رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: جانمایی و  معماری نمایشگاه شهر آفتاب از ویژگی های قابل توجه این مجموعه است.

محمد سالاری با اذعان به اینکه یکی از تصمیمات بسیار خوب شورای شهرگذشته و شهرداری تهران ایجاد نمایشگاه شهر آفتاب بوده است ، افزود: جانمایی شهر آفتاب در مسیر اتوبان تهران ـ قم و مسیر فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از ویژگی های بسیار خوب این مجموعه است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: معتقدم جانمایی نمایشگاه شهر آفتاب در خارج از شهر تهران اقدام بسیار خوبی بوده به طوری که این نمایشگاه در یکی از مبادی ورودی و حوزه دروازه ای مهم شهر تهران قرار گرفته است.

وی به ساخت خطوط مترو برای مجموعه شهر آفتاب اشاره کرد و گفت: با این اقدام بسیاری از مشکلات ترافیک که در رفت و آمد با خودرو شخصی به نمایشگاه بین المللی تهران در  پارک وی وجود داشت ، از میان برداشته شده و به نظر می رسد با فراهم بودن حمل و نقل عمومی، مردم ترجیح دهند به جای خودرو شخصی از مترو استفاده کنند.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: نمایشگاه ها به ویژه در کشور های توسعه یافته و پایتخت های مطرح جهان که به نوعی از عناصر معرفی کننده معماری و شهرسازی یک شهر و کشور هستند از این رو اعتقاد دارم در ساخت فضاها و عرصه هایی همانند نمایشگاه ها و عرصه های عمومی مثل اراضی عباس آباد و برج میلاد که دارای کارکردهای شهری، منطقه ای ، ملی و بین المللی هستند، باید توجه بیشتری صورت گرفته و این گونه عرصه ها در شهرتهران افزایش پیدا کند.

سالاری ادامه داد: تدوین کنندگان طرح جامع شهر تهران به درستی یکی از راهبردهای 17 گانه شهر تهران را ارتقاء جایگاه تهران در مقیاس ملی ، منطقه ای و جهانی در نظر گرفتند اما تاکنون تنها مجموعه میلاد و اراضی عباس آباد است که تمام گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود جلب می کند . از این رو باید مناطق تفرجگاهی در شهر توسعه یابد که نمایشگاه شهر آفتاب نیز می تواند در ایفای این نقش موثر باشد.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران همچنین به ویژگی های منطقه 22 اشاره کرد و گفت: این منطقه دارای پتانسیل های ویژه ای است که هنوز همه ابعاد طرح تفصیلی به طور کامل در آن پیاده نشده است ، با توجه به وجود کوه های البرز و دریاچه خلیج فارس باید به آن توجه ویژه ای شود.

وی توجه به پهنه های اس (s)  ویژه طرح تفصیلی که در جنوب شهر تهران ، در منتهی الیه پارک آزادگان تا بوستان ولایت اشاره کرد و افزود: این پهنه باید به بازارهای تجارت جهانی تبدیل شود که در طرح تفصیلی نیز این چنین برنامه ریزی شده است.

سالاری اعلام کرد:ایجاد نمایشگاه هایی همچون شهر آفتاب می تواند به ارتقای شهر تهران کمک کرده و ضمن ایجاد اشتغال و معرفی و عرضه کالای ایرانی، موجب جذب گرشگران خارجی و افزایش درآمدهای پایدار شود از این رو بر این اعتقاد هستیم که تعداد نمایشگاه های بین المللی نیز باید در شهر تهران افزایش یابد .

رئیس کمیسیون معماری وشهر سازی شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه نمایشگاه های شهری باید در مدیریت و اختیار شهرداری باشد، اظهار کرد: متاسفانه چون مدیریت یکپارچه شهری شکل نگرفته است، نمایشگاه بین المللی در اختیار وزارت صنعت ، معدن و تجارت بود اما در نمایشگاه شهر آفتاب، مدیریت این نمایشگاه به عهده شهرداری است و امیدواریم اعضای شورای شهر کمک کنند تا فاز های بعدی نمایشگاه شهر آفتاب نیز به سرعت تکمیل شود.