محمد سالاری، گفت: وزارت راه و شهرسازی بدنبال تصویب مدلی جهت دو مرحله ای شدن فرایند صدور پروانه ساختمانی می باشد.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در جلسه کمیسیون معماری و شهرسازی با اشاره به پیشنهادات جدید درخصوص فرایند صدور پروانه ، گفت: با توجه به شکل گیری تغییراتی در معاونت شهرسازی و معماری و رویکرد تعامل شورای شهر با نهادها و سازمان‌های ذیربط، کمیته‌ای پنج نفره در ارتباط با موضوعات نظام مهندسی تشکیل شده است تا مراحل صدور پروانه مورد بررسی قرار گیرد.

 

وی افزود: این کمیته پنج نفره متشکل از غفرانی – ریاست سازمان نظام مهندسی، واحدی – مدیرکل شهرسازی و معماری، کریمی – معاون عمرانی استانداری تهران، پشمچی زاده – معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران و مظاهری -معاون وزیرمسکن در این کمیته شرکت دارند و پیشنهاداتی در این زمینه مطرح شده است که از آن جمله می‌توان به ارائه مدل و الگوی جدیدی در ارتباط با بازبینی فرایند و روند صدور پروانه‌ها و پایان کارهای ساختمانی در کل کشور و به ویژه در شهر تهران از سوی دکتر مظاهریان ، معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد.

 

سالاری بیان داشت: هر گونه اتفاق جدید در شهر تهران به عنوان یک تجربه جدید به سایر شهرها منتقل می‌شود و تدوین مدل‌های جدید می‌تواند در حوزه شهرسازی و معماری مؤثر باشد.

 

سالاری با اشاره به تدوین مدل جدید صدور پروانه‌های ساخت‌وساز در شهر تهران گفت: مدل و الگوی جدید به لحاظ شکلی با مدل فعلی و جاری صدور پروانه‌ ساخت‌وساز در شهر تهران تفاوت قابل توجهی خواهد داشت.در این مدل دو پروانه برای ساخت و ساز پیش‌بینی شده است که در بخش اول پروانه اولیه یا به عبارتی پروانه شهرسازی برای ساختمان‌ها نامیده می‌شود و مرحله دوم، پروانه اجرایی ساختمان است.

 

وی با اشاره به جزئیات فرایند صدور پروانه در گام نخست گفت: در این مرحله کارگزاری تعریف شده است که این کارگزار می‌تواند از مهندسین ذیصلاح حقیقی یا حقوقی باشد و این کارگزار تمامی اقدامات فنی و اداری صدور پروانه را انجام می‌دهد و در این مرحله صرفاً نقشه‌های فاز اول معماری ( شامل سطوح، سطح، میزان بارگذاری و سطح اشغال و تعداد طبقات) بررسی می‌شود.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران ادامه داد: موارد اشاره شده توسط کارگزار منطقه تهیه و شهرداری منطقه با در نظر گرفتن مفاد طرح تفصیلی و طرح جامع شهر تهران و مقررات ملاک عمل و مصوبات شورا مبنی بر اخذ عوارض، کلیه مطالبات خود را از بابت پروانه‌ای که قرار است صادر شود دریافت می‌کنند.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: تمامی مراحل در فرایند صدور پروانه در مرحله نخست در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت خواهد گرفت.

 

وی با اشاره به مرحله بعدی فرایند صدور پروانه (پروانه اجرایی) گفت: این مرحله در اصل زمانی صورت می گیرد که مالک یا کارفرمای ملک تمامی بررسی‌های جدی را برای احداث ساختمان انجام می دهد یعنی سسرمایه لازم برای اجرای ساختمان فراهم شده باشد.در فاز دوم صدور پروانه‌، نقشه‌های مربوط به معماری، سازه، برق، مکانیک و برگه‌های تعهد مهندسین چهارگانه انجام می‌شود.

 

سالاری ادامه داد: در حال حاضر در شهر تهران شاهد پروژه‌هایی هستیم که به صورت نیمه‌تمام باقی مانده و همواره مورد نقد شهروندان، دیده‌بانان شهری و رسانه‌ها قرار می‌گیرند و بیان می‌شود که تکلیف این پروژه‌ها چه خواهد شد که با اجرای دو مرحله‌ای فرایند صدور پروانه این مشکلات برطرف و در نهایت ساماندهی خواهد شد.در این روش مالک چنانچه سرمایه‌ لازم را برای اتمام ساختمان نداشته باشد، می‌تواند پروانه اولیه را بگیرد و در واقع از حقوق مکتسبه از محل طرح تفصیلی و جامع استفاده کند و در هر زمانی که سرمایه لازم را داشت اقدام به گرفتن مهندسین لازم کند .چرا که در روش فعلی مالک وقتی پروانه را می‌گیرد، می‌بایست همه مهندسین مربوطه را بگیرد و همین امر هزینه‌های قابل توجهی را برای کارفرما و مالک به وجود می‌آورد.

 

وی تصریح کرد: در مدل فعلی صدور پروانه ، از آنجایی که مدت نظارت و برگه‌های مهندسی زمان دارد و مالکان از ترس اینکه این زمان برسد ، مالک اقدام به گودبرداری می‌کند و همین امر مشکلاتی را به وجود می آورد.

 

سالاری بیان داشت: متأسفانه در مدل فعلی صدور پروانه‌ اشکالاتی وجود دارد و اگر مالکی پروانه بگیرد و گودبرداری نکند و فنداسیون نریزد بعد از مدتی پروانه ساختمانی باطل و حقوق مکتسبه وی از بین می‌رود ولی در مدل جدید این نگرانی برای مالکان از بین خواهد رفت.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: با توجه به اینکه در فرآیند صدور پروانه دو مرحله‌ای ساختمانی ابهاماتی وجود داشت و این نگرانی از سوی اعضای شورا مطرح شد که شاید فرآیند صدور پروانه طولانی‌تر شود، به همین جهت قرار شد دوستان ما در وزارت راه و شهرسازی برای چابک‌سازی فرایند در زمان صدور پروانه اقدامات لازم را انجام دهند.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: برای همین کمیته‌ای متشکل از معاونت شهرسازی شهرداری تهران، رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران و رئیس تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی و کمیسیون شهرداری و معماری شورای شهر تشکیل و این مدل را مورد بررسی کارشناسی قرار خواهند داد.کمیته پنج نفره استان تهران در ماههای پایانی سال گذشته تصمیم گرفته بود که متراژهای زیر 2 هزار متر تا 1000 متر مجری ذیصلاح داشته باشد و از آنجایی که نظام مهندسی ظرفیت لازم و تعداد مهندسین ذیصلاح به تعداد پروانه‌های درخواستی در مناطق مختلف را ندارد، این موضوع باعث ناراحتی گسترده در سطح شهر تهران شده است.

 

سالاری خاطر نشان کرد:کمیسیون شهرسازی در این زمینه پیش قدم شد و مجموعه جلساتی که با این کمیته پنج نفره تشکیل داد ، نهایتا در جلسه دیروز مقرر شد که طی 15 روز آینده این مجری برای متراژهای دو هزار تا هزار متر به مدت یک سال لغو شود تا بسترسازی لازم انجام و بانک اطلاعات ارایه شده از سوی نظام مهندسی بررسی شود که جای دیگری شاغل نیستند بررسی شود. چرا که مجری باید به صورت تمام وقت در پروژه حضور داشته باشد تا بعد از بستر سازی مجری برای این متراژها نیز ابقا شود.

 

وی اضافه کرد: برخلاف رویه فعلی که مدت اعتبار برگه‌های نظارت یک سال است ، با پیگیری های صورت گرفته و تصمیمات موخذه در کمیته 5 نفره استان تهران مقررشد ، مدت اعتبار برگه های اخذ مهندسین ناظر به میزان زمان لازم جهت اتمام پروژه باشد و متولیان ساخت و ساز مجبور به تمدید و یا تعویض ناظرین سر یکسال نشوند.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران بیان داشت: شهرداری تهران نیز مکلف شد برای ساختمان‌ها براساس مساحت تعداد طبقات و پیچیدگی‌های سازه‌ای سایر شاخص ها ، مدت زمان اعتبار متفاوت پروانه‌ها را صادر کند.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: هم اکنون پروانه‌ها 24 ماهه یا 48ماهه صادر می‌شود در صورتی که اگر پروژه‌ای 5 سال طول بکشد باید اعتبار برگه های نظارت هم 5 سال زمان داشته باشد.

 

سالاری تأکید کرد:مدل دو مرحله‌ای صدور پروانه برای ساختمان‌ها تا تابستان در کمیته 5 نفره بررسی شده و به وزیر راه وشهرسازی ارایه خواهد شد تا نهایتا در دولت مورد تصویب قرار گیرد.بنابر اعلام معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی فرایند صدور پروانه در کشور ما در مقایسه با 189 کشور رتبه 172از نظر زمانی را دارد که این وضعیت بسیار بسیار وحشتناک است. قطعاً با مدل جدید و بازنگری فرآیند صدور پروانه‌ها شاهد تسریع در صدور پروانه ساخت‌وساز در شهر تهران خواهیم بود. در حال حاضر مدت زمان لازم جهت صدور پروانه در کشور ما حدود 6 ماه است.

 

وی افزود :انصافا سازمان نظام مهندسی استان تهران در راستای انجام وظایف فنی و حرفه ای عملکرد بسیار خوبی داشته است، بطوریکه در حوزه بررسی و نظارت بر طراحی و اجرای نقشه های سازه، تحولات بنیادینی پیش آمده است که قابل تقدیر جدی است.

 

 

 

سالاری در پایان گفت : قطعا با وجود یکصدهزار مهندسین عضو نظام مهندسی استان تهران می بایست تمامی فرایند ساخت و ساز به سمت حرفه ای پیش برود و با تعاملاتی که کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با این سازمان دارد، در سایر حوزه های فرایند ساخت و ساز هم شاهد نگاه حرفه ای و فنی ساخت و ساز و استفاده از ظرفیت عظیم مهندسین باشیم.