رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران، با اشاره به تغییر پهنه جنوبی باغات کن از مختلط به پهنه سبز تاکید کرد : حفظ باغات کن نیاز به آیین نامه عملیاتی دارد .

 

محمد سالاری، رئیس کمیسون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به پیشنهاد شورای شهر تهران و مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی مبنی بر اینکه باغات کن به عنوان پهنه میراث طبیعی شناخته شود، گفت: هرچند این مصوبه که هدف آن حفاظت و صیانت از باغات بهم پیوسته کن است، از مصوبات خوب شورای عالی معماری و شهرسازی است ولی ما شاهد اعتراضات گسترده ای در این خصوص بودیم. این اعتراضات از سوی اهالی و صاحبان باغات مبنی بر احقاق حقوقشان و همچنین انتقادات مدیریت شهری در خصوص تملک باغات بود .

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی در تشریح مشکل تملک باغات کن گفت: با توجه به اعتبارات شهرداری تهران عملا امکان تحقق این مصوبه وجود ندارد و از طرفی قیمت اراضی سال به سال افزایش پیدا میکند و در نتیجه نه تنها از باغات صیانت نمی شود که باعث بی انگیزگی مالکان شده که نتیجه آن خشک شدن باغات و توتستان ها است.

 

سالاری به حضور اهالی کن در صحن شورا و تشکیل کمیته ایی برای پیگیری مطالبات اهالی کن به ریاست نائب رئیس شورای شهر اشاره کرد و گفت : این کمیته متشکل از کمیسیون شهرسازی و معماری، کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری، معاونت معماری و شهرسازی و شهرداری منطقه 5 به همراه 4 تن از نمایندگان اهالی کن جلساتی را برگزار نمود و قرار شد برای اتخاذ تصمیم عملیاتی و واقع بینانه بازدید میدانی انجام شود .

 

وی از برگزاری جلساتی در آینده نزدیک در این خصوص خبر داد و اظهار داشت: تحقق هر مصوبه ای منوط به اندیشیدن یکسری راهکار های منطبق بر واقعیت است و اگر بخواهیم این مشکل برطرف شود باید آیین نامه ای عملیاتی و اجرایی برای آن تدوین کنیم .

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی به مشاهدات خود در بازدید از باغات کن اشاره کرد و گفت : متاسفانه ما شاهد ناهنجاری های بسیاری در این باغات بودیم چرا که تعداد قابل توجهی از مهاجران افاغنه تهران در این محدوده ساکن هستند، ضمن اینکه باغات و توتستان ها در یک رویکرد سریع در حال تبدیل شدن به محل تجمع مشاغل نامتجانس شهری ، مانند محل جمع آوری اتومبیل های فرسوده و یا کارگاههای تولیدی اعم از چوبکاری یا آهنگری است.

 

سالاری ادامه داد : در این ناهنجاری ها موضوع کمپ های معتادین نیز دیده می شود که در حال گسترش است و از طرفی در مقابل این ناهنجاری ها ساکنین و شهروندان کن قرار دارند که مشکلات عدیده ای برای آنها به لحاظ امنیتی و اجتماعی پدید آورده است .

 

 

 

وی ابراز امیدواری کرد تا بتوان با تعامل با دبیرخانه شورای عالی معماری و شهرسازی و همچنین تک‌تک اعضای شورای شهر نسبت به تدوین آیین نامه ای عملیاتی برای این موضوع اقدام کرد .