رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، گفت: شهردار تهران و رییس شورای شهر توافق کردند که با توجه به مشکلات شهر که ناشی از افزایش جمعیت است و مسائل عدیده‌ای را در ارتباط با سرانه‌های هفت‌گانه و به ویژه شبکه حمل و نقل به وجود آورده است، سقف جمعیتی طرح تفصیلی حفظ و بیشتر از 10 و نیم میلیون نفر نشود.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و بین الملل شورای شهر تهران ،محمد سالاری در هفتاد و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه طبق طرح تفصیلی، جمعیت تهران طی یک افق 10 ساله باید به 9 میلیون و 300 هزار نفر برسد، اظهار کرد: در این طرح پیش‌بینی شده است که در موارد بحرانی جمعیت نهایتا به 10 و نیم میلیون نفر افزایش یابد.

 

وی با اشاره به اینکه گزارشات به دست آمده نشان می‌دهد که جمعیت تهران به موجب تحقق طرح تفصیلی به 13 میلیون نفر می‌رسد، تصریح کرد: این 13 میلیون نفر ناشی از جمعیت واحدهای مسکونی بوده و به میزانی که تعداد واحدهای مسکونی بارگذاری خواهد شد، جمعیت تهران به 13 میلیون نفر خواهد رسید.

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران به جلسه روز گذشته شورای عالی شهرداری و معماری اشاره کرد و افزود: در این جلسه مغایرت‌های طرح‌های تفصیلی و جامع مدنظر قرار گرفت. این در حالی بود که اواخر سال قبل در جلسه، موضوعی 8 بندی مطرح و مسائلی در ارتباط با لغو آن مدنظر قرار گرفت. بر این اساس قرار بود یک و نیم تا دو میلیون نفر به جمعیت تهران افزوده شود که با مخالفت ما، تصمیم بر این شد موضوع در کمیته‌های فنی مورد بررسی قرار گیرد.

 

به گفته وی، نهایتا شهردار تهران و رییس شورای شهر توافق کردند که با توجه به مشکلات شهر که ناشی از افزایش جمعیت است و مسائل عدیده‌ای را در ارتباط با سرانه‌های هفت‌گانه و به ویژه شبکه حمل و نقل به وجود آورده است، سقف جمعیتی طرح تفصیلی حفظ و بیشتر از 10 و نیم میلیون نفر نشود.

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در آن زمان امکان‌سنجی دقیقی در ارتباط با مباحث مرتبط با جمعیت شهر تهران انجام نشده، خاطرنشان کرد: برج‌سازی‌ها در منطقه 22 طبق طرح تفصیلی نبوده و نهایتا براساس مصوبه هشت بندی شهرداری معتقد بود که یک و نیم میلیون نفر و شورای عالی معماری و شهرسازی اعتقاد داشت که دو میلیون نفر به جمعیت شهر تهران اضافه شود که اعضای شورای عالی معماری و شهرسازی می‌خواستند مصوبه را ارسال کنند که با مخالفت ما مواجه شد و با توجه به اهمیت موضوع مقرر شد نهایتا طرح به شورای شهر تهران ارجاع داده شود.

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، گفت: در دولت قبل آقایان به گونه‌ای تصمیم گرفتند که در یک ساعت دو میلیون نفر به جمعیت شهر تهران اضافه شد.

 

سالاری ادامه داد: ساخت‌وسازها در حریم و نیز در مناطقی همچون پردیس، پرند و دماوند سبب افزایش بارگذاری‌ها شده و مشکلاتی را در شهر ایجاد کرده است.

 

بر اساس این گزارش در همین زمینه رییس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در افق 1404 قرار بود سقف جمعیت از 10 و نیم میلیون بیشتر نشود، گفت: طبق گزارش مشاور طرح جامع سقف جمعیت تهران نزدیک به 13 میلیون در نظر گرفته شده بود اما طبق توافق قرار شد راهکارهایی را به صورت مشترک با دولت به ویژه شورای عالی شهرسازی پیدا کنیم تا جمعیت شهر تهران از این بیشتر نشود.

 

مسجدجامعی افزود: بحثی که در آن زمان مطرح شد این بود که با توجه به مصوب شدن طرح تفصیلی و طرح جامع آیا ممکن است جمعیت از این بیشتر شود؟ همچنین گزارش دادند که چندصدهزار واحد مسکونی در تهران خالی است و درباره این موضوع نیز بحث‌های مفصلی مطرح شد.

 

رییس شورای شهر تهران همچنین تاکید کرد: با همکاری آقای سالاری، قرار است روسای کمیسیون‌های شورای شهر تهران با هم جلساتی بگذارند تا نظرات شورا گرفته و در جلسات آتی مطرح شود.

 

مسجدجامعی با اشاره به اینکه باید سند جدیدی در بهمن ماه 92 تشکیل می‌شد، افزود: درخواست کردیم تا این تنظیم سند جدید به تعویق بیفتد تا پیگیری‌های لازم انجام شود. دیروز هم جلسه‌ای در این رابطه داشتیم که بیش از دو ساعت به طول انجامید.

 

بر اساس این گزارش این توضیحات مسجدجامعی در حالی مطرح شد که احمد دنیامالی – رییس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر تهران در اعتراض به گزارش ارائه شده از سوی سالاری از او خواست تا با توجه به تاثیر این صحبت‌ها در قیمت مسکن و روند بازار اینگونه مسائل در جریان صحن علنی شورا مطرح نشود و پیش از طرح این مباحث در حضور رسانه‌ها، کار کارشناسی صورت بگیرد.

 

به گفته دنیامالی، با توجه به وجود یک میلیون ملک در تهران، هر سال سه درصد این میزان یعنی 30 هزار پروانه صادر می‌شود که طی 12 سال به 36 درصد می‌رسد و این میزان افزایش نمی‌تواند جمعیت تهران را به 13 میلیون برساند.