رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان اینکه با ساماندهی سیما و منظر شهری و تحقق معماری ایرانی- اسلامی اتفاق بزرگی رقم می خورد، اعلام کرد: یکی از مشکلاتی که در زمینه شهرسازی وجود دارد عدم محدودیت برای متولیان ساخت و ساز است.

محمد سالاری در گفت و گو با خبرنگار «تهران سما» با بیان اینکه به هم ریختگی نماهای شهری یکی از دلایل ناهنجاری ها و مشکلات روانی شهروندان تهرانی در طول روز است، عنوان کرد: نماهای شهری در سبک زندگی شهروندان تاثیر مستقیم دارند.

وی با تاکید بر کاهش فاصله طبقاتی در شهر، اضافه کرد: اگرچه امروز شاهد این فاصله طبقاتی در شهرسازی هستیم اما کاهش فاصله بین طبقات جامعه اساس معماری اسلامی است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه نماهای شهری در راستای موضوعات کیفی و محتوایی قدم برمی دارد، خاطرنشان کرد: این مسئله همانند سایر مقولات شهرسازی، پیرامون مسائل کمی نیست همین امر سبب شده است تا میان معماران و شهرسازان اختلاف نظر وجود داشته باشد.

سالاری ادامه داد: ما به عنوان کشوری اسلامی و در شهری که ام القرای جهان اسلام است با پیشینه غنی در زمینه معماری، باید درباره معماری اسلامی هم حرفی برای گفتن داشته باشیم زیرا اساس شهرسازی و معماری تبلور باورهای یک جامعه است و شهرها ظرف تربیت و آموزش شهروندان هستند.

وی یکی از مشکلات موجود در این زمینه را عدم محدودیت برای متولیان ساخت و ساز عنوان کرد و ادامه داد: هر کسی با هر پیشینه و تحصیلاتی و حتی بدون تحصیلات نیز می تواند به طور تام وارد عرصه شهرسازی شود.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران تصریح کرد: در همین راستا اگر بتوانیم سیما و منظر شهری را ساماندهی و معماری ایرانی و اسلامی را محقق کنیم در واقع توانسته ایم اتفاق بزرگی را رقم بزنیم.