قائم مقام حزب همبستگی ایران اسلامی از برگزاری ششمین کنگره سراسری حزب همبستگی ایران اسلامی با موضوع “نهادهای انتخابی و جمهوریت نظام” خبر داد.

 

محمد سالاری با اشاره به تصمیمات جلسه اخیر شورای مرکزی حزب همبستگی گفت: در این جلسه، در راستای اجرای مفاد اساسنامه حزب، برگزاری ششمین کنگره سراسری در روز پنجشنبه 28 آذر ماه 98 و با موضوع “نهادهای انتخابی و جمهوریت نظام” به تصویب رسید.

 

وی تصریح کرد: این کنگره با حضور تمامی اعضای حزب از سراسر کشور و جمع زیادی از شخصیت ها و فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برگزار می شود.

 

قائم مقام حزب همبستگی افزود: در بخش اول کنگره تعدادی از شخصیت های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به سخنرانی می پردازند و سپس پنل تخصصی به منظور بحث و تبادل نظر در خصوص “نهادهای انتخابی و جمهوریت نظام” را با حضور صاحبنظران خواهیم داشت و در پایان نیز اعضای حزب در خصوص برنامه های آتی حزب و انتخابات مجلس شورای اسلامی و چگونگی همکاری استان‌ها با شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب، علی الخصوص شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان بحث وتبادل نظر و تصمیم گیری خواهند کرد.

 

سالاری ادامه داد: حزب همبستگی ایران اسلامی معتقد است که فضای سیاسی کشور با توجه به حوادث اخیر و قرار گرفتن در آستانه برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس، ‌فضای خاصی است و در این مقطع زمانی، کنشگری احزاب و تشکل های سیاسی در صیانت از جمهوریت نظام و حمایت از دغدغه های مردم امری ضروری است و ‌در همین راستا، حزب تصمیم گرفته در کنگره ششم، مبتنی بر حضور فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور و دبیران کل احزاب و تشکل های سیاسی، زمینه بحث و تبادل نظر به منظور واکاوی جایگاه جمهوریت نظام در فرایند تصمیم گیری های کشور را فراهم کند.

 

وی تصریح کرد: چنانچه ما به آسیب شناسی وضعیت کنونی و چالش ها و مشکلاتی که با آن رو به رو هستیم نپردازیم و نظام تصمیم گیری کشور از اعتراضات اخیر عبرت نگیرد، شاهد شکاف های عمیق تری بین حاکمیت و ‌دولت با مردم خواهیم بود، به همین منظور حزب همبستگی در کنار سایر احزاب اصلاح طلب اعتقاد دارد رویکرد اساسی نظام، باید تغییرات و اصلاحات بنیادین در فرایند های تصمیم گیری باشد.

 

سالاری تاکید کرد: واقعیت این است که با توجه به ناکارآمدی هایی که در کشور شاهد هستیم، خطر فروپاشی بسیاری از ساختارها وجود دارد و از آنجایی که مجموعه نظام ودولت نتوانسته فضای درست نقد اجتماعی را در بستر عمومی جامعه فراهم کند، کشور در معرض اعتراضات گسترده و پیامدهای غیرقابل پیش بینی آن قرار دارد.

 

این فعال سیاسی ادامه داد: در اعتراضات اخیر عمدتا شاهد حضور طبقه متوسط و پایین جامعه در خیابان ها بودیم، در صورتی که اغلب اعتراضات یک دهه گذشته با محوریت روشنفکران، فعالان سیاسی و جامعه مدنی و طبقه متوسط به بالا بوده است.

 

وی یادآور شد: مجموعه فساد و رانتی که در کشور، در مغایرت با آرمان های متعالی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی شکل گرفته موجب تجمیع ثروت و قدرت و تولید رانت و ویژه خواری و نتیجتا اشرافیت شده و همین امر موجب اعتراض بدنه اجتماعی بخصوص افراد کم درآمد در مقابل این اشرافیت، فساد و رانت شده است لذا یکی از اولویت های نظام باید ایجاد زمینه و بستر گفت و گو، مبتنی بر گفت و گوهای ملی بین تمامی جریانات سیاسی کشور باشد تا بتوانند در چارچوب یک برنامه میان مدت نسبت به افزایش سرمایه اجتماعی که اکنون وضعیت بحرانی پیدا کرده، عمل کنند.

 

تشکیل ستاد انتخابات حزب همبستگی

 

قائم مقام حزب همبستگی در پایان با اشاره به تشکیل ستاد انتخابات این حزب در آخرین جلسه شورای مرکزی اظهار داشت: ستاد انتخابات حزب همبستگی با عضویت ولی اله توکلی، مهرداد مسعودی، علی توکلی، مصطفی شریفی پور، علی داوطلب، محمد رضا پوینده و فاطمه نعمت الهی تشکیل و محمدرضا پوینده نیز به عنوان رییس این ستاد انتخاب شد و مقرر شد این ستاد در چارچوب مصوبات شورای مرکزی و مصوبات دفتر سیاسی حزب همراه با ستاد انتخابات شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان کشور نسبت به انجام برنامه ریزی های لازم و هماهنگی های مربوطه، اقدامات لازم را در جهت برگزاری هرچه بهتر انتخابات انجام دهد.