رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا از تصویب نهایی طرح ساماندهی اراضی محدوده فرحزاد خبر داد و گفت:  این طرح تاکید بر در آمدزا بودن پروژه هایی اجرایی در آن دارد.

جلسه طرح ساماندهی اراضی محدوده فرحزاد که به همت کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران و با حضور محمد سالاری رییس و زهرا نژاد بهرام عضو کمیسیون شهرسازی و معماری، پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران و شهرداران مناطق ۲و ۵ ، مشاورین تدوین کننده طرح تفصیلی شهر تهران ، شورایاران محله فرحزاد و مدیران شهرداری منطقه 2 و کارشناسان کمیسیون شهرسازی و معماری به میزبانی شهرداری منطقه 2 به منظور بررسی و کمک به رفع مشکلات این طرح برگزار شد.

محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در خصوص این جلسه گفت: طرح ساماندهی اراضی محدوده فرحزاد از حدود 3 سال پیش در شهرداری تهران آغاز شد و کمیسیون شهرسازی و معماری از همان فرایند آغاز مطالعات و تعیین مشاورین، بصورت جدی پیگیر به نتیجه رساندن این طرح بوده و در همین راستا سلسله جلساتی را نیز برگزار کرده است.

وی ادامه داد: نهایتا این طرح بعد از تصویب اولیه در کمیسیون ماده 5 شهرداری تهران اکنون در فرایند تصمیم گیری در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور است .

این عضو شورای شهر تهران در توضیح این طرح گفت: محدوده اجرای طرح ساماندهی اراضی محدوده فرحزاد بالغ بر حدود 300 هکتار عرصه شامل ساحت کوهستانی مشرف به شهر تهران و روستای فرحزاد، مجموعه باغات و رود دره فرحزاد که یکی از 7 رود دره اصلی شهر تهران است و همچنین محدوده روستای فرحزاد و مجموعه رستوران ها و فضاهای کسب و کاری که در حاشیه روستا و این رود دره شکل گرفتند، می باشد و خوشبختانه طی سال های گذشته حدود 90 درصد ساختمان ها و املاکی که در محدوده طرح فرحزاد وجود داشته اند توسط شهرداری تهران تملک شده است.

وی با اشاره به یکی از نقاط قوت فرایند بررسی طرح ساماندهی اراضی محدوده فرحزاد بیان کرد: پیوست های مطالعاتی  این طرح بصورت واقعی توسط مشاورین صاحب نظر و متخصصین در حال انجام و نهایی شدن و وضعیت بارگذاری محدوده روستای فرحزاد و بخشی از سرانه های خدماتی آن با رویکرد حفظ فضای ارگانیک روستا و مبتنی بر احیا روددره فرحزاد در حال انجام است.

سالاری ادامه داد: بنظر می رسد در فرایند مطالعات این طرح ، برای اولین بار نظرات ذینفعان این محدوده اعم از سازمان ها و نهادهایی که در آنجا حق مداخله دارند و می بایست در اجرای آن همکاری لازم را داشته باشند، بخصوص مالکین این املاک و اراضی و ساکنین روستا در نظر گرفته شده و این طرح با یک رویکرد کاملا مشارکتی در حال تصویب نهایی است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در خصوص نتایج جلسه روز گذشته در خصوص طرح ساماندهی اراضی محدوده فرحزاد اظهارداشت: این طرح یکبار در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور مطرح شده و بنابر اشکالاتی که در آنجا گرفته شد، مقرر شده که مورد بررسی بیشتری قرار گیرد در همین راستاکمیسیون شهرسازی و معماری جلسه ای را برگزار کرد که هرچه سریعتر این اشکالات برطرف شود.

وی تصریح کرد: خوشبختانه بخشی از این مشکلات برطرف شده و بخشی هم با پیگیری هایی که انجام می دهیم به سرانجام می رسد و امیدواریم طی ماه های آینده شاهد تصویب نهایی این طرح باشیم.

سالاری در خصوص مسائلی که می بایست در فرایند تصویب این طرح مورد نظر جدی قرار بگیرد بیان کرد: پس از تصویب این طرح توسط مراجع قانونی می بایست یک سازمان اجرایی برای اجرای این طرح ایجاد شودکه البته سازوکار آن پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: مساله مهم دیگری که وجود دارد اینست که ما در فرایند عملیاتی کردن طرح ها در شهر تهران با مجموعه مشکلات و چالش هایی مواجهیم و آن هم مشکلات حوزه درآمدزایی است که برایند نظراتی که در جلسه دیروز مطرح شد این بود که در فرایند تدوین طرح ساماندهی اراضی محدوده فرحزاد می بایست پیوست اقتصادی و ایجاد درآمد برای اجرای این طرح از خود پروژه در نظر گرفته شود تا این طرح در تحقق پذیری اجرا دچار مشکل نشود.

سالاری در پایان افزود: من فکر می کنم با تصویب و اجرای طرح ساماندهی اراضی محدوده فرحزاد ما شاهد ایجاد یکی از منحصر بفرد ترین مراکز تفرجگاهی، تفریحی و گردشگری شهر تهران در مقیاس شهری و ملی خواهیم بود.