رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان اینکه شکایت مردم، پالادیوم را به قوه قضائیه کشاند، گفت: قوه‌قضایه در مورد تخلفات مجتمع‌‌های تجاری مواضع جدی‌تری اقتباس کرده است.

محمد سالاری (عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به اینکه پرونده مجموعه تجاری پالادیوم در قوه قضائیه در حال بررسی است، گفت: پرونده این مجموعه به کمیسیون ماده 100 ارسال شده است. اعضای این کمیسیون برای آنکه بتواند نظر دقیق‌تری بدهند از شهردار منطقه خواستند به سوالاتی که توسط آن‌ها مطرح شده، پاسخ دهند تا بتوانند ابعاد مساله را تبیین کنند و با گرفتن یک تصمیم درست جلوی بروز مشکل را بگیرند. منطقه نیز پاسخ داده است هرچند این پاسخ به نظر قانع‌کننده نبوده اما منتظر نظر نهایی کمیسیون ماده 100 هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که اگر پرونده در کمیسیون ماده 100 است چرا دادستانی به آن ورود کرده است، افزود: تعدادی از ساکنین خانه‌های مجاور پالادیوم به قوه قضائیه در خصوص مشکلات ترافیکی که پالادیوم برایشان ایجاد کرده، شکایت کرده‌اند. در پی شکایت ساکنین، قوه قضائیه با دادستانی جلسه‌ای تشکیل داد که در این جلسه از من برای حضور و اظهارنظر دعوت شد. در این جلسه شهردار منطقه یک و معاون معماری و شهرسازی منطقه و معاون نظارت شورای شهر نیز حضور داشتند.

وی با بیان اینکه در این نشست ابعاد مختلف تخلفات پالادیوم مورد بررسی قرار گرفت، افزود: نمایندگان قوه قضائیه این تخلفات و موارد را یادداشت کردند، البته موضع قوه قضائیه کلی و جامع است. علاوه بر آن قصد دارد به موضوع مجتمع تجاری پالادیوم ورود کند. از آنجا که پروژه‌های این چنینی در سطح شهر در حال افزایش هستند، قوه قضائیه تصمیم دارد روی تخلفات آنها تمرکز کند.

سالاری با بیان اینکه پروژ‌ه‌های بزرگ دارای تبعات متعدد اجتماعی، فیزیکی و فرهنگی هستند و قوه قضائیه قصد ورود به آنها را دارد، افزود: آنها در حال رصد کردن چالش‌هایی هستند که این گونه ساختمان‌ها برای شهروندان ایجاد می‌کنند. ما باید از حضور آنها استقبال کنیم. متاسفانه در سطح تهران شاهد شکل‌گیری مجموعه‌های متعددی همچون پالادیوم هستیم. هر چند وجود چنین مجموعه‌هایی به صورت کلی خالی از اشکال است و می‌توانند خدمات و نیازهای مردم را تامین کنند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران ادامه داد: مساله اساسی این است که این مجتمع‌ها بدون درنظر گرفتن پیوست‌های اجتماعی و فرهنگی جاگذاری شده و ساخته شده‌اند. در حقیقت پیش از آنکه مطالعات مربوط به این ساختمان‌ها توسط کارشناسان انجام شود، اقدام به جای‌گذاری و ساخت آن می‌کنند، بدون آنکه کاربری‌های مورد نیاز مردم در آن محل مورد بررسی قرار گیرد. وقتی بدون انجام مطالعات کافی اقدام به ساخت این گونه مجتمع‌ها می‌کنند، برای ساکنین اطراف آن مشکلات جدی ایجاد کرده و از آنجا که اصول رعایت نمی‌شود، این مساله تبدیل به یک مساله عمومی شده و قوه قضائیه ورود کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که شکایت مردم از مجتمع پالادیوم به چه علت بوده است، افزود: این مجتمع تجاری در یک منطقه مسکونی احداث شده است و پروژه‌ای با این وسعت موجب جذب حجم بالای مسافر شده است. در نتیجه مردم هر روز به شدت درگیر مشکلات ترافیکی هستند و کیفیت زندگی را در این منطقه به شدت تحت تاثیر قرار داده است. مشکلاتی از این قبیل موجب شده که مردم و ساکنین منطقه شکایت خود را مطرح کنند.

 

پلِ پالادیوم، دید بصری ساختمان‌های اطراف را کور کرده است

وی با اشاره به اینکه این مجتمع اقدام به احداث یک پل برای اتصال دو ساختمان به یکدیگر کرده و بخشی از این پل از روی سقف یک ساختمان مسکونی رد شده است، افزود: یکی از اعضای دیوان عدالت اداری در یکی از جلسات در خصوص تخلفات این پل به من توضیحاتی ارائه داد. از آنجا که ارتفاع این پل بسیار بالاست موجب شده که به ساختمان‌های اطراف اشراف پیدا کرده و روی املاک مجاور سایه‌‌اندازی کند. این پل دید بصری ساختمان‌های اطراف را کور کرده و برای آنها اختلال ایجاد کرده، به همین دلیل ساختمان‌های اطراف به دیوان عدالت اداری به خاطر این پل شکایت کرده‌اند.

سالاری در پاسخ به این سوال که در راستای رویکرد جدید قوه قضائیه در خصوص اینگونه پروژه‌ها، این دستگاه نظارتی به پرونده تخلف کدام یک از پروژه‌ها ورود کرده است، افزود: در آن جلسه پرونده دیگری را مطرح کردیم، البته موضوع این جلسه کلی بود و قرار شد این سلسله جلسات ادامه پیدا کند. در آن جلسه تاکید کردیم که اگر پروژه مزبور به بهره‌برداری برسد، مشکلات ناشی از بهره‌برداری آن بسیار بیشتر از پالادیوم خواهد بود.

 

تخلفات مجتمع تجاری بزرگِ غرب تهران، ساختمانی است

وی در خصوص مجتمع تجاری بزرگی که در غرب تهران قرار دارد و گفته می‌شود دارای تخلفات متعددی است، افزود: پهنه‌بندی این پروژه مغایرتی با طرح تفصیلی ندارد اشکالاتی که در آن مطرح شده است به خاطر تخلفاتی بوده که نسبت به پروانه صادر شده انجام داده است، یعنی دارای تخلفات ساختمانی است.