سالاری از عملکرد سازمان تامین اجتماعی در دریافت و هزینه کرد حق بیمه کارگری انتقاد کرد.

 محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران در خصوص دریافت های میلیونی عوارض توسط تامین اجتماعی از مالکان بر سر بیمه کارگری و اختلاف شهرداری‌‌ها با این سازمان به اقتصادآنلاین گفت: انتقاد ما به سازمان تأمین اجتماعی و مصوبه مجلس اینست که متولیان امر ، شهرداری‌ها را ملزم کردند که درصد قابل توجهی از عوارضی که در فرایند صدور پروانه توسط شهروندان و متولیان ساخت و ساز داده می‌شود، تحت عنوان بیمه کارگری دریافت و از سوی سازمان تأمین اجتماعی وصول شود و این در حالی است که این ارقام به بیمه های کارگران ساختمانی تعلق نمی گیرد.

 او ادامه داد: بررسی‌ها نشان می دهد هیچ رقمی از این مبلغ دریافتی بسیار قابل توجه، صرف پرداخت حق بیمه کارگرانی که در ساخت وساز ساختمان‌ها کار می‌کنند، نمی شود بلکه دولت این عوارض را از جامعه شهری، آن هم توسط یک نهاد عمومی مثل شهرداری ها دریافت و برای تأمین کمبود بودجه خود در سازمان تأمین اجتماعی که ظرفیت های مادی و مالی فراوانی دارد، هزینه می کند.

 سالاری اضافه کرد: اگر واقعا این عوارض دریافتی در حوزه خودش یعنی پرداخت حق بیمه کارگران ساختمانی، صرف شود، قطعا شورا و شهرداری تهران نه تنها مخالف نیستند بلکه کاملا موافق خواهند بود. شهرداری به عنوان عامل وصول این درآمد عمل می کند؛ اما هیچ گونه دخالت و نظارتی بر هزینه کرد آن ندارد و این یک مسئله است که به لحاظ قانونی هم اشکال دارد.

 این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه اگر قرار است به هر نحوی عوارضی در محدوده یک شهر از شهروندان یا بخشی از شهروندان آن شهر دریافت شود، باید در راستای تسهیل‌گری و آسایش و رفاه مردم همان شهر و در راستای عنوانی که دریافت شده است هزینه شود، گفت: متأسفانه مسئولین وزارت کار و رفاه و تأمین اجتماعی، هیچ گونه پاسخگویی در این باره ندارند. این اقدام نوعی دور زدن مردم است که ما قانونی را تصویب کنیم که به موجب آن به عنوان پرداخت حق بیمه کارگران هزینه ای دریافت شود، شهرداری را هم مکلف به اجرای این قانون کنیم؛ اما نمایندگان آن در شورای شهر و مسئولان و مدیران شهرداری تهران که هم باید پاسخگوی حاکمیت باشند هم مردم، هیچ گونه نظارت و اطلاعی از نحوه هزینه کرد آن نداشته باشند.

سالاری در پایان تاکید کرد: بخش عمده‌ای از مشکلات و چالش هایی که در سازمان تأمین اجتماعی وجود دارد، در نتیجه سوء مدیریت است، وگرنه سازمان تأمین اجتماعی با حجم قابل توجه دریافتی‌ها و املاکی که در کشور دارد باید یکی از سازمان های موفق کشور باشد. اکنون با پیگیری‌هایی که ما انجام دادیم، این مسئله در کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است و با هماهنگی‌هایی که در حال انجام است، سعی داریم به عنوان نمایندگان مردم در این کمیسیون‌ها حضور پیدا کنیم و انشاالله بتوانیم نمایندگان محترم مجلس را مجاب کنیم که در خصوص نحوه دریافت و هدفمند کردن هزینه‌کرد این دریافتی‌ها تصمیمات درستی اتخاذ کنند.