محمد سالاری با اشاره به جلسه روز یکشنبه کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران مشترک با کمیسیون سلامت و محیط زیست که در خصوص لایحه طرح جایگزین مصوبه برج باغ برگزار شد اظهار داشت: مصوبه برج باغ ها که طی بیش از یک دهه گذشته در ساخت و ساز باغات شهر تهران ملاک عمل بود، بعد از شروع به کار شورای پنجم شهر تهران و در اواخر سال گذشته با پیشنهاد کمیسیون شهرسازی و معماری و کمیسیون سلامت و محیط زیست لغو شد و شهرداری تهران به موجب یکی از تبصره های مصوبه، ملزم به ارائه طرح جایگزین مصوبه برج باغ شد. این لایحه پس از برگزاری جلسات کارشناسی متعدد معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر،‌ در روزهای پایانی شهرداری محمد علی افشانی به شورای شهر و کمیسیون های مربوطه ارجاع شد.

وی ادامه داد: در جلسه روز یکشنبه که با حضور اعضای کمیسیون های تخصصی و مسئولین معاونت شهرسازی و معماری و مجموعه ای از کارشناسان و صاحبنظران برگزار شد، طرح جایگزین برج باغ نهایی شد و برای بررسی و تصمیم گیری در صحن شورای شهر ارسال خواهد شد. البته باید بگوییم این لایحه در صورت تایید شورای شهر به شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ارسال می شود تا در آنجا به تصویب برسد و جایگزین پیوست سوم طرح جامع شهر تهران شود، سپس با ابلاغ شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در سطح شهر تهران و مناطق ۲۲ گانه لازم الاجرا خواهد بود.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در خصوص کلیات این لایحه گفت: یکی از رویکردهای غالب در لایحه پیشنهادی شهرداری که تاکید شورای شهر نیز بود، عدم بارگزاری و یا بارگزاری حداقلی در باغات است لذا در این طرح جایگزین، در خصوص باغات به هم پیوسته شهر تهران مقرر شده است که مبتنی بر پیوست های مطالعاتی،‌شرایط اقلیمی و موقعیت درختان و باغات آن منطقه نسبت به تدوین و تصویب طرح های موضعی اقدام شود.

سالاری تصریح کرد: ما در شهر تهران دو نوع از باغات را داریم یکی باغات به هم پیوسته یا انبوه، مانند باغات سوهانک، فرحزاد و کن که ارزش اکولوژیک این باغات با توجه به مشکلات زیست محیطی شهر تهران بسیار بالاست. در این طرح ما شهرداری تهران را ملزم به تهیه طرح های موضعی کردیم که براساس آن طرح ها ساخت و سازهای حداقلی متناسب با آن عرصه ها صورت گیرد و یا نوع بهره برداری از این باغات تعیین شود.

وی ادامه داد: نمونه این طرح های موضعی را در طول ماه های گذشته درخصوص باغات کن و فرحزاد داشتیم که بعد از سلسله نشست های طولانی در کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر به شورای عالی شهرسازی و معماری ارجاع شد و خوشبختانه در ماه گذشته در شورای عالی به تصویب رسید و به شهرداری تهران ابلاغ شد و اکنون لازم الاجراست.

این عضو شورای شهر تهران در خصوص نوع دیگر باغات که همان باغات پراکنده و تک باغات هستند بیان کرد: با توجه به اینکه شهر تهران از گذشته به باغ شهرش و خانه باغ هایی که در شمال، شمال غرب و شمال شرق آن قرار دارد مشهور بوده و متاسفانه طی دهه های گذشته بخش عمده این باغات ارزشمند از بین رفته است و یکی از عوامل ازبین رفتن این باغات مصوبه برج باغ بوده که هرچند با نیت خیرخواهانه به تصویب رسیده بود اما عملا در اجرا بدلیل اینکه در فرایند تدوین و تصویب این مصوبه، مطالعات کارشناسی کامل و جامعی انجام نشده بود و در اجرا نیز شهرداری های مناطق این مصوبه را بصورت کامل اجرا نکردند و انحرافات جدی در آن صورت گرفت موجب از بین رفتن بخش عمده این باغات شد.

وی تصریح کرد: براساس آمار و بانک اطلاعاتی که معاونت شهرسازی و معماری شهرداری به شورا ارائه شده است، ۵۷ درصد باغات پراکنده موجود شهر تهران در مقیاس باغات ۵۰۰۰ متر به بالا هستند که ارزش اکولوژیکی بالایی دارند. در مورد باغات پراکنده در طرح جایگزین برج باغ، سه مقیاس از باغات را تعریف کردیم باغات از ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متر مربع ،باغات ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ متر مربع و باغات ۵۰۰۰ متر مربع به بالا که در ضوابط تعیین شده برای ساخت و ساز در این باغات پراکنده تا حد زیادی سعی شد مطابق ضوابط ماده ۱۴ زمین شهری که در کل کشور به موجب قانون حفظ و گسترش باغات ملاک عمل است مد نظر قرار گیرد. بر این اساس باغات زیر ۳۰۰۰ مترمربع حداکثر می توانند ۲ طبقه با حداکثر ۱۵ درصد سطح اشغال یعنی مجموعا ۳۰ درصد تراکم ساخت وساز داشته باشند. باغات ۳ تا ۵ هزار متر مربع حداکثر سه طبقه با سطح اشغال حداکثر ۱۵ درصد و مجموعا ۴۵ درصد تراکم و باغات ۵ هزار مترمربع به بالا حداکثر ۴ طبقه و سطح اشغال ۱۵ درصد و با تراکم ۶۰ درصد ساخت و ساز انجام دهند.

سالاری با بیان اینکه درخصوص ایجاد زیر زمین نیز بحث های جدی صورت گرفت اظهار داشت: طی سلسله جلساتی به این تصمیم رسیدیم که محدودیت جدی در خصوص زیر زمین و گودبرداری در باغات اعمال کنیم و حداکثر یک طبقه زیر زمین که یک متر و ۲۰ آن می تواند روی زمین باشد با حداکثر حدود ۲متر خاک برداری در باغ مجاز است. ضمن اینکه بدلیل نگرانی از ایجاد زیر زمین و گودبرداری در باغات که ممکن است به ریشه درختان مجاور لطمه وارد کند، مقرر شد موضوع ایجاد یک طبقه زیر زمین در کمیته ای که در این لایحه به عنوان “کمیته فنی باغ” تعریف کردیم، مورد بررسی کامل و کارشناسی قرار بگیرد و اگر این کمیته به این نتیجه رسید که حفر ۲ متر خاک، خسارت و لطمه ای به ریشه درختان وارد نمی کند برای ایجاد زیرزمین مجوز داده می شود در غیراینصورت حتی یک طبقه زیر زمین هم اجازه احداث نخواهد داشت.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اضافه کرد:یکی از نکات مهم این لایحه، تشکیل کمیته ای تحت عنوان “کمیته فنی باغ” است. در گذشته اینگونه بوده که صدور پروانه در خصوص باغات هم مانند سایر املاک و اراضی غیرباغ در یک فرایند یکسان مورد بررسی قرار می گرفت اما شورای پنجم و کمیسیون های تخصصی پس از ارزیابی هایی که نسبت به اقدامات گذشته انجام دادند به این نتیجه رسیدند که باید فرایند صدور پروانه در خصوص باغات، متفاوت از سایر املاک و اراضی باشد و برای اینکه جانمایی محدوده سطح اشغال 15 درصدی و بنای حداقلی و ورودی باغ درست باشد و کمترین تعداد درخت از بین برود و نهایتا تمام ابعاد مورد نظر در خصوص رعایت قوانین و مقررات و مفاد این لایحه رعایت شود،کمیته ای تحت عنوان کمیته فنی باغ متشکل از یکی از مدیران کل معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، نماینده سازمان بوستان های شهرداری تهران، دو نفر کارشناس ارشد و خبره در حوزه معماری و محیط زیست، معاونت شهرسازی ومعماری منطقه ای که باغ در آن قرار گرفته، کارشناسان ناظر کمیسیون های تخصصی شورا اعم از کمیسیون های شهرساز ومعماری و سلامت و محیط زیست شورای تهران در این کمیته فنی تشکیل شود.

وی در خصوص تعیین ضوابط ساخت و ساز در خصوص اراضی مزروعی و کشاورزی بیان کرد: بسیاری از املاک و اراضی که در محدوده طرح تفصیلی قرار دارند جزو اراضی مزروعی و کشاورزی محسوب می شوند البته نه به این مفهوم که اکنون زیر کشت و زرع هستند بلکه در اسناد مالکیت آن قید شده است. در گذشته شورای شهر تهران به عنوان مرجع تشخیص باغ و غیر باغ در خصوص اراضی زراعی نیز مطابق ضوابط برج باغ تصمیم گیری می کرد اما در لایحه جایگزین مقرر کردیم برای این اراضی نیز مانند قانون جدید باغات تصمیم گیری شود.

پیش بینی بسته های تشویقی برای صاحبان باغات

سالاری ادامه داد: یکی از نکات مهم این لایحه عملکردهای مجاز به استقرار در باغات است. ما صرفا با رویکردهای سلبی و تنبیهی اعم از محدودیت در بارگزاری یا اعمال جرائم قابل توجه در خصوص قطع درختان نمی توانیم به حفظ و نگهداری باغات اقدام کنیم و مطالعات انجام شده نشان می دهد که ما در کنار اعمال رویکرد های تنبیهی و سلبی باید مجموعه ای از بسته های تشویقی و ایجابی را نیز برای صاحبان املاک و اراضی داشته باشیم، لذا به همین منظور مجموعه ای از عملکردهای مجاز به استقرار در باغات را برای اولین بار تعیین کردیم.

وی افزود: بر اساس این لایحه در صورت تصویب، صاحبان املاک و اراضی می توانند کاربری های قید شده در این لایحه را در باغات خود به بهره برداری برسانند که از جمله این کاربری ها می توان به ایجاد سالن های نمایش فیلم، تئاتر، موسیقی و کنسرت، ایجاد موزه ها و نمایشگاه های تاریخی و هنری،گالری ها، کتابخانه ها،خانه های فرهنگ ، فرهنگسراها، کانون پرورش فکری،‌ ایجاد دفاتر مطبوعاتی، سالن های ورزشی، مجموعه های روباز و کوچک تفریحی، تالارها برگزاری جشن روباز، باغ گیاه شناسی و جانور شناسی، تولید محصولات زراعی و دارویی، آموزشگاه های غیر رسمی، انجمن ها، کانون ها، خیریه ها، مهد کودک،خانه سالمندان و بازارچه های سنتی و… اشاره کرد. این ها مجموعه ای از بسته های تشویقی هستند که با ایجاد آن می توانیم برای صاحبان املاک و اراضی باغی انگیزه ایجاد کنیم به منظور حفاظت و صیانت از باغات تا باغ بودن ملک خود را به عنوان یک فرصت تلقی کنند و همچنین شهرداری را ملزم کردیم در ارائه بخشی از خدمات مانند کودپاشی، آبیاری و هرس درختان همراهی لازم را با مالکان داشته باشد.