رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان اینکه با توجه به پیچیدگی کلانشهرها نمی‌توان شهرها را بدون تراکم‌فروشی اداره کرد، گفت: دولت باید به نحوی سیاستگذاری کند که کلانشهرها به سمت درآمد پایدار بروند.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و بین الملل شورای شهر تهران، محمد سالاری در دومین اجلاس ملی مجمع مشورتی شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها گفت: امیدواریم با کمیسیون تشکیل شده در دولت برای توجه به امور کلانشهرها و تعاملی که در شورای چهارم با دولت محقق شده است، تمامی ذینفعان بهره‌مند شوند.

 

وی با تاکید بر اینکه این کمیسیون نباید مثل نهادهای شهر و روستا دچار روزمرگی شود، افزود: بحث تحقق مدیریت یکپارچه شهری باید مهم‌ترین تصمیم این کمیسیون باشد. برای اولین بار شاهد هستیم مدیریت یکپارچه شهری با برگزاری جلسات این کمیسیون به صورت غیررسمی تحقق یافته است که این موضوع خیلی امیدوارکننده است.

 

سالاری در ادامه تاکید کرد: تحقق مدیریت یکپارچه شهری باید یکی از مهمترین تصمیمات کمیسیون تخصصی امور کلانشهرها در دولت باشد

 

وی با اشاره به اینکه یکی از سیاستهای دولت باید تحقق مدیریت یکپارچه شهری باشد، گفت: متأسفانه در دولت گذشته این امر محقق نشد اما هم‌اکنون و به طور غیر رسمی شاهد هستیم که مدیریت یکپارچه شهری در حال تحقق است.

 

سالاری اضافه کرد: دولت یازدهم یک فرصت تاریخی برای تحقق مدیریت یکپارچه شهری محسوب می‌شود و باید از این فرصت استفاده کرد.

 

سالاری ادامه داد: شورای چهارم به لحاظ اعتمادی که شهروندان تهرانی به اعضاء و کمیسیون‌های تخصصی آن داشته‌اند یکی از دوره‌های موفق خود را سپری می‌کند و این در حالی است که افراد با سلایق مختلف در شورا حضور دارند اما در تصمیم‌گیری‌ها تنها به فکر منافع شهر و شهروندان هستند.

 

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در ادامه خطاب به رییس شورای شهر تهران تاکید کرد: این یک فرصت تاریخی است که این تصدی‌گری‌ها به بلوغ کارشناسی رسیده است تا بتواند مشکلات خود را با حمایت شهروندان رفع کند.

 

سالاری با اشاره به اینکه در دولت سازندگی تصمیم گرفته شد کلانشهرها به صورت خودکفا اداره شوند، گفت: در کنار آن تصمیم قرار بود تصمیمات دیگری هم اتخاذ شود و دولت برای اینکه کلانشهرها به سمت درآمد پایدار بروند، سیاستگذاری کنند.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران تأکید کرد: بودجه کلانشهری مثل تهران 16 هزار و 200 میلیارد تومان برای یکسال است که در واقع با این بودجه نمی‌توان بدون تراکم‌فروشی و شهرفروشی شهر را اداره کرد چه شهردار مسجد جامعی باشد چه قالیباف.

 

سالاری تاکید کرد: شهرداری‌ها باید به سمت درآمدهای پایدار بروند و دولت در این زمینه باید سیاستگذاری کند.

 

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به وجود تصفیه‌خانه‌ها در جنوب شهر،گفت: قبلا فاضلاب در شمال شهر فرصت و در جنوب شهر تهدید بود، اما الان بسیاری از فضاهای سبز در جنوب تهران به علت وجود تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری و آبیاری این فضاها با آب تصفیه‌شده شاداب‌تر شده‌اند.

 

وی همچنین تاکید کرد: نهاد شورا نباید در حوزه مدعی‌العموم مطرح باشد. بلکه باید تمامی ذی‌نفعان شهری را در توسعه شهری در بر بگیرد.

 

سالاری با بیان اینکه شهرفروشی و تراکم‌فروشی به لحاظ عدم وجود درآمدهای پایدار همه شهرها را تهدید می‌کند، پیشنهاد داد در اجلاس این دوره مجمع مشورتی، تشکیل کمیسیون معماری و شهرسازی شوراهای کلانشهرها و مراکز استان‌ها بحث شود زیرا این کمیسیون بنیان تمام کمیسیون‌های دیگر است.

 

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به تشکیل کمیسیون خاص در دولت برای رسیدگی به مسائل مربوط به کلانشهرها گفت: کمیسیون‌های تخصصی کلانشهرها در کمیته‌ها باید غالب باشد تا دغدغه‌های بومی را ارائه دهند و کمیته‌ها نباید قالبی دولتی داشته باشند.

 

وی همچنین از رسانه‌ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی تشکر کرد و خطاب به روسای شوراهای کلانشهرها و مراکز استان‌ها گفت: از ظرفیت رسانه‌ها استفاده کنید زیرا شوراها نمی‌توانند همه تخلفات را احصا کنند و با کمک رسانه‌ها می‌توان نقش نظارتی را به درستی ایفا کرد.