محمد سالاری دبیر همایش نقش احزاب در تبیین گفتمان اعتدال و عضو شورای عالی حزب همبستگی پیش از ظهر امروز پنجشنبه در همایش نقش احزاب در تبیین گفتمان اعتدال که در سالن تلاش برگزار شد، با اشاره به یک سالگی انتخابات ۲۴ خردادماه اظهار داشت: انتخابات ۲۴ خرداد انتخاباتی بود که طرحی نو در انداخت؛ انتخاباتی که یکی از مهمترین پیام دفاع مردم از عقلانیت و خردورزی بود.

 وی ادامه داد: تندروی‌های گذشته آن میزان در این سرزمین نارضایتی به همراه آورد که مردم یکپارچه شدند و نام اعتدال را از صندوق‌ها بیرون آوردند تا اعتراضشان به بی‌تدبیری‌ها را با ابزار مدنی نشان دهند.

 دبیر همایش نقش احزاب افزود: جریان اصلاحات هم تمام قد به میدان آمد و ائتلاف با اعتدال تدبیری شد برای بسیج همه نیروها در راستای رفع نابسامانی‌ها و ایستادن جلوی هرگونه افراط‌گرایی البته اعتدال فقط درس امروز دنیای مدرن نیست و مسلمانی یعنی مکتب اعتدال.

 سالاری با بیان اینکه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، هوای تازه‌ای در عرصه سیاسی کشور دمیده شد، افزود: مردم به تفکری رأی دادند که اصلاحات و اعتدال را پرچمداری می‌کرد. اصلاح وضع موجود، بهبود شرایط و مقابله با افراط و تفریط، پیام واضح مردم برای مدیران اجرایی بود؛ پیامی که دولت تدبیر و امید به خوبی شنیده و در راستای آن گام بر می‌دارد اما فراموش نکنیم که مردم تا زمانی پای این گفتمان می‌ایستند که نتایج سودمند و عملی آن را در زندگی روزمره خود مشاهده کنند و اینجاست که برای اداره امور تدبیر می‌طلبد تا اشتباهات گذشته چراغ راه آینده باشد.

 وی با اشاره به مفهوم اعتدال گفت: اعتدال مفهومی است که هنوز در عرصه سیاسی نیاز بیشتری به تعریف و تعیین حد و حدود دارد و باید شاخص‌های آن بررسی بیشتری شود تا برداشت مشترکی از آن ایجاد شود.

 دبیر همایش نقش احزاب با بیان اینکه وقتی چارچوب و حد و حدود یک گفتمان تعریف نشود، در گذر زمان چالش‌هایی درباره شاخص‌های آن گفتمان ایجاد می‌شود، یادآور شد: یکی از این چالش‌ها توقع و مطالبات احساسی از شرایط کشور است. نگاه غیرواقعی‌بینانه، تصمیمات و اقداماتی به همراه خواهد داشت که باز هم می‌تواند افراطی‌گری را جایگزین عقلانیت و خردورزی کند.

 سالاری ادامه داد: این مهمترین آسیبی است که می‌تواند گفتمان اصلاح‌طلبی و اعتدالگرایی وارد کند لذا ضروری است جریان‌ها و احزاب موثر در تداوم این گفتمان در نشست‌هایی، ابعاد و اضلاع گفتمان اعتدال را تبیین کنند تا بتوان به یک مفهوم حداقلی و حداکثری رسید و معیاری برای فعالیت‌ها به دست آورد.

  وی با بیان اینکه رئیس جمهور مطرح کرد که اعتدال آرمانخوانی واقع‌بینانه و محملی برای بهتر زیستن ایرانیان است، گفت: شرایط سیاسی کشور به‌‌گونه‌ای است که برای منزوی کردن تندروها و افراطیون ضرورت دارد روز به روز جریان‌های مخالف افراطی‌گری برای ترویج عقلانیت و خردورزی متحدتر شوند و این یک ضرورت برای خروج کشور از نابسامانی‌هایی است که با بی‌تدبیری دولت قبل ایجاد شده است.

 دبیر همایش نقش احزاب گفت: حزب همبستگی ایران اسلامی به عنوان یکی از احزاب پیشگام در جریان اصلاحات پیشقدم شد تا از سوی جامعه حزبی گامی در جهت تبیین گفتمان و مشی اعتدال در کشور برداشته شود. براین اساس با بررسی‌های همه جانبه شورای عالی حزب به این نتیجه رسید که در آستانه سالگرد انتخابات ۲۴ خرداد همایشی راهبردی با عنوان نقش احزاب در تبیین گفتمان اعتدال برگزار کند تا ازیک طرف، حرکت در مسیر عقلانیت و خردورزی تداوم یابد و از طرف دیگر توسعه تحزب در کشور جدیت بیشتری پیگیری شود چراکه فعالیت احزاب و تحقق نظام حزبی یکی از لوازم اساسی مشارکت حداکثری مردم و تضمینی برای بقای مردمسالاری است.

 سالاری با بیان اینکه باید از فرصت امروز برای توسعه فعالیت حزبی بهره برد، تاکید کرد: اصلاح قانون انتخابات و افزایش نقش احزاب در آن یکی از مهمترین اقداماتی است که برای تحقق توسعه سیاسی باید ازسوی دولت تدبیر و امید پیگیری شود تا همانگونه که مرکز پژوهش‌های مجلس اخیرا تاکید کرده است، سیاست انتخاباتی در ایران از جبهه محوری و جناح‌محوری غیرشفاف به سمت حزب‌محوری شفاف و از کاندیدامحوری به سمت حزب‌محوری حرکت کند.

 وی ادامه داد: حزب همبستگی ایران اسلامی به‌عنوان نخستین حزب مولد تفکر اصلاحات که در تاریخ ۲۷ شهریور ۷۶ حوزه فعالیت آن به تصویب کمیسیون ماده ۱۰ احزاب رسید و ۲۰ تیر ۷۷ پروانه فعالیت حزب توسط وزارت کشور صادر شد، این فرصت را غنیمت می‌شمارد تا در راه توسعه نظام حزبی در فضای اعتدال گام‌های اساسی برداریم.