محمد سالاری:

بخش قابل توجهی از کارمندان شهرداری کار ندارند

هر گونه تصمیم شتابزده وبدون برنامه در تعدیل نیرو خطای استراتژیک است

فرهنگ افزایش اقتدار با جذب نیرو در مدیران ما نهادینه شده است

 

محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در مورد تورم نیروی انسانی در شهرداری تهران به انصاف نیوز گفت: «شهرداری تهران به عنوان یک نهاد عمومی متاسفانه بر اساس رویکردهای غلط مدیران گذشته‌ شهرداری، علی رغم اینکه بخش زیادی از فعالیت های مدیریت شهری مانند ماموریت‌های حوزه عمرانی، پروژه‌های عمرانی، خدمات شهری، فضای سبز و ایجاد پارک‌ها، احداث بزرگراه‌ها و شبکه‌ معابر، جمع‌آوری پسماند، خدمات فنی مربوط به صدور پروانه و گه گاه ماموریت‌های فرهنگی اجتماعی به بخش خصوصی واگذار شده است، چندین برابر بیش از ظرفیت مورد نیاز، نیروی انسانی دارد.

وی ادامه داد: بدلیل وجود استراتژی‌های غلط گذشته به جای چابک‌سازی بیشتر، شهرداری بزرگتر شده و افراد بیشتری استخدام شدند. الان شاید یک پنجم تا یک چهارم نیروهای شهرداری، هیچ کاری ندارند و حتی در بعضی موارد اصلا در شهرداری حضور ندارند.»

او در مورد اینکه چرا این تعداد کارمند اضافی تعدیل نمی‌شوند گفت: «واقعیت این است که در این مقطع که خانواده‌ها مشکل و چالش اشتغال و ناامیدی نسبت به آینده دارند، هرگونه تصمیم‌گیری شتاب‌زده مبنی بر تعدیل بدون برنامه، مشکلات جدی در پی خواهد داشت و اگر قرار است چنین اتفاقی بیافتد باید مبتنی بر یک برنامه باشد. یک شیوه‌ این برنامه می‌تواند به این شکل باشد که شهرداری فرصت‌های اقتصادی که به صورت بالقوه یا بالفعل دارد را در اختیار تعدیل شده‌ها بگذارد. برای مثال فرض کنید در شهرداری تهران یک سری غرفه‌های میوه‌ و تره‎بار وجود دارد، شهرداری می‌تواند مطابق مقررات، بهره برداری از آنها را به صورت موقت به افراد حقیقی واگذار کند. شهرداری فراخوان دهد که کسانی که حاضر هستند که قرارداد مالی که با شهرداری دارند لغو شود این فرصت‌ها را در اختیار آنها قرار می دهد.»

او با انتقاد از فرهنگ مدیریتی کشور اضافه کرد: «متاسفانه در کشور ما مدیران و تصمیم‌گیران همواره جذب نیرو را به عنوان اقتدار خود و افزایش حیطه‌ تصمیم‌گیری و قدرت مدیریتی خود تلقی کرده‌اند، این فرهنگ در مدیران ما نهادینه شده است. انگار اگر مدیری نتواند نیرو اضافه کند، دیگر شایستگی لازم را برای اداره‌ ‌آن سازمان ندارد، این فرهنگ باید تغییر کند.»

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا هنوز شاهد استخدام در شهرداری تهران هستیم گفت: «در دوره‌ جدید ما شاهد چنین اتفاقاتی به صورت فراگیر نبودیم، ممکن است شهردار تهران یا مدیران ارشد شهرداری تهران به صورت محدود، در انتصابات خود از نیروهای خارج شهرداری هم استفاده کرده باشند ولی تعداد آن ها بسیار محدود است و در مقایسه با دوره‌‌ گذشته که فقط در مرحله‌ گذار چندین هزار نفر به شهرداری اضافه شد، این دوره در مقایسه با تعدیل‌هایی که انجام شده بسیار کم بوده‌اند البته منظور از تعدیل، تعدیل‌های حاصل از بازنشستگی یا تعدیل‌هایی که با رضایت طرفین انجام شده یا تعدیل‌هایی که افرادی که گزینش، قرارداد و به کارگیری آنها اشکال داشته و با شایسته‌سالاری همراه نبوده، است.

سالاری افزود: جایگزینی نیرو مبتنی بر اصول و شاخص‌های ارزیابی صحیح که منجر به ارتقای کار باشد، قطعا اشکال ندارد اما باید در چارچوب قانون باشد و گزینش بر اساس شایسته‌سالاری انجام شود. اکنون با وجود این حجم نیرویی که در شهرداری وجود دارد، می‌توان این نیروهای شایسته را از داخل خود بدنه‌ شهرداری شناسایی کرد و ارتقا داد و نیاز به جذب نیرو از بیرون نیست مگر در موارد محدودی که مصلحت شهر و شهروندان ایجاب می‌کند اینکار انجام شود.»