محمد سالاری گفت: ایجاد محدودیت برای ورود افراد موثر به عرصه انتخابات منجر به تضعیف و ناکارآمدی نهاد های انتخابی می شود.

 

رابط شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در استان سمنان در جلسه ای که به همراه اعضای شورای اصلاح طلبان استان سمنان با معاونت سیاسی استانداری سمنان داشتند با اشاره به فضای فعلی سیاسی و عمومی کشور گفت: طی 4 دهه بعد از انقلاب اسلامی، علی رغم خدماتی قابل توجهی که از سوی دولت های مختلف ارائه شده است، متاسفانه امروز مردم ما تحت تاثیر مشکلات اقتصادی ناشی از بی تدبیری ها وسوء مدیریت ها و نیز تحریم ها، مشکلات معیشتی زیادی را تحمل می کنند که موجب ایجاد حس نگرانی و ناامیدی نسبت به آینده در جامعه شده است. در این فضا، احزاب، تشکل ها و جریان های سیاسی درون نظام برای برون رفت از این وضعیت و کاهش مشکلات، رسالت مهمی را بر عهده دارند.

 

وی ادامه داد: در همین راستا شورای عالی سیاستگذاری و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در مرکز به صورت هفتگی جلساتی را برگزار می کنند و مبتنی بر واقعیت و مبانی گفتمان اصلاح طلبی به بررسی نحوه رسیدن به سازوکاری کارآمد و عملیاتی و نیز نحوه ورود به پروژه انتخابات و اقدامات لازم برای افزایش مشارکت مردم والبته پاسخگویی به مطالبات برحق آنان می پردازند. جمع بندی جریان اصلاحات این بوده است که اصل اساسی، تعمیق دموکراسی است و اساساً نفی انتخابات یعنی نفی دموکراسی، واینکه مسیر مردم سالاری و دموکراسی از بستر انتخاب ‌و انتخابات می گذرد و برعکس تحریم انتخابات و یا قهر با صندوق های رای با خط مشی جریان اصلاحات که داعیه‌دار دموکراسی‌خواهی در کشور است سازگار نیست.

 

قائم مقام حزب همبستگی ایران اسلامی با اشاره به رسالت احزاب در این برهه از زمان اظهار داشت: در این برهه زمانی که ما تحت تاثیر تحریم‌های بسیار گسترده‌ای هستیم و در درون نظام هم ناکارآمدی وبی تدبیری ها وموازی کاری ها باعث مشکلاتی جدی شده و ایالات متحده آمریکا نیز تمام ظرفیت خود را با هم پیمانان بین المللی و منطقه ای خود بکار بسته و کشور ما را تحت فشار قرار داده است، رسالت احزاب ورود جدی بیش از هر زمانی به پروژه ملی انتخابات و البته ارائه مکانیسم ها ‌و راهبردهایی مبتنی بر اصل گفتگوی ملی برای تامین منافع ملی کشور از طریق انتخابات است.

 

سالاری با اشاره به نظرسنجی های انجام شده توسط رسانه ها گفت: متاسفانه در این دوره ما یکی از ضعیف ترین مجلس های کشور را داشتیم که یکی از دلایل اصلی آن به نهادهای نظارتی که با رویکردهای صرفاً سلبی و سلیقه ای محدودیت های جدی برای ورود شخصیت‌های موثر که دارای نگاه ملی و راهبری هستند، ایجاد می کنند تا نتوانند وارد پروژه انتخابات شوند. در همین راستا از حاکمیت، دولت و وزارت کشور و ‌استانداری ها درخواست داریم تااقدامات لازم را در این خصوص انجام دهند تا افراد موثرتر والبته سالم تر و ‌پاکدست تری بتوانند به عنوان نمایندگان مردم وارد مجلس شوند.

 

وی ادامه داد: نظرسنجی ها نشان می دهد امروز، سرمایه اجتماعی جریان اصلاحات نیز افول جدی داشته چراکه وضعیت موجود را کارنامه دولت که مورد حمایت جریان اصلاحات بوده می دانند و ‌بخشی از مجموعه مشکلات و چالش هایی که فراروی کشور است را به نحوی به جریان اصلاحات منتسب می کنند والبته که اصلاح طلبان از قبول مسئولیت در خصوص مشکلات کنونی کشور شانه خالی نمی کنند، ولی این به این معنا نیست که همه مشکلات و ضعف های موجود در اداره کشور را به گردن بگیرند و یا اجازه دهند که جناح رقیب که تاثیر عملکرد آنان در همه سال‌های پس از انقلاب در ایجاد مشکلات به مراتب بسیار بیشتر از اصلاح طلبان بوده با فرار رو به جلو، اصلاحات را سیبل انتقادات و تخریب های غیرمنصفانه و منفعت طلبانه خود قرار دهند.

 

وی افزود: کنار رفتن یا کنار گذاشتن جریان اصلاحات از فرآیند انتخابات و تصمیم سازی در کشور، منجر به مشارکت حداقلی مردم خواهد شد که نه تنها خواست اصلاح طلبان بلکه مطالبه هیچ یک از دوستداران واقعی نظام نبوده و نخواهد بود، ما معتقدیم که نقش فعالان و جریانات سیاسی در این بزنگاه های تاریخی باید پررنگ تر باشد و با حضور فعالانه، بسیاری از پیش بینی ها را تغییر داد. امیدوارم با مجموعه تدابیری که اخیراً دولت جمهوری اسلامی ایران با راهبری مقام معظم رهبری آغاز کرده ، شاهد گشایش هایی در روابط کشور علی الخصوص در حوزه فروش نفت باشیم.

 

رابط شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در ادامه با اشاره به تشکیل شورای اصلاح طلبان استان سمنان گفت: در راستای تصمیماتی که در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان کشور در خصوص تشکیل شورای اصلاح طلبان استان های کشور، متناظر با ساختار شورای عالی سیاستگذاری مرکز اتخاذ شد، بنده به عنوان رابط شورای عالی در استان سمنان انتخاب شدم و بر اساس اساسنامه مصوب شورای عالی و آیین نامه های ملاک عمل کارگروه های تخصصی از جمله کارگروه امور استان های شورای عالی در محل استان سمنان حضور پیدا کردم.

 

محمد سالاری ادامه داد: ابتدا جلساتی را با دبیران احزاب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات که با مجوز استانداری، فرمانداری و کمیسیون ماده 10 احزاب در استان سمنان فعالیت دارند، برگزار کردیم و در این جلسات نمایندگان احزاب به طرح دغدغه ها، نگرانی ها و پیشنهادات خود در خصوص فضای عمومی کشور و فعالیت جریان اصلاحات علی الخصوص در استان سمنان پرداختند.

 

سالاری اضافه کرد: بعد از برگزاری چند جلسه با همراهی نمایندگان و دبیران احزاب اصلاح طلب استان سمنان، شورای اصلاح طلبان استان سمنان تشکیل شد و در جلسه گذشته این شورا، افراد و شخصیت های موثر که عضو حقیقی شورای اصلاح طلبان هستند و توسط احزاب معرفی شده بودند، در مشورت با چهره های تاثیرگذار و ملی استان بررسی و به تعداد نصف احزاب عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان انتخاب شدند و خوشبختانه فرایند انتخابات مبتنی بر مشارکت تمامی نمایندگان احزاب اصلاح طلب و با رویکرد اجماعی شکل گرفت.

 

قائم مقام حزب همبستگی ایران اسلامی تصریح کرد: با توجه به اقتضائات استان سمنان، پیشنهاد شد در انتخاب افراد حقیقی عضو شورای اصلاح طلبان استان سمنان به نحوی تصمیم گیری شود که نمایندگان تمامی شهرستان ها و حوزه های انتخابیه سراسر استان سمنان در تصمیم گیری های شورای اصلاح طلبان حضور داشته باشند.

 

وی با اشاره به آخرین جلسه این شورا گفت: در اصل اولین جلسه شورای اصلاح طلبان استان سمنان متشکل از نمایندگان احزاب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و شخصیت های حقیقی منتخب در جلسات گذشته، تشکیل شد و در یک فرایند دموکراتیک و با رعایت مرّ آیین نامه های مصوب، نسبت به انتخاب هیات رییسه و اعضای کارگرو ها و روسای کارگروه های شورای اصلاح طلبان استان سمنان اقدام شد. بدین ترتیب سید مسعود سیادتی رییس شورای شهر سمنان و از فعالان اصلاح طلب در استان با قریب به اتفاق آرا به عنوان رییس شورای اصلاح طلبان استان سمنان، سید رضا هاشمی از فعالان اصلاح طلب و نماینده حزب ندا در استان به عنوان نائب رییس اول،‌ احترام سادات اردستانی از فرهنگیان و فعالان سیاسی استان به نمایندگی از جمعیت زنان مسلمان نواندیش به عنوان نائب رییس دوم و رحمان سعادت از اساتید دانشگاه و فعال اصلاح طلب به عنوان دبیر هیات رییسه شورای اصلاح طلبان استان سمنان انتخاب شدند.

 

سالاری ادامه داد: در همین جلسه با موافقت همه اعضای حاضر نسبت به تعیین اعضای کارگروه های 4 گانه این شورا نیز تصمیم گیری شد و اعضا به نحوی انتخاب شدند که رویکرد مشارکت دهی اکثریت اعضای شورا به منظورحضور در فرایند تصمیم گیری ها محقق شود، بر این اساس علی خلیلی پور به عنوان رییس کارگروه امور شهرستان های استان سمنان، ربابه اسکندی به عنوان رییس کارگروه ارزیابی و پایش، جواد میرحاج از فعالین رسانه ای استان به عنوان رییس کارگروه رسانه و رشیدی پور به عنوان رییس کارگروه برنامه ریزی شورای استان انتخاب شدند و تمامی مصوبات اولین جلسه شورای اصلاح طلبان استان سمنان به امضای تمامی اعضای حاضر در جلسه رسید.

 

وی با تاکید بر لزوم تعامل موثر استانداری، علی الخصوص معاونت سیاسی با این شورا گفت: در این فضا قطعاً مطالبه جریان اصلاح طلبی از وزارت کشور و نهادهای نظارتی این است که برای ایجاد نشاط و مشارکت و انسجام حداکثری در انتخابات در کنار احزاب و گروه ها باشند. البته خوشبختانه وزارت کشور و معاونت سیاسی آن ابتکارات بسیار خوبی را در این حوزه داشته اند و نسبت به برگزاری سلسله نشست هایی با فعالان سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب و سایر نظریه پردازان سیاسی به صورت مرتب اقدام کرده اند که احزاب و اشخاص به راحتی به بیان نظرات خود می پردازند. لذا توقع این است که استانداری ها و معاونت های سیاسی استانداری ها به تبعیت از وزارت کشور و با در نظر گرفتن فضای سیاسی و عمومی کشور بیشتر از گذشته در تعامل موثر ومستمر با تشکل های سیاسی استانی باشند.