محمد سالاری گفت: شورای اسلامی شهر تهران می بایست شهرداری را ملزم نماید مطالعات و پیوست های ترافیکی هتل فرشته را جهت بررسی به شورا ارائه دهد تا دغدغه ذینفعان شهری و ساکنین محله در مورد ایجاد مشکلات ترافیکی احتمالی مورد بررسی دقیق قرار گیرد .

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در سخنان خود در صحن شورا به مساله ساخت هتل فرشته که این روزها در رسانه ها مطرح و مورد توجه است اشاره کرد و گفت : برخی از رسانه ها اطلاعاتی را منتشر کردند که ما با بررسی هایی که انجام دادیم و جلسه ای که با شهردار منطقه و معاونت شهرسازی وهمچنین بازدیدی که از پروژه داشتیم مغایرت دارد. هرچند که باید بگوییم رسانه ها خود ناظرین خوبی بر شهر و مدیران آن هستند و این مساله موجب گسترش نظارت اجتماعی می شود اما یک انتقاد دارم از برخی سایت ها که با انعکاس مطالب خلاف واقع یا بر اساس اطلاعات اشتباهی که به آنها داده می شود باعث تشویش اذهان عمومی می شوند و بعضا اعضا و مدیران نیز بر اساس نوشته های آنها نظراتی را ارائه می دهند.

 

این عضو شورا ادامه داد: بر اساس نوشته یکی از سایت ها تعداد طبقات این هتل 57 طبقه اعلام شده اما بررسی ها نشان می دهد که این هتل ، دارای 46 طبقه است و مصوبه کمیسیون ماده 5 و مصوبه شورای شهر را برای ساخت هتل دارد. این هتل در کل 11 طبقه زیر زمین نسبت به گذر پایین دارد و فاصله بین گذر پایین تا گذر بالا 6 طبقه است که یک اختلاف سطح 6 طبقه ای با ارتفاع بلند بین گذر پایین و گذر بالا وجود دارد و بالای گذر بالا ( گلپاد) 30 طبقه مجوز ساخت هتل داده شده است.

 

وی با اشاره به اینکه در سایت های مزبور بعضا گفته شده است ، گذر دسترسی هتل، 5 متری است اعلام کرد: این هتل برای دسترسی ، یک گذر 18 متری و دو گذر 12 متری مطابق طرح تفصیلی دارد.و سرمایه گذار در مورد گذرهای پایین و بالای هتل فضای مکث قابل توجهی را اختصاص داده است تا امکان تردد به این هتل سهل تر شود.

 

سالاری افزود: حدود 40 درصد کل بنا از 10600 متر مربع فضای مفید مربوط به هتل ومرکز تجاری اختصاص دارد و مابقی به مشاعات اعم از راهروها ، پارکینگ و… تخصیص داده شده است.

 

سالاری در پایان این بحث گفت: شورای اسلامی شهر تهران می بایست شهرداری را ملزم نماید مطالعات و پیوست های ترافیکی این پروژه را جهت بررسی به شورا ارائه دهد تا دغدغه ذینفعان شهری و ساکنین محله در مورد ایجاد مشکلات ترافیکی احتمالی مورد بررسی دقیق قرار گیرد .

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران همچنین با اشاره به انتشار مطالعات مرکز پژوهش های مجلس در مورد تبعات درآمدهای ناپایدار کلانشهرها به ویژه کلانشهر تهران اظهار داشت: علاوه بر مبحث مربوط به فروش تراکم و تبعات ناشی از آن، از جمله افزایش جمعیت در کلانشهرها که در این پژوهش مورد اشاره قرار گرفته، به مشکلاتی مانند آلودگی هوا، افزایش جرم و جنایت، کاهش کیفیت زندگی و … تاکید دارد و نیز در مورد تصمیمات دولت در دهه 60 در ارتباط با لزوم خودکفایی شهرداری های کلانشهر ها در حوزه تامین اعتبارات لازم و بودجه اشاره نموده است وقرار بود دولت در مدت 6ماه لایحه ای را مبنی بر نحوه تأمین درآمدهای کلانشهرها ارائه دهد و به سمت ایجاد درآمدهای پایدار حرکت کند که متأسفانه بعد از دو دهه انجام نشده است و این موضوع مورد نقد قرار گرفته است .

 

سالاری افزود: در دولت تدبیر و امید در خرداد ماه سال 94 ،شورای عالی شهرسازی و معماری کشور تصمیم گرفت تا مطالعاتی را که در این ارتباط در دبیرخانه شورا انجام شده به عنوان مطالعات پشتیبان جهت تدوین لایحه ای با همکاری دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، وزارت کشور و وزارت اقتصاد و دارایی تهیه کند و قرار شد که بعد از تدوین، به کمیسیون دولت ارجاع شود و در سطح دولت مطرح و تصویب شود.

 

وی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات ،مربوط به قانون جامع لایحه مدیریت شهری است که در کمیسیون اصلی دولت در حال بررسی میباشد و نگرانی در مورد رویکرد دولت محوری و کاهش اختیارات شوراها در آنجا وجود دارد. همچنین موضوع مربوط به انتقال پایتخت که اخیرا توسط رئیس جمهور ابلاغ شد و دولت ،وزارت راه و شهرسازی را مکلف کرد که این موضوع را مورد بررسی جدی قرار دهد.

 

این عضو شورا همچنین مجموعه اقداماتی که در مجلس شورای اسلامی در سال گذشته مطرح و در ارتباط با حوزه اختیارات نهاد شورا، نحوه انتخاب شهردار توسط مردم یا شورا مطرح شده است را از جمله فعالیت هایی که نظر شورای شهر در آن بسیار اهمیت دارد عنوان کرد.

 

سالاری همچنین به تصمیم وزارت راه و شهرسازی در ارتباط با ایجاد شهر فرودگاهی در جنوب تهران اشاره کرد و گفت : ایجاد 25 شهرک تجاری، مسکونی، گردشگری و رفاهی در محدوده 13700 هکتاری فرودگاه امام خمینی و مجموعه چنین تصمیماتی ایجاب می کند که شورای شهر تهران با توجه به جایگاه ویژه ای که در بین شوراها ی اسلامی شهر و روستا دارد و به عنوان نماد شوراهای کشور مطرح است و ظرفیتی که اعضای شورای شهر تهران در سابقه عملکرد شورا دارند در این زمینه پویاتر و فعال تر عمل کند.

 

وی افزود: من معتقدم شورای شهر در زمینه ارتباط و رصدکردن موضوعات کلان که مرتبط با مدیریت شهری یا در حوزه اختیارات نهاد شورا و شهرداری ها است آنچنان که توقع می رود اقدام نمیکند، بنابراین پیشنهاد میکنم شورای شهر درگیر روزمرگی نباشد و اتاق فکری ایجاد کنیم که موضوعاتی از این دست که مرتبط با اساس و فلسفه وجودی نهاد شورا و اختیارات و نظارت شورا می باشد در این اتاق مورد بررسی قرار گیرد .