رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: باید رسیدگی به وضعیت معماری و شهرسازی را در اولویت قرار دهیم و اگرنسبت به برخورد با متخلفین ساخت و ساز اقدام نشود، با پلاک ثبتی تخلفات را اعلام می کنیم.

محمد سالاری در نشست خبری ارائه گزارش عملکرد کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران اظهار داشت: یکی از مهمترین اقدامات این کمیسیون تشکیل کمیته های نمای ساختمان ها بوده که برای نخستین بار در تاریخ مدیریت شهری در پایتخت انجام شد.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در ادامه از کسب درآمد پایدار در حوزه IT و پهنه‌های S ویژه برای تهران خبر داد و گفت: نگرانی‌هایی درباره بدهی ۳۰ الی ۴۰ هزار میلیاردی شهرداری تهران به پیمانکاران وجود دارد.

وی اظهار داشت: کمیسیون شهرسازی توانست رویکرد کمیسیون ماده 5 را اصلاح کند به گونه‌ای که می‌توان گفت در ماه‌های اخیر روند عملکرد این کمیسیون بهبود پیدا کرده است.  تصمیماتی که در کمیسیون ماده 5 گرفته می‌شود با بحث و جدل و کار کارشناسی همراه است و نسبت به گذشته تفاوت‌های قابل توجهی پیدا کرده است.

وی درباره اقدامات صورت گرفته برای افزایش درآمدهای پایدار شهر تهران، گفت: اقتصاد شهر یکی از مهمترین موضوعات مدیریت شهری است و اگر می‌بینیم تعداد زیادی پرونده به کمیسیون ماده 100 ارجاع می شود نتیجه نبود درآمدهای پایدار است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران تصریح کرد: ما اعتقاد داریم حال که شهر به سمت الکترونیکی شدن پیش می‌رود ما نیز به فکر کسب درآمد در این حوزه باشیم. موضوعاتی مانند احصای درآمد از شبکه‌های فیبرنوری و شبکه‌هایی که می‌تواند در حوزه آی تی خدماتی ارائه دهند می‌تواند موجب کسب درآمد برای شهرداری شود.

وی در ادامه به پهنه‌های s ویژه در جنوب شهر تهران اشاره کرد و گفت: بیش از یک هزار هکتار پهنه s ویژه در جنوب تهران وجود دارد که می‌توان در آن مجموعه‌های تجاری و خدماتی احداث کرد. این امر می‌تواند بستر مناسبی برای اشتغال و کسب درآمد پایدار برای شهر تهران ایجاد کند.

باقی‌ماندن دیون پیمانکاران میراث بدی برای دوره‌های بعدی مدیریت شهری خواهد بود

سالاری درباره دیون شهرداری به پیمانکاران، اظهار داشت: باقی‌ماندن دیون پیمانکاران میراث بدی برای دوره‌های بعدی مدیریت شهری خواهد بود. این مسئله پیمانکاران را دچار مشکلات جدی کرده و باعث ایجاد فضای رانتی شده است. فردی که نتواند بدهی خود را وصول کند ممکن است سعی در ایجاد ارتباطاتی خاص داشته باشد و این موضوع یکی از معضلات شهر به حساب می‌آید.

 وی با بیان اینکه این نگرانی وجود دارد که رقم بدهی‌های شهرداری حدود30 الی 40 هزار میلیارد تومان باشد، گفت: این درحالی است که دولت نیز بدهی قابل توجهی از سنوات گذشته تاکنون به شهرداری دارد. بنده فکر می‌کنم اولویت اصلی این است که کارگروهی برای رسیدگی به این موضوع ایجاد شود تا فکری اساسی برای این معضل صورت گیرد.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در ادامه اظهارات خود گفت: عملاً معاونت شهرسازی که باید برای تحقق طرح‌های موضوعی و موضعی بپردازد به دلیل مشکلات مالی از سوی شهرداری تحت فشار است و اقداماتی برای کسب درآمد انجام می‌دهد.

تأخیر در اعلام تغییر ضریب k نشانگر یک استراتژی در شهرداری است

وی گفت: تأخیر در اعلام تغییر ضریب k نشانگر یک استراتژی در شهرداری است چرا که ار اواخر سال 93 مردم را مطلع کردند تا اجرای آن به تعویق افتاد تا شهروندان برای دریافت پروانه‌های تجاری اقدام کنند. کاری که درباره طرح تفصیلی نیز انجام شد و به اجرا درآمدن آن چندین ماه به تعویق افتاد تا با اذهان عمومی بازی کند.

سالاری افزود: لغو تفاهم نامه شهرداری با سازمان نظام مهندسی هیجانی بین مردم ایجاد کرد که بدون رعایت ضوابط می‌توانند اقدام به اخذ پروانه ساخت کنند در واقع این رویکرد نیز تشویقی برای صدور بیشتر مجوز است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: چند پرونده تخلف در دست بررسی قرار دارد که بعد از انجام بررسی‌های نهایی گزارش دقیق آن را اعلام خواهم کرد.

مطرح کردن فروش شهروند نتیجه مشکلات مالی اخیر شهرداری تهران است

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در پاسخ به پرسشی درباره واگذاری فروشگاه‌های شهروند، تصریح کرد: این تصمیمات نیز نتیجه مشکلات مالی اخیر شهرداری تهران است. بنده همیشه اعتقاد داشتم برای اینکه به سمت درآمدهای پایدار برویم راهکار اساسی این است که املاک و اراضی شهر تهران فروخته نشود.

وی ادامه داد: اساساً در شهرهای توسعه یافته مانند لندن 70 درصد درآمدها پایدار است که 80 درصد این رقم ناشی از اجاره داری املاک متعلق به شهرداری است. بنابراین هرچه املاک و اراضی بزرگ مقیاس بیشتری در اختیار شهرداری باقی بماند کسب درآمد از آنها بیشتر امکانپذیر خواهد بود.

سالاری افزود: دریک پروژه در منطقه 22 سهم شهرداری 22 درصد بود که اگر آن سهم حفظ و به اجاره داده می‏شد حدود 225 میلیارد تومان درآمد عاید شهرداری می‏شد. این درحالی است که کل بودجه‌ای که شهرداری برای آن اختصاص داده 185 میلیارد تومان بوده است.

تنزل جایگاه شوراهای شهر در برنامه ششم توسعه

وی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه جایگاه شورای شهر تنزل یافته و شهرداری‌ها به نوعی زیرمجموعه دولت خواهند بود.

سالاری همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تخریب طبقه غیرمجاز پاساژ علاءالدین و علت تعلیق اجرای آن گفت: جای تأسف بسیار است که شورای شهر در یکی از پروژه‌های مطرح به درستی ورود کرد به درستی رأی قلع و قمع آن صادر شد و دیوان عدالت اداری همکاری لازم را انجام داد اما هنوز تخریب طبقات غیرمجاز انجام نشده است. امیدوارم این امر در سال جاری تحقق پیدا کند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره پروژه‌های نیمه کاره شهر تهران نیز گفت: شورای شهر مصوبه‌ای تعیین کرد و بر اساس آن مقرر شد از پروژه‌های نیمه کاره عوارض دریافت شود که البته به نظر می‌رسد که باید عوارض بیشتری از آنها اخذ شود.

تمایل به کسب درآمد دلیل اجرایی نشدن آراء کمیسیون ماده صد

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان اینکه ساخت و ساز غیرمجاز روند نگران کننده‌ای در تهران دارد گفت: مجموعه آرایی که در کمیسیون ماده 100 صادر می‌شود به اجرا درنمی آید و دلیل آن به مراجع قضایی بازمی‌گردد که بعضاً آراء کمیسیون را رد می‌کنند و دلیل دیگر مربوط به تمایل به کسب درآمد از این حوزه است.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه چگونه توانسته‌اید تاکنون از بیان تخلفات ساخت وساز بسیاری که در شهر صورت می‌گیرد خودداری کنید، گفت: بعضاً ممکن است در طول هفته ده‌ها مورد از تخلفات مطرح شود که ما از ادامه آن جلوگیری و پروانه آن را لغو کرده‌ایم. اگر در هر جلسه شورا بخواهیم هر کدام از این پلاک‌های ثبتی را مطرح کنیم موضوع به حاشیه کشیده می‌شود ولی گاهی مسیر تعامل فایده ندارد و زمانی که میزان تخلف زیاد باشد مجبور می‌شویم آن را با رسانه‌ها در میان بگذاریم. شخصاً گزینه آخرم طرح موضوع تخلفات ساختمانی در رسانه است.

وی درپاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه بزرگترین مجتمع تجاری دنیا در تهران در ابعاد قابل توجهی مجوز ساخت گرفته در حالیکه مالک آن تخلفی در یکی از مناطق تهران داشته است، گفت: اجرای یک پروژه با ابعاد قابل توجه فی نفسه اشکالی ندارد و اگر بر اساس ضوابط شهرسازی باشد مشکلی نخواهد داشت.

محمد سالاری در ادامه نشست خبری امروز خود به تشکیل کمیته نما در مناطق شهرداری تهران اشاره کرد و اظهار داشت: نمای ساختمان‌ها قبل از صدور پروانه در کمیته نما بررسی می‌شود.

وی ادامه داد: کمیته‌های نمای مناطق 22 گانه از طراحان و کارشناسان شهری و حقوقی تشکیل شده است اما متأسفانه شهرداری تهران در ابلاغیه‌ اخیر خود اعلام کرده که پس از صدور پروانه، بررسی نما توسط کمیته مذکور صورت گیرد. هرچند شهرداری علت این کار را تسهیل در راستای فرآیند صدور پروانه اعلام نموده است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران تصریح کرد: در سال‌های گذشته عوارض کاربری‌های تجاری و اداری در سطح شهر تهران با یک تعرفه محاسبه می‌شد بر این اساس نیز شهرداران مناطق به صورت سلیقه‌ای عمل می‌کردند و از متقاضیان رقم یکسانی دریافت نمی‌گردید.

وی افزود: در این خصوص به شهرداری تهران تذکراتی داده بودیم اما از آنجایی که کاربری‌های تجاری یکی از راه‌های کسب درآمد برای شهر است، عملا این تذکرها بلاتکلیف باقی‌ می‌ماند که نهایتا کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر بعد از بررسی‌های لازم نسبت به شناسایی کل راسته‌های تجاری اقدام و آنها را بر اساس مرغوبیت تقسیم‌بندی کرد.

سالاری خاطرنشان کرد: گلایه ما از شهرداری تهران این است که چرا با وجود تعیین اخذ عوارض کاربری‌های تجاری پس از حدود یکسال هنوز آن را اجرایی نکرده است و بعد از تذکرات متعدد معاونت شهرسازی قرار است از ابتدای خرداد سال جاری این مصوبه شورا را اجرایی کند.

وی در ادامه اظهارات خود گفت: از سال 91 که طرح تفصیلی به اجرا در آمد تعدادی بخشنامه ستادی حمایتی به مناطق 22گانه ابلاغ شد، که در بررسی تعداد زیادی از آنها متوجه شدیم آنها عملا با مفاد طرح تفصیلی مغایرت دارند و مانع از اجرای صحیح طرح تفصیلی می‌شوند. بر همین اساس پس از هماهنگی با معاونت شهرسازی نسبت به لغو آنها اقدام کرده‌ایم اما حالا متوجه شده‌ایم که بسیاری از آن بخشنامه‌های ستادی و حمایتی دوباره احیا شده است و به دلیل کسب سود بیشتر بسیاری از قوانین رعایت نمی‌شود.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با انتقاد از تصمیمات سلیقه‌ای و مغایر با مفاد طرح تفصیلی در شورای معماری مناطق، گفت: در کارگروه نظارتی کمیسیون شهرسازی شورای شهر، بسیاری از مغایرت‌ها احصا شد.

میزان تخلفات در شورای معماری مناطق به طور چشمگیری افزایش یافته است

وی در ادامه با بیان اینکه در نیمه دوم سال 94 شاهد افزایش تحرکات در مناطق هستیم، گفت: میزان تخلفات در شورای معماری مناطق به طور چشمگیری افزایش یافته و اساسا شهرداری از آنجایی که در حوزه کسب درآمد از محل بارگذاری ساخت و ساز دچار مشکل شده است بر عملکرد این شوراها نظارت نمی‌کند.

سالاری با اشاره به توقف بلندمرتبه‌سازی و نظارت شورا بر نحوه بارگذاری‌ها، تصریح کرد: نظارت رسانه‌ای بر تخلفات شهرسازی بی‌نظیر بوده و متخلفان وقتی می‌بینند رسانه‌ها بر روی شناسایی تخلفات زوم کرده‌اند خود را عقب می‌کشند.

وی همچنین از افزایش بدهی‌های شهرداری خبر داد و گفت: متاسفانه فشار بر شهرداری مناطق برای کسب درآمد موجب شده تا شورای معماری مناطق تحرکات زیادی داشته و از همین جا هشدار می‌دهیم علیرغم اینکه رویکرد شورا تعاملی است اما قطعا برای اعلام تخلفات از رسانه‌ها کمک می‌گیریم.