شب گذشته برج میلاد میهمانان ویژه‌ای داشت؛ نمایندگان مجلس نهم و خانواده‌هایشان میهمان ضیافت شام محمدباقر قالیباف، شهردار تهران بودند.

باقر قالیباف، شهردار تهران، در حالی میزبان نمایندگان مجلس نهم بود که ٢١٧ نفر از آنان موفق به راهیابی به مجلس دهم نشده‌اند. خبرنگار «شرق» در تماس با چند نفر از اعضای شورای شهر تهران دریافت که آنان از برگزاری چنین مراسمی مطلع نیستند.

محمد سالاری، عضو شورای شهر تهران، در گفت‌وگو با «شرق» درباره ضیافت شام شهردار تهران، گفت: «اساسا اعضای شورای شهر از برگزاری چنین مراسمی خبر نداشتند و من نیز از طریق رسانه‌ها مطلع شده‌ام. برگزاری چنین مراسم‌هایی به شهرداری، مدیریت شهری و شخص شهردار، کوچک‌ترین ارتباطی ندارد. این‌گونه اقدامات و تصمیمات براساس رویکردها و اهداف سیاسی شکل می‌گیرد».

رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران درباره برگزاری این این‌گونه مراسم تصریح کرد: «شهرداری به‌عنوان نهادی مدنی و اجتماعی موظف به ارائه خدمات روزافزون به مردم و ساکنان هر شهر است. درآمد شهرداری تهران از محل مبالغی است که از شهروندان دریافت می‌شود و طبیعتا این هزینه‌ها از سوی شهروندان طبیعی به نظر نمی‌رسد. آن چیزی که از این‌گونه حرکات برداشت می‌شود صرفا سیاسی کاری است. مجلس شورای اسلامی، نهادی ملی و یکی از قوای سه‌گانه کشور است و برگزاری چنین مراسمی توسط شهردار یک شهر به‌هیچ‌عنوان موضوعیت ندارد».

سالاری در ادامه با اشاره به تلاش اعضای شورای شهر تهران برای پرهیز از اینکه مسائل شهری دچار منافع سیاسی و جناحی نشود، تأکید کرد: «اعضای شورای شهر اعم از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان به‌خوبی به این امر واقف هستند که شهرداری نهادی مدنی و اجتماعی است و نباید درگیر سیاسی‌کاری شد. شورای شهر تلاش کرده است این نهاد مدنی همچنان مدنی باقی بماند. مقام معظم رهبری در دیداری فرمودند مسائل شهری دچار حاشیه‌های سیاسی نشود و ما این حساسیت ایشان را رعایت کرده‌ایم و این توصیه را نصب‌العین خود قرار داده‌ایم».

سالاری در ادامه درباره برداشت‌هایی که از اقدام شهردار تهران می‌شود هشدار داد و گفت: «بازتاب حرکت قالیباف سیاسی است و این مورد به‌هیچ‌عنوان مطلوب نیست».

 این عضو شورای شهر تهران تأکید کرد: «امیدوارم هیأت‌رئیسه شورای شهر تهران که اتفاقا از دوستان اصولگرا هم هستند، بدون ملاحظات سیاسی به این موضوع ورود كنند و آن را در دستور کار شورای شهر قرار دهند».

سالاری گفت: «با توجه به اینکه هم‌اکنون در‌گیر‌و‌دار مباحث مربوط به انتخاب رئیس مجلس دهم هستیم، برگزاری چنین جلسه‌ای بسیار سؤال‌برانگیز است. نتایج انتخابات مجلس دهم حاکی از پیروزی لیست امید است، از سوی دیگر رقیب سرلیست اصلاح‌طلبان برای ریاست مجلس از طیف نزدیک به شهردار تهران است. در چنین شرایطی که حدود ٧٠ نفر از اعضای مجلس نهم در مجلس آینده نیز حضور دارند و می‌توانند در انتخاب رئیس آن تأثیرگذار باشند، شائبه سیاسی‌کار در برگزاری این ضیافت را تقویت می‌کند».

سالاری در پایان با تأکید مجدد بر بودجه مصرفی در چنین همایشی، ابراز امیدواری کرد که شورای شهر به این موضوع ورود کند.