سالاری با اشاره به بیمه کارگران ساختمانی که توسط سازمان تأمین اجتماعی دریافت می شود، گفت : از محل این درآمد هیچ خدماتی به کارگران ساختمانی داده نمی شود و این موضوع تنها باعث افزایش رکود در صدور پروانه های ساختمانی شده است.

 

محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در جریان یکصد و چهل و هشتمین جلسه شورا، به موضوع عوارض مترتب بر پروانه ساختمانی به عنوان بیمه کارگران ساختمانی اشاره کرد و گفت: این قانون در مجلس تصویب شده و اکنون نیز 15 درصد از کل عوارض به عوارض بیمه کار گران ساختمانی تعلق می گیرد و سازمان تأمین اجتماعی نیز در زمان صدور پروانه این مبلغ را دریافت می کنیم.

 

سالاری اظهار داشت: اکنون کل شوراهای کشور با اساس این مصوبه اختلاف جدی دارند چرا که دولت از محل این مصوبه هیچ خدماتی به کارگران ساختمانی داده نمی شود و این موضوع تنها باعث افزایش هزینه ساخت و ساز و در نتیجه رکود صدور پروانه های ساختمانی شده است.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی شورا با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی، گفت: براساس این مصوبه 15 درصد از کل عوارض ساختمانی برای بیمه کارگران ساختمانی در نظر گرفته شده است، اما مشکل که اکنون پیش آمده این است که بیمه تأمین اجتماعی معتقد است که عوارض «بهینه» که جدیداً مورد تصویب شورای شهر واقع شده نیز باید شامل این 15 درصد باشد.

 

وی افزود: به عنوان مثال یک ساختمان که طبقه همکف آن تجاری و بالای آن مسکونی است بابت تجاری سازی باید به شهرداری عوارض بهینه پرداخت کند که اگر بخواهد 15 درصد از این رقم را نیز علاوه بر ارقام قبلی به عنوان بیمه کارگران ساختمانی بپردازد یک رقم بسیار بالایی برسازنده تحمیل می شود که این موضوع باعث قفل شدن ساخت و ساز خواهد شد.

 

سالاری همچنین با اشاره به حق الزحمه ناظرین سازمان نظام مهندسی و دیگر عوارض مترتب، افزود: اگر بخواهد وضع به همین منوال پیش برود دیگر هیچ توجیهی برای گرفتن پروانه ساختمانی وجود نخواهد داشت و این موضوع باعث رکود بازار مسکن خواهد شد.

 

وی در ادامه افزود: در این خصوص شورای شهر باید با نمایندگان مجلس و سازمان تأمین اجتماعی مذاکراتی انجام دهد تا این موضوع حل شود و مردم با اجرای این مصوبه با مشکلات جدی مواجه نشوند.