محمد سالاری گفت: وضعیت موجود و گذشته مدیریت محله، مطلوب نیست و نسبت به آنچه هدف ایجاد این نهاد بوده انحرافاتی جدی پیدا کرده و عملا به یکی از زیر مجموعه های شهرداری اضافه شده و مشارکت اجتماعی به مفهوم واقعی در این عرصه کم رنگ است .

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر با اشاره به فعالیت کلیت مدیریت شهری دوره پنجم گفت: شورای پنجم شهر تهران در حال سپری کردن بیستمین ماه فعالیت خود است. شورایی یکدست و اصلاح طلب که بعد از این مدت باید در کنار شهردار منتخب خود، پاسخگوی کارنامه خود در اداره شهر و پیش برد ماموریت های مدیریت شهری و ارائه خدمات به شهر و شهروندان باشد.

وی ادامه داد: قطعا افکار عمومی هیچگونه توجیهی را در خصوص مشکلات ناشی از رویکردها و چالش های مالی به ارث رسیده از گذشته نمی پذیرد، چراکه آنان در چنین فضایی و با وجود مشکلات و محدودیت ها، همه توجیهات را کنار گذاشتند و یکپارچه و استوار با اراده ای مصمم و سرشار از امید به پای صندوق های رای رفتند و به من و شما رای تاریخی دادند لذا از ما نیز کارنامه قابل قبول مطالبه می کنند.

سالاری تصریح کرد: همانگونه که بارها عرض کرده ام، علی رغم مشکلات، تنگناها و فضایی که در سطح کلان کشور، به لحاظ اقتصادی ایجاد شده، شهر تهران دارای ظرفیت های فراوانی است و زمینه برای ارائه کارنامه دست آورد محور برای ما وجود دارد .

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شورای پنجم در حوزه ریل گذاری و بستر سازی و تغییر رویکرد ها و ایجاد رویکردهای جدید و بخصوص تدوین برنامه پنجساله سوم و برنامه و بودجه سال98 زیرساخت لازم برای یک تحول اساسی را فراهم کرده است اظهار داشت: آنچه مسلم است تجلی تصمیمات برنامه های شورا در اقدامات شهردار منتخب او رقم می خورد.

 

آقای حناچی فرصت کم است و انتظارات به حق شهروندان تهران زیاد

وی خطاب به حناچی شهردار تهران گفت: آقای حناچی فرصت کم است و انتظارات به حق شهر و شهروندان تهران زیاد، هرچند در طول مدیریت خود آرامش خوبی در سطح مدیریت شهرداری و شهر ایجاد کرده اید ولی این کافی نیست و آنچه نیاز مبرم امروز شورا و شهرداری است، تدوین اولویت های دست آورد محور است.

 

شهردار تهران هنوز محورهای اولویت دار را مشخص نکرده است

سالاری ادامه داد: متاسفانه باید اذعان کنیم که هنوز شهردار تهران استراتژی لازم جهت تدوین محورهای اولویت دار را مشخص نکرده است تا مدیران و ظرفیت کارشناسی بدنه شهرداری با حمایت شورای شهر نسبت به پیگیری و ایجاد هم افزایی برای عملیاتی شدن آن ها و ایجاد رضایت مندی مطلوب در شهروندان را رقم بزند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اضافه کرد: در این خصوص ضرورت دارد،کلیت شورای پنجم نیز ظرفیت های موازی و جزیره ای و انفرادی اعضا، کمیته ها و کمیسیون ها را در کنار شهردار محترم تهران بر روی اولویت های دست آورد محور متمرکز کند و نقش هیئت رئیسه محترم به خصوص آقای مهندس هاشمی ریاست محترم شورای اسلامی شهر تهران در این هدف مند کردن ظرفیت ها وهم افزایی انرژی بسیار تعیین کننده می باشد.

این عضو شورای شهر تهران در بخش دیگر نطق خود به موضوع ارزیابی انجمن شورایاری و مدیریت محله در شهر تهران پرداخت و گفت: شورای اسلامی دوره اول شهر تهران در تصمیمی استراتژیک و مبتنی بر اعتقاد به اهمیت و نقش مشارکت های اجتماعی در مدیریت محله و شهر، تصمیم به ایجاد انجمن شورایاری ها گرفت. انجمنی غیر دولتی، غیر متمرکز ، غیر سیاسی، داوطلبلانه، مشارکتی و از جهت اقتصادی خودگردان و غیر وابسته به شهرداری تهران. انجمنی که اکنون در آستانه برگزاری پنجمین دوره انتخابات آن، بعنوان بزرگترین انتخاب محلی کشور هستیم.

وی ادامه داد: و اما سخن اینجاست، اکنون که شورای پنجم تصمیم به برگزاری چنین انتخاباتی گرفته آیا ارزیابی صحیحی از وضعیت موجود فعالیت انجمن شورایاری ها و مدیریت محله و نیز کارنامه 4دوره شورایاری و مشارکت اجتماعی در محلات شهر تهران دارد؟ شورای پنجم بعنوان یک شورای اصلاح طلب که اعتقاد راسخ به تعمیق دموکراسی و مردم سالاری و مشارکت دهی آحاد جامعه در سرنوشت خود دارد در طول این 20ماهه گذشته در این خصوص و در بهبود وضعیت موجود مدیریت محله چه کرده است؟

سالاری تصریح کرد: همکاران محترم استحضار دارند که نهاد شورایاری ها و مدیریت محله وضع موجود، بعنوان گسترده ترین نهاد مدنی محلی، بعد از تصمیم شورای اول، به حمایت و پشتیبانی تمامی شوراهای بعدی و اتفاقاً شهرداری وقت گذشته مواجه بوده که به بهبود جایگاه آن منجر شده است، به نحوی که امروز انجمن شورایاری و مدیریت محله دارای مجموعه عظیمی از ظرفیت ها اعم از زیرساخت های کالبدی نظیر 354 ساختمان سرای محله و تجهیزات و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری است.

وی ادامه داد: حال سوال اینجاست که مدیریت شهری دوره پنجم از وضعیت موجود مدیریت محله در ساختارتصمیم گیری و رسیدگی انجمن شورایاری به جایگاه خود که در اساسنامه ها و مصوبات شوراهای گذشته تصریح شده است، ارزیابی کامل و جامعی دارد؟ و اینکه آیا نقاط قوت و ضعف ساختار موجود و فعالیت 4دوره گذشته شورایاری ها مورد بحث و بررسی علمی و کارشناسی قرار گرفته است؟ آیا الگوی موجود مدیریت محله، الگوی مطلوبی است؟

این عضو شورای شهر افزود: چنانچه وضعیت موجود، وضعیت مطلوبی نیست که نیست، چه الزامات و فاصله ای و در چه حوزه هایی با الگوی مطلوب دارد؟ آیا در طول دوره های گذشته و فعلی ما شاهد افزایش مشروعیت و مقبولیت و جلب اعتماد عمومی برای مشارکت در این حوزه بوده ایم؟ به چه میزان مردم تهران از کارنامه سرای محلات و مدیریت محله و انجمن شورایاری رضایت دارند؟ و به چه میزان در پیشبرد ماموریت های مدیریت محله با آنان مشارکت دارند؟ اینها از جمله دغدغه ها و سوالاتی است که این روزها و در آستانه برگزاری انتخابات شورایاری ها و آغاز به فعالیت دوره جدید مدیریت محله در سطح شهر و شهرداری و شورا مطرح است.

سالاری با بیان اینکه ما بعنوان کلیت شورای پنجم باید در این خصوص پاسخگو باشیم اظهار داشت: همکاران عزیز ما در ستاد هماهنگی شورایاری ها باید ابتدا گزارش کامل ارزیابی وضعیت موجود و گذشته را در جلسه شورای شهر و مشترک با شهرداری ارائه دهند و الگوی مطلوب اصلاحی که با بهره گیری از آسیب شناسی و ارزیابی جامع تدوین شده و یا می شود به تصویب برسد و سپس بر اساس شاخص ها و مولفه ها ی آن الگو نسبت به برگزاری انتخابات حتی با تاخیر چندماهه اقدام شود.

 

وضعیت موجود و گذشته مدیریت محله وضعیت مطلوبی ندارد

وی بیان کرد: آنچه امروز در بین صاحبنظران و کارشناسان مرتبط با این حوزه مطرح است و بنده هم به آن اعتقاد دارم، اینست که وضعیت موجود و گذشته مدیریت محله وضعیت مطلوبی ندارد و نسبت به آنچه هدف ایجاد این نهاد بوده انحرافاتی جدی پیدا کرده است و با این حجم از ساختار و امکانات و ظرفیت عملا به یکی از زیر مجموعه های شهرداری اضافه شده و مشارکت اجتماعی به مفهوم واقعی در این عرصه کم رنگ است .

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اضافه کرد: هرچند همه ما اذعان داریم که امروزه شورایاران محلات از ظرفیت ها و سرمایه های اجتماعی کم نظیر کارشناسی به عنوان حلقه واسط مردم و شورای شهر هستند و در جلسات حضور و بازدید از مناطق و محلات به خوبی شاهد کنشگری موثر آنان در شناسایی مشکلات و چالش ها و ارائه پیشنهادات و کمک به تصمیم گیری ها هستیم.

وی گفت: بررسی اجمالی اولیه نشان می دهد که به مرور مدیریت محله و انجمن شورایاری به جای ایفای نقش مشارکت دهی شهروندان در امور محله و نظارت بر عملکرد شهرداری کم کم به سوی اینکه خود جزئی از ساختار سازمانی شهرداری تهران و متصل و عجین در آن باشد تمایل پیدا کرده و به زیر مجموعه شهرداری تهران تبدیل شده است.

سالاری اظهار داشت: اکنون این نهاد با رسالت اصلی خود که ساماندهی مشارکت های اجتماعی در محلات شهر تهران بوده فاصله زیادی دارد و عموم کارشناسان و مدیران مرتبط معتقدند باید ابتدا نسبت به اصلاح الگوی موجود مبتنی بر محورهایی نظیراصلاح اساسنامه و آئین نامه های مرتبط، اصلاح ساختار سازمانی مدیریت محله، بازنگری در ورود انجمن شورایاری به فرایندهای مالی و اداری، بازنگری در ساز و کارهای مشارکت دهی گروه ها و شبکه های مرجع محلی در تصمیم گیری ها، قطع وابستگی سرای محله به شهرداری ها، تعریف برنامه های متنوع و متکی به انگیزه های مردمی، بازنگری در شرح وظایف و ماموریت های فصلی سردر محلات و نیز نحوه همکاری امنا با شورایاران، بازنگری در رابطه شورایاران با شهرداری و مواردی از این قبیل اقدام نموده و در فرایند تدوین الگوی جدید و مطلوب مدیریت محله مدنظر قرار دارد.

وی افزود: سپس بر اساس چهارچوب و محورهای الگوی جدید نسبت به فراخوان از مردم برای کاندیداتوری و برگزاری انتخابات آن هم در مدت زمان کافی عمل شود تا میزان مشارکت و آن وقت مشارکت کاندیداها بهبود یابد. لذا به همکاران محترم پیشنهاد می دهم تا در برگزاری انتخابات تعجیل نکنند تا این که این مهم به سرانجام برسد.

این عضو شورای شهر تهران در پایان نطق خود در اعتراض به ستاد هماهنگی شورایاری ها گفت: ستاد هماهنگی شورایاری ها در ماه های اخیر تصمیم گرفته که رابطه شورایاران با سرای محلات و اعضای شورا کم رنگ شود و مدیران محلات کنار گذاشته شده اند، ما به عنوان اعضای شورای شهر تا زمانی که اعضای شورای شهر جدید مستقر شوند فعالیتمان قانونی است و باید پاسخگو باشیم، وضعیت در مورد اعضای شورایاری ها نیز چنین است. امروز به شدت در محلات به این موضوع اعتراض دارند.