رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در جلسه روز یکشنبه شورای شهر تهران در واکنش به گزارش قالیباف در خصوص حادثه پلاسکو گفت: قرار بود که جلسه امروز مبتنی بر موضوعات فنی و کارشناسی مورد بررسی قرار گرفته واداره شود اما گزارش امروز شهردار تهران یک فرافکنی بود و به جای گزارش مسئولیت های خود در مورد ایمنی ، مدیریت بحران و حادثه پلاسکو با تفسیر قوانین بدنبال رفع مسئولیت از خود بودند تا تقصیر را به گردن دولت و سایر نهادها و سازمان ها بیندازند.

وی ادامه داد: آقای قالیباف ارائه گزارش صرفا نمایش یکسری فیلم و عکس و پاورپوینت یا تفسیر قوانین سازمان ها و نهادهای مختلف نیست .

وی با اشاره به تفسیر شهردار تهران از بند 14 ماده 55 ادامه داد: بنابر نظر حقوقدان ها و برخی مقامات قضایی دفع خطر از پلاسکو براساس بند 14 ماده 55 به عهده شهرداری بوده است در حالیکه شهرداری اعلام می کند صرفا ملزم به رفع برخی خطرات بالفعل در شهر می باشد. اما نظریات مختلفی وجود دارد که می گوید شهرداری ها در خصوص رفع خطر از بناها ، حتی خطرات بالقوه بناها و اماکن عمومی مسئول هستند. یکی از مسئولین قوه قضاییه در شهر تهران در جلسه ای اعلام کردند که شهرداری تهران حدود 360 مورد در خواست در خصوص اعمال بند 14 ماده 55 داشته است و برخی از این درخواست ها مربوط به تخریب مدارس بوده در حالیکه خطری که آن مدارس را تهدید می کرده بالفعل نبوده است.

سالاری افزود:در جلسه ای که ما با هیات مدیره ساختمان پلاسکو داشتیم مطرح شد که آتش سوزی با روشن شدن کلید برق یک مغازه آغاز شد و در یک مرحله مهار شده اما بعدا بدلیل وجود سقف های کاذب در مغازه ها و استفاده از آن ها بعنوان انبار، حریق بصورت پنهان ادامه پیدا کرده و سپس به طبقه یازدهم بصورت گسترده تری منتقل شده است اگر این فرضیه درست باشد، قطعا جزو مواردی است که شهرداری تهران می بایست به آن ورود پیدا می کرد و پرونده را به کمیسیون ماده صد فرستاده و رای می گرفت، رای کمیسیون ماده صد نیز لازم الاجراست و شهرداری مسئولیت اجرای رای ماده صد را دارد.

این عضو شورای شهرتهران با اشاره به اینکه تنها مرجع قضاوت قوه قضاییه است گفت: شورای شهر تهران نیز در این حوزه مصوباتی داشته و برنامه 5 ساله ای را تصویب کرده ودارای اسناد فرادست می باشد بنابراین شورای شهر نیز در قبال اجرای اسناد فرادست و برنامه 5 ساله و مصوبات شورا مرجع قضاوت و داوری است .

سالاری با انتقاد از عدم اجرایی شدن مصوبات شورای شهر تهران ادامه داد: شهرداری تهران می بایست بر اساس مفاد برنامه 5 ساله عمل کند اما نه تنها مطابق برنامه عمل نمی کند که حتی به مصوبات شورا نیز اهمیت نداده و آنها را اجرا نمی کند.آقای شهردار چرا بودجه های مصوب شورا را در جای خود تخصیص نمی دهد ؟ چرا اعتبارات برای ایجاد بزرگراه ها و اتوبان ها افزایش داده می شود اما در مورد بودجه های مربوط به ایمنی و مدیریت بحران احساس تکلیف نمی کند؟!

وی افزود:آقای قالیباف اشاره کردند که بودجه آتش نشانی از سال های 84 تا 94 چند ده درصد افزایش یافته است ، بهتر است بپرسیم آقای قالیباف بودجه احداث اتوبان ها و بزرگراه های درون شهری از سال 84 تاکنون را چند درصد افزایش داده است؟ اگر افزایش اعتبارات حوزه ایمنی در حد چند ده میلیارد تومان باشد ، افزایش بودجه بزرگره ها و اتوبان ها بیش از چند ده هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

سالاری ادامه داد: متاسفانه بی نظمی زیادی در مدیریت بحران این حادثه وجود داشت. ما اکنون در شهر تهران بیش از 260 ساختمان داریم که اصلا نقشه های آن ها وجود ندارد به همین دلیل است که نیروهای امدادی و آتش نشان ها در مواقع آتش سوزی و بحرانی بلاتکلیف می مانند.

این عضو شورای شهر تهران در پایان تاکید کرد: در حادثه پلاسکو هزینه زیادی تحمل کردیم ولی می بایست که از این حادثه برای آینده درس بگیریم و بجای افزایش بی رویه بودجه های حوزه های فرهنگی که متاسفانه هیچکونه تاثیری در ارتقا فرهنگ و مسئولیت پذیری در شهر نداشته است و قسمت عمده آن صرف برگزاری یکسری همایش ها ، جشنواره ها و دادن کیف و کلاه و شال گردن می شود ، به ماموریت هایی نظری مدیریت بحران و ایمنی و رعایت مقررات ملی ساختمان و ماموریت های نرم افزاری و ایجاد کانال های تاسیسات شهری و آسب های اجتماعی و احیای بافت های فرسوده هزینه شود.