رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران گفت: روند تغییر کاربری باغات در کمیسیون ماده ۵ متوقف شده است.

 

به گزارش فارس، محمد سالاری در بازدید از خبرگزاری فارس درباره چگونگی تشکیل کمیسیون شهرسازی و معماری شورا گفت: مسائل حوزه شهرسازی در دهه های گذشته همواره مغفول مانده بود، اما با شروع به کار شورای چهارم، اولین اقدامی که در بررسی شرح وظایف کمیسیون ها صورت گرفت، اضافه کردن سه کمیسیون به کمیسیون های سه گانه شورا بود که از آن جمله کمیسیون شهرسازی و معماری بود.

 

وی ادامه داد: هر چند در زمان ثبت نام برای عضویت در کمیسیون ها، کمترین تعداد عضوی که ثبت نام کردند، مربوط به این کمیسیون بود، اما تشکیل این کمیسیون با استقبال بسیاری از کسانی که مسائل شهر را دنبال می کردند و خود اعضای شورا روبرو شد و به ویژه ریاست شورا انصافا در این زمینه حمایت تمام قدی از کمیسیون شهرسازی و معماری داشتند.

 

سالاری افزود: علاوه بر این در دیدار با مقام معظم رهبری که بعد از دو ماه از شروع به کار شورا اتفاق افتاد و رئیس شورا در آن جلسه درباره کمیسیون های جدید توضیح داد، رهبر انقلاب از این کمیسیون ها بسیار استقبال کردند، ولی از کمیسیون شهرسازی اسم بردند و به طور ویژه گفتند که از تشکیل این کمیسیون خوشحال شده اند و تاکید بر تقویت این کمیسیون کردند.

 

وی اضافه کرد: علت این بود که در تمام ملاقات های مسئولان حوزه شهرسازی و معماری با مقام معظم رهبری در سال های گذشته، ایشان همواره دغدغه جدی داشتند که متاسفانه در حوزه موضوعات شهرسازی و معماری مشکلات فراوانی داریم. یکی از این نگرانی ها، بحث هویت شهرهای ایرانی، به ویژه تهران به عنوان پایتخت سیاسی و اجتماعی کشور است. نابهنجاری های شهرسازی مثل گسترش تهران در سطح افق به ویژه در دامنه البرز، تغییر کاربری هایی که در مورد باغات رخ داده، ساخت و ساز در حریم شهر و به ویژه بحث سیما و منظر و نماهای شهری که معضلی اساسی شده، همواره نگرانی رهبر انقلاب را برانگیخته است.

 

سالاری تاکید کرد: دغدغه ایشان باعث شد که وظیفه ما هم در کمیسیون شهرسازی و معماری مضاعف شود. ما در ابتدای تشکیل کمیسیون، ساختار کمیسیون و کمیته های ذیل آن را با شرح وظایف مشخص کردیم و کارهای خود را اولویت بندی کردیم. یکی از اولویت های مهم کمیسیون، بحث صیانت از باغات بوده، زیرا کمیسیون باغات به موجب مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام زیرمجموعه کمیسیون معماری و شهرسازی است و درباره پرونده هایی که کمیسیون ماده 7 و دیوان عدالت اداری رای می دهد و ذی نفع نسبت به رای صادره اعتراض می کند، بررسی و تجدید نظر آن در کمیسیون معماری و شهرسازی انجام می شود و رای این کمیسیون پس از تصویب در صحن شورا مبنای عمل قرار می گیرد.

 

وی در ادامه گفت: در مدت فعالیت شورای چهارم، انصافا در زمینه حفظ و گسترش فضای سبز اتفاقات خوبی افتاده است. از جمله توانستیم کمیسیون ماده 5 را به عنوان کمیسیونی که به لحاظ قانونی اختیار تغییر کاربری ها را دارد، قانع کنیم تا با رویکرد تغییر کاربری باغات و فضای سبز به دستورات کاری خود نگاه نکنند و این روند متوقف شد.

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا همچنین گفت: کمیسیون در صدد است با توجه به مشکلات باغات کن و تعرض سودجویان به حریم باغات آن و پارک مادر، بازدید میدانی با حضور اعضای شورای شهر از منطقه داشته باشد.