قائم مقام دبیر کل حزب همبستگی گفت: برنامه های ارائه شده از سوی وزرای پیشنهادی دولت برای تصدی وزارتخانه های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان دقیق و کامل است و به نظر می رسد آنها توانایی برآورده کردن مطالبات فرهنگی، اجتماعی و ورزشی را دارند.

محمد سالاری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: هر سه وزیر پیشنهادی با توجه به تخصص و توانایی خود از شانس بالایی برای گرفتن رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی برخوردار هستند.

وی با اشاره به سوابق سید رضا صالحی امیری وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وی به حوزه فرهنگ اشراف کامل دارد و راهبرد دقیق و منسجمی را در برنامه های خود طراحی کرده که می تواند بخشی از چالش های موجود را رفع کند.

قائم مقام دبیرکل حزب همبستگی تصریح کرد: وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی سوابق فرهنگی طولانی و مطالعات و تحقیقاتی دارد، ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی و پیشتر هم کار در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری نشان از سوابق خوب وی است که می ‌تواند توفیقاتی را برای وی در وزارت ارشاد به دنبال داشته باشد.

سالاری افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارتخانه ای حساس است که گستره فراوانی از اهل فرهنگ و هنر با علقه های فکری و فرهنگی گوناگون در آن وجود دارند و وزیری میان دار که در دو سوی ماجرا بایستد می تواند امور جاری فرهنگی و هنری را با کمترین حاشیه ممکن به پیش ببرد.

وی همچنین با اشاره به عملکرد گذشته وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش اظهارداشت: وی برای حل مشکلات معلمان قول های مساعدی داده است و تا آنجا که می دانم در بین فرهنگیان از حمایت جدی برخوردار است و با توجه به ارتباط خوبی که با معلمان و فرهنگیان دارد بی شک اقدامات موثری برای بازگرداندن اعتماد از دست رفته فرهنگیان انجام خواهد داد.

قائم مقام دبیرکل حزب همبستگی افزود: دانش آشتیانی شخصیتی فرهنگی با سابقه اجرایی طولانی است که هم استاد دانشکده عمران دانشگاه و رئیس مجتمع آموزشی مفید بوده و هم عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و معاون اسبق طرح و توسعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران بود که جمع همه آن ها هم صبغه فرهنگی وی و هم کار در آموزش و پرورش را می رساند، امری که برای کار و آشنا بودن با مشکلات این وزارت خانه کاملا ضروری و لازم است.

سالاری افزود: ضمن این که وزارت آموزش و پرورش متشکل از نخبگان و فرهیختگان بسیار زیادی است که ممکن است گرایش ‌های متفاوتی داشته باشند.

وی ادامه داد: موضوع مهمی که در برنامه پیشنهادی آقای آشتیانی به آن اشاره شده، رسیدگی به معیشت معلمان و بازنشستگان است، دغدغه ای که حتی در خبرهای منتشر شده به عنوان شرط قبول از سوی وی برای پذیرش وزارت بیان شده و این نشان از درایت و دغدغه مندی او است.

قائم مقام دبیرکل حزب همبستگی همچنین در باره وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان گفت: سلطانی فر از مدیران با تجربه است که روحیه تعاملی خوبی دارد و می تواند در حوزه ورزش و جوانان تغییرات قابل قبول و ملموسی ایجاد کند.

سالاری افزود: وی سالها در زمینه مسائل مربوط به ورزش و جوانان کار کرده و می‌ تواند این وزارتخانه را به خوبی اداره کند، سلطانی فر هم سوابق مدیریتی زیادی را در کارنامه خود دارد و هر چند از مجلس قبلی رای اعتماد را نتوانست اخذ کند اما در پست های مدیریتی جدید به خوبی توانست ایفای مسئولیت کند.

وی در ارزیابی فضای مجلس شورای اسلامی در خصوص رای اعتماد نیز گفت: بیشتر فراکسیون های مجلس دید مثبتی به وزرای پیشنهادی دارند و با توجه به صحبت های نمایندگان این گونه برداشت می شود که مجلس تصمیم به همراهی با دولت در ماه های آخر مسئولیت آن دارد، همچنین باید این را نیز در نظر گرفت که زمان زیادی برای رد وزرای جدید و معرفی مجدد از سمت دولت نیست چرا که وزارت خانه ها نمی توانند در کش و قوس بین دولت و مجلس معطل بمانند.

سالاری افزود: خوب است که مجلس در این ماه های آخر به نحو احسن کابینه را یاری کند زیرا عدم همراهی و معطل ماندن وزارت خانه ها می تواند به کل کشور آسیب های فراوانی وارد کند و باید این را در نظر داشت که این موضوع اولین آزمون جدی بین مجلس و دولت است، مجلسی که با شعار حمایت و همراهی با دولت و برنامه های آن توانست حائز رای اکثریت شود.

قائم مقام دبیر کل حزب همبستگی اظهارداشت: نمایندگان مجلس باید در نظر داشته باشند که زمان بسیار کوتاه است و مجلس می تواند در این هشت تا 9 ماه برآوردی از عملکرد وزرای پیشنهادی برای دوره بعد داشته باشد و قطعا افراد معرفی شده با توجه به ارائه برنامه ها و پیشینه مدیرتی خود می توانند نظر مجلس را با خود همسو کنند.

سالاری تاکید کرد: مناسب است که مجلس نیز این فرصت چند ماهه را به این عزیران و دولت بدهد و این را در نظر بگیرد که وزرای پیشنهادی قطعا برای کار و خدمت آمده اند وگرنه وزارت چند ماهه برای چه کسی می تواند سود کلان داشته باشد آن هم کار در وزارت خانه هایی که به علت مشکلات زیادشان در این ماه های آخر ناچار به بازنگری و اصلاح از سوی دولت و شخص رئیس جمهوری شدند.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی رییس جمهوری روز یکشنبه -دوم آبان ماه – در نامه ای به رییس مجلس شورای اسلامی، فخرالدین دانش آشتیانی، سیدرضا صالحی امیری و مسعود سلطانی فر را به ترتیب به عنوان وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان برای اخذ رای اعتماد از مجلس معرفی کرد.

جلسه رای اعتماد به 3 وزیر پیشنهادی سه شنبه این هفته ( 11 آبان ) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برگزار می شود.