رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در جلسه علنی شورای شهر تهران ضمن تبریک به رییس و اعضای رییسه سال چهارم این دوره از شورا اظهار داشت: امیدوارم در این سال آخر شورای چهارم هیات رییسه در راستای اجرای مصوبات ،اسناد فرادست و ارتقا جایگاه نهاد شورا و همچنین جایگاه نظارتی این نهاد اقدامات موثری را انجام دهند.

وی در ادامه سخنان خود در اعتراض به برخورد فیزیکی یکی از نمایندگان مجلس با یک خبرنگار گفت: قطعا رسانه ها بعنوان رکن چهارم دموکراسی و همچنین فضای مجازی ظرفیت بسیار خوبی برای شفاف سازی موضوعات و تسهیل عملکرد مدیران جمهوری اسلامی ایران دارند.

وی ادامه داد: اگر اعتراض هست به بد اخلاقی های رسانه ای بوده و نمی توان به خاطر یکسری معدود کل رسانه ها و فضای مجازی را زیر سوال برد.

این عضو شورای شهر در ادامه سخنان خود در تذکری به چمران گفت: آقای رییس شما در رسانه ها اعلام کردید که از ماجرای واگذاری املاک توسط شهردای تهران به افراد خاص بوی توطئه می آید و آنرا به یک جناح سیاسی منتسب کردید و ما شدیدا به این موضع گیری معترضیم . مگر فضای مجازی در اختیار یک جناح سیاسی است ؟! ما و تمام مردم از بداخلاقی های فضای مجازی ناراحتیم پس نباید آنرا به یک جناح منتسب کرد. آیا درست بود در موضوع فیش های نجومی ما نیز آنرا توطئه یک جناح سیاسی اعلام کنیم ؟ آقای رییس چرا زمانیکه به اعضای اصلاح طلب اتهامی وارد می شود شما آنرا توطئه نمی دانید؟!

سالاری همچنین با اشاره به موضوع واگذاری های املاک به افراد خاص اظهارداشت:آقای قالیباف خود در مصاحبه ای رسمی این واگذاری ها را پذیرفتند اما آنرا مطابق قانون دانستند. سخنگوی قوه قضاییه نیز این گزارش را تایید کرده و تنها اعلام کرده اند که در مرحله مقدماتی و درحال تحقیق می باشند.از طرفی برخی افراد که نامشان در لیست بوده منکر این موضوع هستند و برخی آنرا مطابق قانون میدانند.

وی ادامه داد: بنابراین در این مقطع زمانی و در آخرین سال شورای چهارم مهمترین وظیفه شورا شفاف سازی این موضوع می باشد و قبل از اینکه مجلس شورای اسلامی طرح تحقیق و تفحص خود را در دستور کار قرار دهد ، وظیفه پارلمان است که به منظور صیانت از آبرو و حیثیت افراد در یک مسیر کارشناسی طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را ارائه دهد و در کمترین زمان ممکن با استفاده از ظرفیت کارشناسی این موضوع در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد. لذا من و تعدادی از همکاران طرح تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران در ارتباط با نحوه واگذاری های املاک و اراضی تهران را ارایه دادیم که لازم است تمام همکاران اعم از اصلاح طلب و اصولگرا و مستقل به منظور شفاف سازی و رفع اتهامات از این طرح حمایت کنند.

سالاری در پایان به سکوت سازمان بازرسی کل کشور در خصوص این گزارش انتقاد کرد.

متن طرح مذکور به شرح ذیل می باشد:

دلایل یک فوریت:

* در راستای ماده 75 آئین نامه داخلی شورای اسلامی شهر تهران مصوب 9 / 2 / 78 مبنی بر اعمال حق نظارت و طرح تحقیق و تفحص اعضای شورای اسلامی شهر تهران در هر یک از امور شهرداری

* دفاع از حیثیت و جایگاه شورای اسلامی شهر، اعضای محترم شورای اسلامی و مدیران خدوم شهرداری تهران با ارایه گزارش شفاف از عملکرد شهرداری به مردم

* لزوم شفاف سازی موضوع واگذاری املاک در شهرداری تهران به موجب آنچه که در رسانه ها و فضای مجازی انتشار یافته و جلوگیری از ایجاد شبهات برای افکار عمومی

* بررسی موضوع واگذاری املاک و اراضی در شهرداری تهران در یک مسیر کارشناسی در کمترین زمان

* لزوم ارایه گزارش جامع از مجموعه واگذاری املاک و اراضی شهرداری طی سال های گذشته در قالب تملک اراضی، تهاتر و مشارکت به اشخاص حقیقی و حقوقی در راستای شفاف سازی حوزه املاک و مستغلات شهرداری تهران

متن ماده واحده

به منظور بررسی جامع و شفاف سازی وضعیت و نحوه واگذاری و تهاتر املاک و اراضی و مستغلات در شهرداری تهران به اشخاص حقیقی و حقوقی و نیز بررسی عملکرد مالی شهرداری تهران و گزارش نهاد های نظارتی در این خصوص، به استناد ماده 75 مصوبه آئین نامه داخلی شورای اسلامی شهر تهران و تبصره های ذیل آن، مقرر شد هیاتی متشکل از هفت نفر از اعضای شورای اسلامی شهر تهران تشکیل و نسبت به تحقیق و تفحص درباره موارد مذکور با استفاده از کارشناسان مطلع و خبرگان این حوزه اقدام نموده و حداکثر دو ماه از زمان تصویب، گزارش مربوطه را تهیه و جهت بررسی در صحن شورای اسلامی شهر تهران ارایه نمایند.

لازم به ذکر است 16 نفر از اعضای شورای شهر تهران یک فوریت طرح تحقیق و تفحص از واگذاری املاک و اراضی شهرداری تهران را امضا کردند.