محمد سالاری گفت: متاسفانه اکنون نه تنها وضعیت معابر و اماکن عمومی شهر ما برای توان یابان و معلولین بلکه برای آحاد جامعه شهری مناسب نیست.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با بیان اینکه مناسب سازی معابر و فضاهای عمومی شهر تهران از جمله مهم ترین شاخص هایی است که بر اساس آن می توان به مدیریت های شهری از جمله شوراها و شهرداری ها امتیاز داد گفت: باید اعتراف کنیم که وضعیت معابر، فضاها و اماکن عمومی ما نه تنها مناسب نیست بلکه وضعیت بحرانی و نابهنجاری را دارد. در جامعه شهری امروز علی رغم اینکه می بایست، شهرها دوستدار کودکان، زنان، بزرگسالان، سالمندان و توان یابان باشد که باید دوستدار آحاد مردم شهر باشند اما متاسفانه اکنون نه تنها وضعیت معابر و اماکن عمومی شهر ما برای توان یابان و معلولین بلکه برای آحاد جامعه شهری مناسب نیست.

وی ادامه داد: موضوع مناسب سازی یکی از مهم ترین مشکلات شهر تهران و از طرفی یکی از مهم ترین اولویت های مدیریت شهری تهران است و با توجه به اینکه موضوع مناسب سازی از جمله یکی از ماموریت های حوزه شهرسازی و معماری است این کمیسیون بصورت جدی در حال پیگیری این موضوع است.

سالاری با اشاره به مصوبات شورای شهر تهران این خصوص اظهار داشت: ما در دوره های گذشته از جمله دوره چهارم شورا مصوبات خوبی را در خصوص مناسب سازی معابر و اماکن عمومی داشتیم و مجموعه ای از مصوباتی را در خصوص ساخت و سازهای شهر اعم از مسکونی، تجاری، اداری و خدماتی داریم که براساس آن ها و به موجب ضوابط شهرسازی و معماری ملاک عمل، متولیان ساخت و ساز و مسئولین حوزه شهرسازی و معماری مناطق را نسبت به رعایت آن ها مکلف کرده است و در حال حاضر تا حد زیادی نیز رعایت می شود.

وی تصریح کرد: در تمام ساختمان هایی که ساخته می شوند باید رمپ معلول با شیب معین ایجاد و یا جک معلول پیش بینی شود و نحوه طراحی و پلان های ساختمان به گونه ای باشدکه تعداد محدودی از واحدهای آن ها قابلیت بهره برداری برای معلولین را داشته باشد، همچنین سرویس های بهداشتی باید قابلیت استفاده برای معلولین را داشته باشد و پارکینگ های مخصوص نیز برای آنان در نظر گرفته شود و مواردی دیگر از این قبیل در مقررات شهرسازی و معماری لحاظ شده است و اکنون هم در فرایند صدور پروانه و گواهی های پایان کار این نکات لحاظ می شود. اما مشکلی که وجود دارد اینست که بعد از گرفتن گواهی پایان کار بدلیل عدم فرهنگ سازی ،‌خود اهالی ساختمان این موارد را جدی نگرفته و مطالبه نمی کنند و نهایتا با تصمیم مشترک اقدام به جمع آوری جک ها و رمپ های معلولین می کنند.

این عضو شورای شهر تهران در ادامه با بیان اینکه مهم ترین مشکل ما در حوزه مناسب سازی فضاهای شهری مربوط به معابر و پیاده راه های شهر تهران است گفت: وضعیت پیاده راه های شهر مناسب نیست و دارای پستی و بلندی و بصورت پلکانی است، همچنین استفاده از متریال های متفاوت که سنخیتی با پیاده راه ندارند از جمله مشکلات این حوزه بوده و باید بگوییم شهرداری ها و سازمان های نظام مهندسی که مسئولیت نظارت و طراحی نقشه های مربوطه را دارند در این زمینه کوتاهی می کنند و این موضوع را رها کرده اند و خود متولیان ساخت و ساز و صاحبان املاک با تشخیص شخصی خود کد ارتفاعی پیاده راه ها و یا نوع مصالح را تعیین می کنند و بعضا ما می بینیم پیاده راه هرساختمان با ساختمان مجاور اختلاف ارتفاع تا ۴۰ سانت نیز دارد و این موضوعات تردد در این معابر ، خطرات جدی را نه تنها برای توان یابان که برای تمام مردم به همراه دارد.

وی اضافه کرد: مساله دیگر اینست که اساسا موضوع مناسب سازی پیاده راه ها برای کل جامعه شهری به یک دغدغه و مطالبه تبدیل نشده و این موضوع بسیار حائز اهمیت است چراکه ما به هر میزان الزامات داشته باشیم تا نظارت همگانی و مطالبه شهروندان و ساکنین نباشد تاثیرگذار نخواهد بود. مردم از وضعیت نامناسب معابر ناراضی هستند اما هنوز جامعه شهری این موضوع را بصورت جدی از سازندگان و صاحبان املاک مطالبه نکرده اند. البته رسانه ها در این حوزه نقش بسزایی را ایفا می کنند و می توانند این موضوع را به دغدغه و مطالبه عمومی تبدیل کنند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران بیان کرد: موضوع مناسب سازی محدود به پیاده راه ها نمی شود بلکه اماکن عمومی مثل پارک ها، مراکز خدماتی، مراکز درمانی،بانک ها، مراکز خرید، سرای محلات و ادارات دولتی و شهرداری ها نیز متناسب با وضعیت آحاد جامعه شهری پیش بینی نشده است و متاسفانه در خود ساختمان شورا و شهرداری تهران نیز این ضوابط برای توان یابان بصور مناسب وجود ندارد و باید گفت ما در اصلاح این موارد مسیر سختی را پیش رو داریم و برای حل این مشکل نیاز است این موضوع را به یکی از مهم ترین اولویت های شهر تهران تبدیل کنیم.

وی افزود: ما در کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در راستای ایفای نقش نظارتی خود اقدامات جدی را در این حوزه شروع کردیم و امیدواریم در دوره پنجم بتوانیم در اصلاح وضعیت کنونی مبتنی بر مشارکت همگانی و رسانه ای اقدامات خوبی را انجام دهیم. همچنین امیدواریم با حضور پیروز حناچی به عنوان متخصص شهرسازی و معماری در مسند شهردار تهران موضوع مناسب سازی به اولویت جدی تبدیل شود و با کمک شورا و کمیسیون های تخصصی بتوانیم تا پایان دوره شورای پنجم اقدامات موثری را در این حوزه انجام دهیم.