محمد سالاري گفت:فروش 70درصدي سهم شهرداري از اراضي بزرگ مقياس منطقه 22 راهبردی اشتباه بودكه مي‏ بايست به تامين سرانه‏ هاي فرا منطقه‏ اي اختصاص مي‏ يافت.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری روز چهارشنبه در حاشیه دیدار با شوراياران و مسئولين مديريت شهري این منطقه ضمن تاکید بر اینکه شوراياران از سرمايه ‏هاي اجتماعي شهر هستند اظهار داشت: تصميم‏گيري‏ هاي مديريت شهري مي ‏بايست مبتني برنظرات ديده ‏بانهاي شهري باشد به همین دلیل شوراياران در شهر تهران در تصميم‏گيري‏ ها و تصميم‏ سازي‏ها ي درست مديريت شهري نقشي قابل توجه داشته اند.شوراياران به عنوان معتمدان محلات بدون هيچ گونه چشم داشت مالي بهترين و كارآمدترين كارشناسان مديريت شهري در حوزه برنامه ريزي براي شهر هستند.

وی در ادامه حضور خود در منطقه ۲۲ به بازدید از تصفیه خانه در حال احداث دریاچه خلیج فارس و مسیر های ایجاد شده در پیرامون دریاچه و همچنین پروژه تونل شهدای غزه و ادامه بزرگراه حکیم و پروژه هزار و یک شب پرداخت.

وی در حاشیه این بازدیدها با اشاره به مشکلات موجود در منطقه 22 گفت: يكي از مهمترين چالشهاي منطقه عدم دسترسي كافي ساكنان آن به وسايل نقليه عمومي از جمله مترو و بي آر تي است و از آنجاییکه بسياري از پروژه هاي فرا منطقه‏ اي در حوزه‏ هاي خدماتي ، تجاري و تفرجگاهي در منطقه 22 مستقر هستند و در حقیقت این منطقه قطب گردشگری پایتخت خواهد بود، توسعه حمل و نقل عمومي براي استفاده شهروندان تهراني از فرصتهای فراهم شده در منطقه از ضروريات انكارناپذير است.

این عضو شورا همچنین با بیان اینکه سرانه های خدماتی منطقه پایین است و با اشاره به اینکه فضاهاي آموزشي منطقه 22 در وضعیت مطلوب نیست گفت: مديريت شهري در فرايند ساخت و سازهاي گسترده منطقه 22 به الزام ايجاد فضاهاي آموزشي دقت كافي نكرده است و می بایست آموزش و پرورش و ‌شهرداري با مشاركت بخش خصوصي و تعاوني‏ها ، كمبود سرانه فضاهاي آموزشي منطقه را جبران كنند. همچنین باید توجه کرد، ايجاد فضاهاي آموزشي در منطقه 22 براي سرمايه گذاري بخش خصوصي، خود يك فرصت است.

سالاري در ادامه به يكي دیگر از مشكلات منطقه 22 که عدم اتصال به شبكه فاضلاب است اشاره و تاکید کرد: اجرای طرح جامع آب و فاضلاب بعنوان یک اقدام مهم زیرساخت در اين منطقه و از ضروريات می‏باشد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر با اعلام اینکه ساکنان منطقه 22 فاقد شبکه بهداشت هستند ادامه داد: این منطقه يكي از فرصتهاي كم نظير براي توسعه مراكز علمي و فناوري و ايجاد اشتغال مي‏باشد و همچنین با توجه به گستردگي فضاي سبز و پاركهاي منطقه ‏اي، ايجاد تصفيه خانه و تامين آب جهت آبياري يكي از ضروريات نگهداشت فضای سبز منطقه است چرا که ۴۶ درصد سطح منطقه فضای سبز است. البته مديريت آبهاي سطحي و استفاده از پساب تصفيه شده در تامين آب درياچه بايد مد نظر قرار گيرد.

سالاري در ادامه بررسي مشكلات منطقه 22 عنوان كرد:این منطقه مي‏توانست به عنوان الگوي توسعه پايدار در سطح كشور باشد اما فروش پروژه‏ هاي مشاركتي این منطقه ،يك راهبرد اشتباه در مديريت شهري بوده است چراکه از محل پروژه‏ هاي مشاركتي این منطقه مي‏توانستيم بخش عمده‏ اي از درآمدهاي پايدار شهر تهران را تامين كنيم.

وی ادامه داد : فروش 70درصدي سهم شهرداري از اراضي بزرگ مقياس منطقه راهبردی اشتباه بودكه مي‏ بايست به تامين سرانه‏ هاي فرا منطقه‏ اي اختصاص مي‏ يافت .

سالاری در بازدید از پروژه ادامه بزرگراه شهید حکیم ، تونل شهدای غزه و تقاطع های غیرهمسطح این مسیر گفت بهره برداری این پروژه بهبود و روانسازي ترافیک در پهنه غربی پایتخت را فراهم خواهد نمود و این پروژه از ضروریات توسعه شبكه معابر است. بهره‌برداري از تونل شهداي غزه از بار ترافيكي بزرگراه شهيد حكيم و مسيرهاي منتهي به غرب پايتخت مي‌كاهد.با پيشرفت 83درصدي پروژه های احداث ادامه بزرگراه شهید حکیم و تونل شهدای غزه شمارش معكوس ‌برای‌ افتتاح اين شريان حياتي شرقي و غربي در پايتخت آغاز شده است.