هسته اولیه تهران، دچار مردگی شده است. روزها هزاران شهروند برای کسب درآمد در محدوده آن تردد می کنند، اما شب ها نه خانواده ای در حریم آن حاضر به زندگی است و نه چراغ خانه ای به واسطه حیات شهری در دل آن روشن می شود. چراکه امروز شاهد هستیم به واسطه تراکم اصناف و ترک فضاهای زندگی از سوی خانواده ها، منطقه 12 دچار مرگ تدریجی حیات شهری در دل شب شده است.»

 

این بخشی از گفته های محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران است که اجرای طرح انضباط شهری در منطقه 12 در راستای اصلاح وضعیت کنونی را از سوی شهرداری تهران به فال نیک می گیرد و می گوید: «سبک معماری منطقه 12، از قدمت هزاران ساله برخوردار است، هرچند که امروز نیاز به بازنگری و اصلاح در بسیاری از موارد و به ویژه در بعد منظر شهری دارد، اما امیدوارم با ورود و اجرای طرح انضباط شهری در حصار ناصری پایتخت، در کمتر از 2 سال آینده، شاهد بازگشت حیات شهروندی به این منطقه باشیم. چرا که با بازگردانده شدن حیات شهری به این منطقه شاهد خواهیم بود که انضباط و آرامشی در دل پایتخت شکل بگیرد که می تواند موجبات آرامش در سایر مناطق نیز شود.»

 

این کارشناس حوزه معماری و شهرسازی معتقد است یکی از راهکارهای استانداردسازی زندگی شهروندان و ایجاد جاذبه های سکنی گزینی در منطقه 12، می تواند از اصلاح و حذف زواید بصری آغاز و با پیاده راه محور شدن این بخش از تهران تحقق یابد. چراکه امروز شاهد هستیم محلاتی از این منطقه که خالی از سکنه شده اند، به دلیل تراکم اصناف، چندان قابل سکونت از سوی شهروندان شناسایی نمی شوند و همین خلاء حضور خانواده ها سبب شده بسیاری از مشکلات کنونی در قلب پایتخت ریشه بداوند. چراکه تجربه ثابت کرده، هر کجا خالی از سکنه شود، فرصت برای ظهور و بروز آسیب های اجتماعی فراهم تر است.

 

سالاری با یادآوری اینکه شهرداری در یک دهه گذشته در حوزه سخت افزاری و پرداختن به پروژه هایی که رویکرد عمرانی داشته اند، به ویژه در شبکه معابر و توسعه فضاهای سبز، توفیقات خوبی داشته و خوش درخشیده، ارتقا کیفیت محیطی شهر را اقدامات قابل توجه و ضروری برای فضای کنونی تهران می داند و می گوید: «از سال گذشته که بحث توسعه سند محلات در شهرداری قوت گرفت، ساماندهی سیما و منظر شهری و در راستای آن برقراری انضباط شهری در مناطق مرکزی پایتخت، در اولویت کار سازمان ای ذی صلاح در شهرداری قرار گرفت که ماحصل این مهم نیز مداخله در زمینه مرمت بافت های میراثی واقع در منطقه 12 و پیاده راه کردن معابر و فضاها و عرصه های عمومی در محل زندگی شهروندان است. از همین رو از سال گذشته شاهدیم که مجموعه اقداماتی در شهر تهران صورت گرفته که باعث بسی امیدواری در دیدبانان شهری و صاحب نظران عرصه معماری و شهرسازی بوده است.»

 

 

 

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر یکی از اقدامات مفید در راستای اجرایی شدن طرح انضباط شهری را تشکیل شورای راهبری در شهر تهران با عنوان شورای ارتقا کیفی پایتخت برشمرد و یادآور این مهم شد که ارتقا کیفیت زندگی از بعد محیطی یکی از ضروریات کنونی پایتخت است و در سال های اخیر خلاء چنین اقداماتی بسیار محسوس بود. از همین رو مدیریت شهری در ماموریت هایش با توجه به مشکلات شهر تهران به لحاظ گستردگی و جمعیت پذیری در ابعاد مختلف، در تلاش است تا تمامی مصوبات طرح جامع و تفصیلی شهر تهران را تحقق بخشد که ورود انضباط شهری به منطقه 12 در راستای همین طرح های بالادستی صورت می گیرد تا در آینده نه چندان دور هم شاهد بازگشت حیات شهروندی و اجتماعی به حصار ناصری تهران باشیم و هم تحولاتی موضوعی و موضعی در قلب پایتخت، سبب کاهش مشکلات کنونی و ارتقا شاخص های کیفی و کمی زندگی در منطقه 12 شود.