورود سرمایه گذاران اروپایی به بازار جمهوری اسلامی شاهد تحرک بیشتر تجارت خارجی کشور در منطقه و حوزه خلیج فارس خواهیم بود و به عبارتی بازار های ایران آماده لغو تحریم ها هستند

 به گفته محمد سالاری، این در حالی است که تاثیر مبادلات تجاری عربستان با ایران طی سالهای اخیر ناچیز بوده و در حالیکه جهان و منطقه مترصد برداشته شدن تحریم های ایران برای ورود به بازار جمهوری اسلامی هستند، قطع روابط اقتصادی ایران با عربستان نمی تواند کوچکترین تاثیری بر تحولات اقتصادی منطقه داشته باشد چرا که صادرات زیادی در این سال‌ها از ایران به عربستان انجام نشده است، و در عین حال سعودی ها موانعی را ایجاد کردند تا کالاهای ایرانی به عربستان وارد نشود و به همین دلیل صادرات ایران به عربستان بیشتر از طریق سایر کشورهای منطقه انجام شده است.

 سو استفاده سعودی ها از بازار منطقه در دوران تحریم اقتصادی ایران از جمله مواردی است که خصومت آنها را بیشتر آشکار می کند. بعد از مسائل مربوط به تحریم ایران، عربستان از این وضع سوء استفاده کرد و بازارهای خود را در اختیار ایران قرار نداد و این در حالی بود که مشابه کالاهایی که ایران تولید می‌کرد در عربستان با کیفیت پایین‌تری وجود داشت.

 به نظر محمد سالاری، تحولات اخیر و ممنوع شدن فعالیت تجار سعودی در بازارهای ایران بیشتر از آنکه ضرری را متوجه جمهوری اسلامی کند به زیان اقتصاد عربستان خواهد بود چرا که بازار‌های فعال و مناسبی برای کالاهای ایرانی در کشور‌های اطراف اعم از آسیای میانه و کشور‌های حاشیه خلیج فارس وجود دارد و حتی کشور‌هایی که با برخی از آن‌ها روابط چند صد ساله داریم، بازارهایشان به روی تجار ایرانی باز است بنا بر این می توان گفت که اقتصاد ایران از تحرکات منفی عربستان تاثیری نخواهد گرفت. همچنین کشورهایی که به دنبال عربستان روابط خود را با ایران قطع کردند؛ بیش از آن‌که به اقتصاد ایران ضربه وارد کنند به ساختار اقتصادی کشورهایشان ضربه وارد کرده اند.

 او ادامه داد: با توجه به اینکه اقتصاد عربستان به نفت، حج و کالاهای وارداتی وابسته است، اقدام عربستان در کاهش قیمت نفت برای تحت فشار قرار دادن ایران یک خود زنی اقتصادی بود که تبعات آن با کسر بودجه شدید دولت سعودی آشکار شد، از سوی دیگر قطع رابطه با ایران و عدم حضور حجاج ایرانی در عربستان هم درآمد این کشور را شدیدا کاهش می دهد، در نتیجه می توان گفت که سعودی ها وارد یک بازی سراسر باخت شده اند که موقعیت اقتصادی آنها را در منطقه در معرض تزلزل قرار می دهد.

 سالاری گفت: انتظار می رود با اجرایی شدن برجام در روزهای آینده و آزاد شدن ظرفیت های دست نخورده اقتصاد ایران، شاهد حضور فعال و تاثیر گذار جمهوری اسلامی در بازار های منطقه و جهان خواهیم بود.