محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر در جلسه امروز شورا و در جریان بررسی لایحه شناسنامه تک باغات و اراضی مشجر در خصوص وضعیت باغات شهر تهران گفت: ما در شهر تهران دو دسته باغ داریم باغات به هم پیوسته و انبوه مانند باغات کن، فرحزاد، سوهانک، ازگل و کوهسار که نیاز به تشخیص باغ و غیرباغ بودن در شورا ندارند و باغ بودن آن ها مسجل است و باید برای آن ها طرح های موضعی تدوین شود که خوشبختانه با پیگیری های کمیسیون های تخصصی شهرسازی و معماری و سلامت و محیط زیست برای باغات کن و فرحزاد بعداز رفت و برگشت های چندساله، طی ماههای گذشته طرحهای تهیه شده به تصویب رسید و ابلاغ شد.

 وی ادامه داد: امیدواریم در طول مدیریت شهری دوره پنجم با اجرایی شدن مفاد طرحهای باغات پیوسته، فضاهای تفرجگاهی جذاب برای حضور مردم در این باغات و صیانت از انها که اکنون وضعیت نابهنجاری دارند ایجاد شود.

  سالاری اضافه کرد: سایر باغات شهر، تک باغات هستند که به موجب مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرجع تشخیص باغ و غیرباغ شوراهای شهر هستند و پرونده این باغات جهت تشخیص بصورت تک تک به شورا می آید. در مجموع بررسی هایی که سازمان بوستان ها و معاونت خدمات شهری با توجه به عکس های هوایی و بررسی پرونده ها انجام داده اند، کلیه قطعات و پارسل های بالای ۵۰۰ متر مربع موضوع تشخیص باغ و غیرباغ است.

 سالاری با بیان اینکه ۳۵هزار هکتار از قطعات بالای ۵۰۰ متر مربع در تهران شناسایی شده اند اظهار داشت: بر اساس عکس های ماهواره ای، ۹۰۰۰ هکتار این قطعات دارای سبزینگی هستند که این میزان، ۱۲۹۶۰ پارسل است.

 رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران تصریح کرد: از این ۹۰۰۰ هکتار، ۱۷۰۰ هکتار باغات پراکنده و ۷۴۰۰ هکتار باغات بهم پیوسته هستند. که سازمان بوستان ها در راستای قانون حفظ و گسترش باغات برای ۶۱۸۳ قطعه اقدام به تهیه شناسنامه باغات کرده است که از این میزان ۱۶۱۴ قطعه دارای حکم باغ هستند و ۴۵۶۹ قطعه فاقد حکم باغ هستند.

وی افزود: موضوع لایحه امروز این باغات هستند و شهرداری تهران لایحه ای داده و می خواهد دیگر شورا به تک تک پرونده تشخیص باغات ورود نکند. در اصل شهرداری تهران طی سال ها و دهه های گذشته باید باغات را شناسایی و احصا می کرد و شناسنامه آنها را تهیه و مجوز شورا را می گرفت و به عنوان یک لایه در طرح تفصیلی قرار می داد.

  سالاری در خصوص تصمیم مشترک کمیسیون های شهرسازی و معماری و کمیسیون سلامت و محیط زیست گفت: اکنون شهرداری تهران شناسنامه های تهیه شده را به شورا ارسال کرده است تا ما تصمیم بگیریم و پس از بررسی های ما بر روی لایحه شناسنامه، به این جمع بندی رسیدیم تا این پرونده ها به کمیسیون ماده هفتم بروند و آنجا فرایند قانونی طی شود و نهایتا نظریه کارشناسی آن کمیسیون به شورا بیاید. کمیسیون تخصصی شورا نیز نظر خود را بصورت کلی اعلام و تبدیل به یک مصوبه شورا شود و دیگر نیاز نباشد تک تک پرونده باغات در صحن شورا بررسی شود، چرا که ممکن است این روند ۱۰ سال طول بکشد و این طولانی شدن در تشخیص باغ موجب شده بسیاری از باغات ما از بین برود.

 در نهایت پس از بحث و بررسی این لایحه با تغییراتی در جزییات به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید‌.